5 grudnia z okazji urodzin Józefa Piłsudskiego odbędzie się pokaz online spektaklu „Marszałek: żołnierz z Ducha” w reż. Lilii Kiejzik i Sławomira Gaudyna.
Spektakl „Marszałek: Żołnierz z Ducha” jest dostępny na platformie YouTube oraz Facebooku Polskiego Teatru Studio w Wilnie. Premiera spektaklu „Marszałek: Żołnierz z ducha” odbyła się 16 marca 2018 r. W tym dniu reżyser spektaklu oraz kierownik artystyczna Polskiego Teatru STUDIO w Wilnie Lila Kiejzik została nagrodzona Medalem „Zasłużona Kulturze Gloria Artis” za działalność artystyczną, który wręczono po premierze przez Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego przybyłego z tej okazji na prapremierę spektaklu w Wilnie.
Józef Piłsudski – taki człowiek rodzi się raz na 100 lat! Jedni go podziwiają, inni zarzucają mu dyktaturę – cokolwiek by nie mówić, jedno jest pewne – nikt nie przechodzi obok niego obojętnie. Jaki był w oczach przyjaciół i najbliższych, jak postrzegali Ziuka ci, z którymi krystalizował wizję o niepodległości – o tym opowiada sztuka Alwidy A. Bajor „Marszałek: Żołnierz z ducha”.
W najbliższych planach Polskiego Teatru Studio w Wilnie jest mikołajkowe spotkanie oraz spektakl „Król Maciuś I”. Wydarzenia zaplanowane są na 6 grudnia o 11.00 i 14.00 w Teatrze na Pohulace w Wilnie (obecnie Wileński Teatr Stary).
W dniach 17 grudnia w Rzeszowie i 23 grudnia w Wilnie z okazji kończącego się roku Romantyzmu Polskiego odbędą się dwa spektakle wraz Szanowną Widownią Wilna i Rzeszowa oraz słuchaczami Polskiego Radia Rzeszów oraz Radia Znad Wilii ostatnie akcenty w Roku Romantyzmu, a jest to spektakl „Samotność, cóż po ludziach” na podstawie Wielkiej Improwizacji i III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, który poza tradycyjnym graniem na żywo, zaprezentowany będzie w formie słuchowiska radiowego na obu antenach. Spektakl w Wilnie odbędzie się 23 grudnia w Restauracji Kuchni Polskiej „SAKWA”
„Samotność, cóż po ludziach” – słowa te wypowiedział w Wielkiej Improwizacji główny bohater III części „Dziadów”, Konrad. Bohater jest człowiekiem samotnym, wyalienowanym i nierozumianym przez innych. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że jest poetą i siłą swoich wrażeń przerasta innych współwięźniów. Konrad pragnie dokończyć sam wielkich rzeczy – chce przyczynić się do wyzwolenia ojczyzny. I tylko on, poeta, może tego dokonać i tylko on ma prawo domagać się tego od Boga. Godzi się, a wręcz nawet skazuje na osamotnienie, ponieważ chce osiągnąć cel, jaki przed sobą postawił.
Reżyseria: Lilija Kiejzik, Adaptacja: Alwida A. Bajor
Muzyka: Fryderyk Chopin, Franz Xaver Gruber, Balys Dvarionas
Akompaniament: Jurgita Umaraitė
Zespół aktorski: Konrad – Witold Rudzianiec, Anioł Biały – Kinga Lewko, Anioł Czarny – Dominika Jakowicz, Ewa/Pani Rollisonowa – Alina Masztaler, Ksiądz – Edward Kiejzik.
Więźniowie – Bartosz Urbanowicz, Daniel Marcinkiewicz, Hubert Niewierowicz, Arnold Wołodko
Projekt dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady
Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022 za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz wsparty przez spółkę ORLEN LIETUVA.