EN

4.05.2021, 09:07 Wersja do druku

Wisła. I Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry

Wisła, rodzinna miejscowość zmarłego rok temu pisarza Jerzego Pilcha, chce go upamiętnić. Beskidzki kurort zorganizuje w ostatnich trzech dniach maja I Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry – podał sekretarz rady programowej Andrzej Drobik.

fot. mat. organizatora

"29 maja mija pierwsza rocznica śmierci naszego wielkiego pisarza Jerzego Pilcha. Chcemy uczcić jego pamięć, organizując w naszym mieście duży festiwal literacki. Granatowe Góry to miejscowość, która pojawiała się w twórczości Jerzego Pilcha i chyba nikt nie ma wątpliwości, że jej pierwowzorem była właśnie Wisła. Mamy nadzieję, że najlepsza polska literatura na stałe zagości w naszym mieście" – powiedział burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Andrzej Drobik, który koordynuje organizację festiwalu, dodał, że "Wisła była bardzo ważnym miejscem nie tylko w biografii, ale też w twórczości autora".

"Dlatego pojawił się pomysł, by właśnie tutaj stworzyć Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Odbędzie się on w ostatni weekend maja. Od 28 do 30 maja Wisła stanie się miastem pełnym literatury. Pojawi się w niej ponad 60 pisarzy i pisarek, dzięki czemu stolica Beskidów ma szansę trafić na mapę największych festiwali literackich w Polsce" – dodał.

Drobik poinformował, że przez trzy dni w Wiśle odbywały się będą spotkania autorskie, debaty, warsztaty i przedstawienia teatralne.

"W koncercie inauguracyjnym zobaczymy +Kwiat Jabłoni+. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meller, Jerzy Kronhold, Wojciech Jagielski, Justyna Sobolewska, a także Michał Rusinek i Ryszard Koziołek" – poinformował. Specjalnie na tę okazję powstaje też sztuka teatralna "Pamięć głębinowa".

"Będziemy rozmawiali o prozie i życiu Jerzego Pilcha, ale także o poezji, opisywaniu świata i o odpowiedzialności za słowo" – dodał Andrzej Drobik.

Festiwal zostanie zorganizowany przez Wiślańskie Centrum Kultury dzięki pieniądzom samorządu Wisły i wsparciu urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego. Partnerami festiwalu są m.in. Uniwersytet Śląski i Biblioteka Śląska w Katowicach.

"Festiwal jest dla nas niezwykłym wyzwaniem, m.in. logistycznym. Zaprosiliśmy do Wisły kilkudziesięciu artystów. Myślę, że ma on olbrzymi potencjał, aby stać się jedną z najważniejszych imprez literackich w Polsce. Budujące jest to, że w organizację festiwalu włączają się partnerzy z Wisły. Bez ich pomocy takiej imprezy nie udałoby się zrealizować" – zaznaczyła szefowa Wiślańskiego Centrum Kultury Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". W 1999 r. przeniósł się na łamy "Polityki". W latach 2006-2009 felietony ukazywały się w "Dzienniku", a później w "Przekroju". Jest autorem wielu książek, m.in. "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", "Pod Mocnym Aniołem" i "Bezpowrotnie utracona leworęczność". Zmarł 29 maja ub.r. w Kielcach, gdzie został pochowany.

Źródło:

PAP