EN

25.11.2020, 16:27 Wersja do druku

Wisła. Zmarł Andrzej Niedoba, dramaturg, pisarz i dziennikarz

Inne aktualności

Andrzej Niedoba, pisarz, dramaturg i dziennikarz z Wisły zmarł w środę. Miał 80 lat. Pozostawił po sobie nie tylko wiele artykułów, książek, scenariuszy teatralnych, ale także słowa pieśni "Szumi jawor". Zmarł po krótkiej i ciężkiej chorobie - podał wiślański magistrat.

Andrzej Niedoba urodził się 30 października 1940 roku w Cieszynie. Był synem Adama, założyciela zespołu "Wisła", nauczyciela i pedagoga, a także bratankiem polskiego działacza społecznego na Zaolziu, reżysera teatralnego Władysława Niedoby, znanego pod pseudonimem "Jura spod Grónia".

Andrzej Niedoba ukończył polską szkołę podstawową w Jabłonkowie na Zaolziu i polskie liceum w Czeskim Cieszynie. Był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w kilkunastu redakcjach telewizyjnych i prasowych, m.in. w Telewizji Polskiej w Katowicach.

Pod koniec lat 60. XX w. napisał wraz z ojcem nieoficjalny hymn górali beskidzkich "Szumi jawor".

Był dramaturgiem. W 1978 r. zadebiutował sztuką "Skoczek" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Spektakl "Kim pani jest?" zrealizował teatr telewizji. W 2016 r. jego sztuka "Rajska jabłonka" miała prapremierę na Scenie Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie. "Napisał kilka książek, w tym +Rzekę niepokorną+, opowiadającą losy rodu Niedobów. Niedawno ukończył książkę +Herody+" - podały władze Wisły.

Źródło:

PAP