EN

28.06.2021, 15:52 Wersja do druku

Wrocław. 15 lipca spotkanie dwóch noblistek - Swietłany Aleksijewicz i Olgi Tokarczuk

O roli kobiet i wyzwaniach, z którymi muszą się mierzyć, a także o wolności, odpowiedzialności i odwadze, porozmawiają 15 lipca we Wrocławiu laureatki Literackiej Nagrody Nobla, Swietłana Aleksijewicz i Olga Tokarczuk. Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Protest/Pratest”.

Wydarzenie, które odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki, nie będzie tylko rozmową dwóch wybitnych pisarek, nagrodzonych najważniejszym światowym laurem w dziedzinie literatury, ale także debatą dwóch niekwestionowanych autorytetów artystycznych i intelektualnych, których słowa potrafią zmieniać rzeczywistość, których wypowiedzi są uważnie słuchane i szeroko komentowane - podkreślają organizatorzy spotkania.

Zwracają uwagę, że w świecie pozornej stabilizacji pandemicznej i pozorowanego ładu politycznego, w którym zaklina się fakty, a język ciągle zawłaszczany jest na rzecz doraźnych interesów politycznych i światopoglądowych – szczególnie potrzebujemy wyrazistych diagnoz, stawianych przez ludzi, którzy nigdy nie pozwolili odebrać sobie wolności.

„Kiedy w ubiegłym roku przez Polskę przechodziła kolejna fala masowych protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, Olga Tokarczuk napisała: Od 22 października wszyscy jesteśmy wojowniczkami. Nie ma społeczeństwa, kultury, polityki, nauki bez kobiet. Kiedy w sierpniu 2020 roku, po sfałszowanych wyborach prezydenckich, na ulice białoruskich miast wyszły wielotysięczne demonstracje przeciwko autorytarnej władzy Aleksandra Łukaszenki, Swietłana Aleksijewicz powiedziała: Nasza rewolucja ma kobiecą twarz. Gdyby była to rewolucja z męską twarzą, prawdopodobnie chodziłoby o wojnę i rozlew krwi” – przypominają organizatorzy.

Dlatego – jak zapowiadają - Swietłana Aleksijewicz, laureatka Nobla z 2015 i Olga Tokarczuk, uhonorowana Noblem za rok 2018 porozmawiają we Wrocławiu przede wszystkim o roli kobiet i wyzwaniach, z którymi te muszą się mierzyć w obu krajach, ale także o wolności, odpowiedzialności, odwadze i o literaturze.

„Jestem szczęśliwy, że Wrocław stanie się areną tej dyskusji na najwyższym światowym poziomie. To będzie nie tylko najważniejsze literackie wydarzenie roku w Polsce. Ufam, że będziemy mieli do czynienia ze spotkaniem, które przejdzie do historii. Dwie niezwykłe kobiety, silne postaci, autorytety porozmawiają o sprawach fundamentalnych dla Polski, dla Białorusi, dla całej Europy” - powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Rozmowa z udziałem noblistek, którą poprowadzą Monika Olejnik i Magdalena Środa rozpocznie się 15 lipca o godz. 17.30. Wstęp na wydarzenie będzie darmowy. Aby wziąć udział w spotkaniu na żywo należy jednak wcześniej odebrać bezpłatną wejściówkę. Rozmowę będzie można również śledzić online w mediach społecznościowych organizatorów.

Organizatorami spotkania, są miasto Wrocław, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury UNESCO, Bruno Schulz. Festiwal i Fundacja Olgi Tokarczuk.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne