EN

20.11.2020, 10:18 Wersja do druku

Wrocław. 101. rocznica urodzin Henryka Tomaszewskiego

fot. archiw. Wrocławskiego Teatru Pantomimy

20 listopada 2020 obchodzimy 101. rocznicę urodzin Henryka Tomaszewskiego.

Henryk Tomaszewski (ur. 20. listopada 1919 w Poznaniu, zm. 23. września 2001 roku w Kowarach) tancerz, mim, choreograf, reżyser, twórca pantomimy zespołowej i założyciel Wrocławskiego Teatru Pantomimy (1956). Jeden z najważniejszych artystów polskiego i światowego teatru drugiej połowy XX wieku. Tomaszewski odszedł od francuskiej tradycji mimu czystego, prowadząc wielokierunkowe poszukiwania formalne na obszarze pantomimy zespołowej. Jego przedstawienia powstawały często na motywach klasyki literatury polskiej i europejskiej (inscenizował m.in. utwory Szekspira, Wyspiańskiego, Ionesco, Shawa, Ibsena, Słowackiego, Weissa). Bogatym źródłem inspiracji było dla Tomaszewskiego również malarstwo, a oprawie plastycznej i muzycznej swoich przedstawień powierzał znaczącą rolę. W centrum swojej wizji artystycznej, którą nazwał teatrem kulistym, postawił człowieka i twórcze możliwości ruchu.
Jako reżyser pracował w teatrach dramatycznych i operowych w Polsce, w Szwecji, Norwe-gii, Holandii, Danii, czy Niemczech.
Henryk Tomaszewski był także znanym kolekcjonerem. W Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu prezentowana jest kolekcja ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego obejmująca zabawki pochodzące od XVII do XX w.
Za wybitne zasługi dla kultury narodowej został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Od-rodzenia Polski (1996).  


Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

20.11.2020