EN
26.10.2021, 13:26 Wersja do druku

Włochy. Prestiżowa nagroda dla Zbigniewa Rudzińskiego

W miniony weekend (23 października 2021 roku) Zbigniew Rudziński otrzymał “Valeria Frabetti Award” - najbardziej prestiżową, światową nagrodę przyznawaną osobom, których działalność miała znaczący wpływ na rozwój sztuki dla najnajmłodszych, przyznawaną przez teatr La Baracca w Bolonii.

Nagroda powołana została dla upamiętnienia Valerii Frabetii - inicjatorki nurtu teatru dla najmłodszych, która będąc dyrektorką artystyczną Teatru La Baracca wsparła i z powodzeniem rozwijała projekt “Teatr i żłobek”, a następnie towarzyszyła mu z pasją przez ponad 30 lat jako aktorka i reżyserka. Galę rozdania nagród prowadził Roberto Frabetti - jedna z najważniejszych postaci teatru inicjacyjnego na świecie, głos zabrał również sam nagrodzony, a laudację mu poświęconą wygłosili Barbara Małecka i Paweł Gałkowski z poznańskiej Art Fraction Foundation. Obok Rudzińskiego nagrody otrzymali również Wolfgang Schneider oraz Marina Manferrari.

Nagroda jest wyrazem uznania dla ogromnego wpływu, jaki Zbigniew Rudziński wywarł na zainicjowanie, promocję i rozwój teatru dla najnajmłodszych w Polsce. To jemu nurt ten zawdzięczna swoją nazwę, ale przede wszystkim - to dzieki jego wierze, wytrwałości i otwartości zainicjowane w Poznaniu działania zyskały na znaczeniu, stając się ważnyą dziedziną sztuki, zyskującą popularność w całym kraju. W 2006 roku Zbigniew Rudziński zaprosił Valerię i Roberto Frabetti do podzielenia się swoją wybitną pracą i zaprezentowania polskiej publiczności pierwszych spektakli skierowanych do małych dzieci, co stało się punktem wyjścia dla wielu inicjatyw, z których najważniejsza jest “Sztuka Szuka Malucha”. Festiwal ten przez ostatnich 15 lat istnienia zyskał rangę międzynarodowego wydarzenia o wysokiej randze artystycznej, docenianego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Choć nagroda przyznawana jest za osiągnięcia w dziedzinie teatru dla bardzo małych dzieci, nie sposób nie odnotować ogromnego znaczenia, jakie działalność Zbigniewa Rudzińskiego, miała dla rozwoju w Polsce nowej dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Przez ponad 30 lat pracy w poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, podejmował działania inicjujące i rozwijające ten nurt. To dzięki niemu ten gatunek sztuki rozwija się w Polsce bardzo prężnie, dynamicznie reagując na zmiany i problemy współczesności. Jako inicjator Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, odkrył dla świata tak wybitnych autorów jak Malina Prześluga, Marta Guśniowska czy Robert Jarosz. Przez wiele lat zajmował się również bardzo intensywnie promocją polskiej dramaturgii za granicą, inicjował tłumaczenia polskich dramatów na języki obce, a takżepromował tę dziedzinę sztuki na zagranicznych festiwalach. To także dzięki jego zaangażowaniu przetłumaczono na język polski najważniejsze współczesne zagraniczne sztuki teatralne dla dzieci. Rudziński nie tylko działał na rzecz polskich dramaturgów, wspierając promocję ich sztuk wśród czytelników, ale przede wszystkim inicjował działania prowadzące do wystawienia tych tekstów.

Zawsze wspierał młodych ludzi - zarówno artystów, jak i badaczy, kuratorów cze menagerów - otwierając im drogę do współpracy w kraju i za granicą. Jest mentorem wielu pokoleń dramatopisarzy, twórców teatru i sztuki dla najnajmłodszych.

Galę wręczenia nagród można obejrzeć tutaj: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=255757573042394

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne