EN

21.09.2020, 12:03 Wersja do druku

Wrażliwy perfekcjonista


8 września skończył 70 lat. Ten wybitny aktor jest także pedagogiem  i tłumaczem, a prywatnie miłośnikiem hiszpańskich rytmów.


Wychowywał się na warszawskim Grochowie. Jego rodzice prowadzili zakład fryzjerski. - Nasza ulica była niebrukowana, z wielkimi dziurami. Wszyscy znali się po nazwisku. Wiedzieliśmy, że Cyran prowadzi piekarnię i wystarczyło powiedzieć: trzeba iść do Cyrana. Tam nie było anonimowych sklepów, warsztatów, tyiko konkretni ludzie - wspominał w rozmowach aktor. Z sentymentem mówi  o swojej dzielnicy. Nie ukrywa, że miejsce, w którym dorastał, ukształtowało go na całe życie.

Zawsze powściągliwy

Aktorskiego bakcyla złapał w liceum. W 1972 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Cztery lata później zagrał Mateusza Birkuta w „Człowieku z marmuru". Potem były kolejne, często obsypywane nagrodami role. Zagrał m.in. w takich filmach jak "Człowiek z żelaza" (1981), „Śmierć jak | kromka chleba" (1994), „Kamień  na kamieniu" f (1995) i „Pokłosie" (2012). Znamy go także z wielu doskonałych sztuk teatralnych oraz z seriali. Grał w „Glinie" i „Bez tajemnic". Stworzył obraz aktora powściągliwego - inteligentnego i wrażliwego perfekcjonisty.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wrażliwy perfekcjonista

Źródło:

Tele Tydzień nr 39