EN
24.05.2022, 15:08 Wersja do druku

Wrocław. 13. Leo Festiwal - „Nasi sąsiedzi i my” w NFM

Dyrektor Narodowego Forum Muzyki Andrzej Kosendiak oraz dyrektor artystyczny  Leo Festival – „Nasi sąsiedzi i my” zapraszają w dniach 2- 5 czerwca.

fot. mat. organizatora

Temat tegorocznego festiwalu – „Nasi sąsiedzi i my” – wybraliśmy na długo przed wybuchem absurdalnej i brutalnej wojny w Ukrainie. Wierzymy, że żywe więzi i wymiany kulturowe są niezbędne, gdyż wzbogacają nas i promują międzyludzkie zrozumienie. Bliższe kontakty z sąsiadami pozwalają nam też lepiej pojmować własną tożsamość.
Ostatnie wydarzenia polityczne i wojenne każą na nowo zapytać: co oznacza sąsiedztwo w naszym świecie? Ogromna chęć pomocy naszym ukraińskim sąsiadom daje jasną odpowiedź na to pytanie!
 
Do udziału w pierwszym koncercie Leo Festiwalu, poświęconym ukraińskim muzykom i muzyce tego narodu, zaprosiliśmy Akademicką Orkiestrę Kameralną „Wirtuozi Lwowa”. Jednym z punktów programu miało być wspólne wykonanie wraz z NFM Orkiestrą Leopoldinum Serenady na podwójną orkiestrę smyczkową op. 10 Gottfrieda von Einema. Niestety, w związku z barbarzyńską napaścią rosyjskich wojsk na Ukrainę, udział lwowskiego zespołu okazał się niemożliwy – mężczyźni nie mogą opuścić terytorium kraju. Udało się jednak zorganizować przyjazd żeńskiej reprezentacji Lwowskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, z czego niezmiernie się cieszymy. Mamy nadzieję, że nic nie stanie artystkom na przeszkodzie i będą mogły u nas wystąpić.
 
W programie drugiego koncertu skupiamy się na południowych i zachodnich sąsiadach. Zabrzmią  energiczne Concertino na trio fortepianowe i smyczki Bohuslava Martinů oraz urocza Suita op.3 Leoša Janačka. Przedstawimy ciekawy instrument, który wyznacza początek muzyki elektronicznej i nie jest często słyszany na koncertach. Solistka Carolina Eyck zagra muzykę na theremin i zespół instrumentalny. Theremin wymyślił zaledwie sto lat temu Lew Siergiejewicz Termen, później znany jako Leon Teremin. Nawiasem mówiąc, Carolina Eyck należy do grupy etnicznej Serbołużyczan, zamieszkujących Dolne Łużyce, zajmujące teren przy południowej części zachodniej granicy Polski.
 
Podczas trzeciego koncertu zaprezentujemy kluczowe utwory polskiej muzyki smyczkowej ostatniego stulecia. Analizując biografie polskich kompozytorów, możemy zobaczyć, jak ważne dla nich były więzy z sąsiednimi krajami.
 
Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tegorocznej edycji Leo Festiwalu! Ufamy, że duchowa moc muzyki pomoże nam wytrwać w tych trudnych czasach.
 
NFM Orkiestra Leopoldinum i Ernst Kovacic
 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne