Polityka kulturalna powinna być społeczna i różnorodna, a nie „hegemonistyczna” i „narzucona z góry” – oceniła szefowa MKiDN Hanna Wróblewska podczas debaty, zorganizowanej w ramach odbywającego się w Warszawie współKongresu Kultury.
Inne aktualności
- Kraków. „Bona Sforza” – premiera w Operze Krakowskiej 07.11.2024 21:23
- Internet. „WPŁYW. Adam Mickiewicz i poezja, która działa” – projekt IAM 07.11.2024 21:14
- Kraj. Nowe „Jezioro łabędzie” z Opery Paryskiej od 8 do 23 listopada w polskich kinach 07.11.2024 17:29
- Toruń. „Titanic” Michała Siegoczyńskiego – premiera w sobotę 07.11.2024 16:35
- Chorzów. ,,Heksa - odkrywając strachy" w Starochorzowskim Domu Kultury 07.11.2024 16:26
- Warszawa. „Pułapka na myszy” i „Belfer!” – nadchodzące premiery w Ateneum 07.11.2024 15:58
- Elbląg. Ostatnie spektakle „Jentl” w tym roku 07.11.2024 15:56
- Toruń. Wystawa fotografii teatralnej i spotkanie z Piotrem Manasterskim 07.11.2024 15:34
- Warszawa. Co artyści powiedzą o władzy? Rozpoczął się współKongres Kultury 07.11.2024 15:00
- Bielsko-Biała. Musical poświęcony Marii Koterbskiej 07.11.2024 14:54
- Warszawa. Listopad i grudzień w Teatrze Collegium Nobilium. Premiery przy Miodowej 07.11.2024 14:28
- Rabka-Zdrój. Autorska premiera Roberta Jarosza 07.11.2024 14:25
- Bielsko-Biała. Bajkowy mural powstał przy Studiu Filmów Rysunkowych 07.11.2024 14:03
- Kraków. Teatr Barakah zaprasza na prapremierę spektaklu „Persona K2” 07.11.2024 13:55
W czwartek w Teatrze Dramatycznym w Warszawie rozpoczął się zainicjowany przez stronę społeczną, a organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współKongres Kultury, podczas którego uczestnicy będą rozmawiać o kluczowych dla rozwoju polskiej kultury sprawach. Wydarzenie potrwa do soboty.
W debacie, odbywającej się pod hasłem "Polityka kulturalna jakiej potrzebujemy" udział wzięli ministra kultury Hanna Wróblewska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska, dr Joanna Zięba, prof. Marek Krajewski i wicemarszałek Senatu RP Maciej Żywno. Uczestnicy panelu zgodzili się, że polityka kulturalna powinna być kreowana oddolnie, powinna być różnorodna, dostępna i niezależna politycznie.
"Jeśli miałabym powiedzieć hasłowo, jak widzę politykę kulturalną (...) to powinna być to społeczna polityka kulturalna, a jeszcze lepiej - społeczne polityki kulturalne. Bez jednej, hegemonistycznej polityki, narzucanej z góry" - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska. "Myśląc o politykach społecznych, myślę o dostępności. Kultura powinna być dostępna. Nie można nikogo zmusić do wykonywania praktyk kulturalnych, ale chodzi o to, by każdy miał wybór czy w tym uczestniczy, czy nie. Państwo powinno ten wybór zapewnić czy z pozycji ministerstwa, czy z pozycji samorządu, gminy (...) Jeśli mają to być społeczne polityki kulturalne, nie mogą być organizowane wyłącznie przez ministerstwo kultury; widzę w tym również ministerstwo pracy, polityki społecznej, ministerstwo finansów i edukacji, nauki. Przede wszystkim widzę w tym samorządy" - tłumaczyła ministra.
Joanna Mytkowska, dyrektorka stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaznaczyła, że przez politykę kulturalną rozumie "dające się opisać działania prawne i strukturalne, które mają wyraźnie określony cel". "Wydaje mi się, że (...) wszystko, co prowadzi do wspierania kultury, która z kolei wspiera powstawanie społeczeństwa opartego na relacyjności, wspólnoty, która jest w stanie szanować podmiotowość jednostek, a przez to - różnorodność, to jest w ogólnym zarysie to, co wydaje mi się pożądanym kierunkiem (...) Taki rodzaj polityki, która pozwana na autonomiczne, podmiotowe i bardzo różnorodne tworzenie i korzystanie z kultury, a z drugiej strony pilnuje, by ta rama dostępności była precyzyjnie określona" - dodała. "Jako kluczowy element takiego działania widzę zmiany, które prowadziłyby do poprawy sytuacji społecznej i ekonomicznej artystek i artystów (...) Podobnie z osobami pracującymi w sferze kultury" - zaznaczyła.
Wśród istotnych kwestii, "na które nie ma jeszcze konkretnego rozwiązania", jak zauważyła Mytkowska, jest "poszerzenie kompetencji i budżetów samorządów". "90 proc. kultury instytucjonalnej jest finansowane przez samorządy, a na pewno nie 90. proc. budżetów w samorządach przeznaczana jest na kulturę. To systemowa luka do naprawienia. Poza tym wszystkie działania, które prowadzą do funkcjonowania tej sfery w sposób transparentny i równościowy, od regulacji antymobbingowych poprzez transparentne procedury - to działania, które by politykę kulturalną wzmacniały" - dodała.
Jak podkreślił prof. Marek Krajewski, rolą państwa nie jest decydowanie o wartościach, w które wierzą obywatele. "Zadaniem państwa jest realizowanie zadań, które nakłada ustawa zasadnicza, czyli powiększanie zakresu autonomii tworzenia i zapewniania dostępu do kultury. To podstawowe cele polityki kulturalnej. Oznacza to, że rozwiązaniem jest także oddzielanie działalności kulturalnej od klientelizmu" - przestrzegał.
Polska Agencja Prasowa objęła wydarzenie patronatem medialnym.