EN

23.04.2022, 10:39 Wersja do druku

Władze Rosji tępią wszelkie przejawy sprzeciwu wobec wojny. Za „polityczną agitację” uznano nawet... kolorowe buty

Represje, areszty, donosy. Sprzeciwiającym się wojnie Rosjanom grożą nie tylko organy ścigania, ale też pracodawcy, sąsiedzi, a nawet - członkowie rodziny. Pisze Wiktoria Bieliaszyn w „Gazecie Wyborczej”.

Pierwszą osobą w Rosji, którą za mówienie prawdy o wojnie sąd ukaże karą bezwzględnego pozbawienia wolności, może stać się opozycyjny polityk Władimir Kara-Murza. W piątek jego adwokat przekazał mediom, że komitet śledczy wszczął przeciwko jego klientowi sprawę, w której oskarżany jest on o „świadome rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, dyskredytujących armię rosyjską". Opozycjoniście grozi nawet do 15 lat więzienia.

Kara za apele o sankcje

Władimir Kara-Murza wielokrotnie publicznie sprzeciwiał się napaści na Ukrainę. Wraz z innymi opozycjonistami i ludźmi kultury powołał Komitet Antywojenny Rosji, którego członkowie wezwali społeczność międzynarodową do uznania przedstawicieli władz Rosji, odpowiedzialnych za rozpoczęcie wojny, za zbrodniarzy wojennych. Naraził się tym Kremlowi, nie pierwszy raz zresztą. W poprzednich latach apelował do Zachodu o nałożenie sankcji na rosyjskich urzędników i polityków, których oskarżał o korupcję, a także uważał za odpowiedzialnych za aneksję Krymu oraz zabójstwo lidera opozycji Borysa Niemcowa.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Władze Rosji tępią wszelkie przejawy sprzeciwu wobec wojny. Za "polityczną agitację" uznano nawet... kolorowe buty

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Wiktoria Bieliaszyn

Data publikacji oryginału:

22.04.2022

Wątki tematyczne