EN

24.04.2021, 12:01 Wersja do druku

Włochy. Zmarła Milva - gwiazda światowych scen muzycznych

 W wieku 81 lat we Włoszech w sobotę zmarła Milva - jedna z najbardziej znanych piosenkarek. Podbiła scenę muzyczną na całym świecie, wydając rekordową liczbę płyt. Sprzedano ich ponad 80 milionów.

fot. Jens Kalaene/PAP/EPA

 Milva to pseudonim artystyczny urodzonej w Emilii-Romanii w 1939 roku piosenkarki i aktorki, która nazywała się Maria Ilva Biolcati. Miała też przydomek "La Rossa" od rudego koloru włosów. Taki był też tytuł piosenki, którą napisał dla niej popularny piosenkarz Enzo Jannacci.

Zasłynęła m.in. z interpretacji piosenek do tekstów Bertolta Brechta.

Kilkanaście razy wystąpiła na festiwalu piosenki w San Remo. W 1962 roku zajęła tam drugie miejsce z piosenką "Tango italiano".

W czasie jej długiej kariery równie ważna, jak popularna muzyka, była też dla niej scena teatralna. Współpracowała z mediolańskim Piccolo Teatro i jego dyrektorem oraz reżyserem Giorgio Strehlerem, który odkrył jej talent aktorski. To na tej scenie sukces odniosły jej recitale piosenek do tekstów Brechta.

W repertuarze Milvy były piosenki znanego artysty Franco Battiato, a także kompozycje Ennio Morricone czy Astora Piazzolli, utwory muzyków z Grecji, Francji i Niemiec.

Charyzmatyczna artystka była rekordzistką pod względem liczby wydanych płyt - było ich aż 173; to albumy studyjne, koncertowe oraz składanki jej utworów. Zagrała też w 10 filmach, m.in. w "Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest..." w reżyserii Krzysztofa Zanussiego z 1988 roku.

Ze sceną pożegnała się po pół wieku, w 2010 roku. 

Źródło:

PAP

Autor:

Olga Wysocka