EN

13.05.2023, 12:37 Wersja do druku

Wielkopolskie. W sobotę w regionie Noc Muzeów - w Poznaniu za tydzień

W sobotę z okazji Nocy Muzeów placówki kultury w Wielkopolsce przygotowały dla zwiedzających specjalne warsztaty, wystawy czy spacery z przewodnikami. W stolicy regionu akcję zaplanowano na 20 maja; według zapowiedzi weźmie w niej udział ponad 70 instytucji.

W sobotę w Muzeum Okręgowym w Lesznie zaprezentowanych ma być m.in. pięć, wybranych przez dyrektor placówki, ciekawych, nietypowych, wyróżniających się eksponatów wystawy stałej, poświęconej historii miasta. Prezentowane będą też obrazy Włodzimierza Tetmajera, czy wystawa poświęcona kulturze Hucułów. Chętni będą też mogli zwiedzić pracownię konserwacji dzieł sztuki. Zaplanowano także nocne zwiedzanie lapidarium czy spacer z przewodnikiem po dawnej dzielnicy żydowskiej.

W gnieźnieńskim Muzeum Początków Państwa Polskiego zwiedzanie wystaw z przewodnikami rozpocznie się o godz. 15. Muzealnicy zaproszą również do swoich magazynów z zabytkami, by opowiedzieć o tym, w jaki sposób, na co dzień się nimi opiekują. Z kolei Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej od godz. 19 zaprasza do samodzielnego zwiedzania swoich wystaw, na których można zobaczyć najcenniejsze i unikatowe zabytki sztuki sakralnej. Przewodnicy będą oprowadzać zwiedzających po trzech kaplicach Katedry Gnieźnieńskiej.

Od godz. 15 chętni będą mogli zwiedzać z przewodnikiem XIX-wieczną gnieźnieńską parowozownię, jedną z największych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Z kolei w Muzeum Ziemniaka dla zwiedzających przygotowano m.in. warsztaty „Kryminalna historia pyry – nie tylko w Gnieźnie". Warsztaty robienia mydła przygotowano dla zwiedzających Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka".

Na zwiedzanie wystaw stałych, wykłady i warsztaty kulinarne od godz. 16 zaprasza Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Z kolei w pilskim Muzeum Okręgowym od godz. 18 zwiedzający będą mogli m.in. posłuchać wykładów nt. badań archeologicznych, wziąć udział w warsztatach plastycznych czy posłuchać koncertu zespołu Majtki Bosmana.

Muzeum Okręgowe w Koninie dla odwiedzających je w sobotę przygotowało m.in. pokaz aut z czasów PRL, wykłady, warsztaty plastyczne, garncarskie oraz zwiedzanie wystaw stałych i czasowych poświęconych rzemiosłu artystycznemu czy konińskiemu ruchowi numizmatycznemu.

W Poznaniu tegoroczną edycję Nocy Muzeów zaplanowano na 20 maja. Udział weźmie w niej ponad 70 muzeów, galerii i innych placówek - najwięcej w dotychczasowej historii akcji w stolicy regionu.

Według zapowiedzi poznańskiego magistratu dla zwiedzających przygotowano blisko 200 atrakcji. Chętni będą mogli m.in. zrobić sobie selfie z autoportretami Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym. W Centrum Kultury Zamek do północy będzie można odwiedzić poświęconą kosmosowi wystawę „Nie to niebo”, a w Sali Wielkiej zwiedzający natrafią na autonomiczne pojazdy oraz sterowane zdalnie roboty. Naukowcy i studenci z Politechniki przygotowali serię wydarzeń związanych z eksploracją kosmosu.

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci oraz Kościół NMP in Summo przygotowały dla zwiedzających m.in. bicie monet i spotkania z mincerzem czy zwiedzanie pałacu Mieszka I z księżną Dobrawą, jako przewodniczką. Z kolei Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu zaprasza m.in. na pokaz prac semestralnych i dyplomowych studentów Katedry Ubioru - Pracowni Projektowania Ubioru, Pracowni Ubioru Unikatowego oraz Pracowni Kostiumu Teatralnego. Na dziedzińcu uczelni zostanie zaprezentowany nocny mapping, czyli widowiskowe wizualizacje i koncert multimedialny jazzowego zespołu Siema Ziemia.

Odwiedzający Teatr Wielki zapoznają się z kolei z technikami tworzenia charakteryzacji, makijażu i kostiumów teatralnych. W Muzeum Ziemi UAM chętni będą mogli za to zwiedzić wystawy z kolekcją polskich meteorytów, minerałów, skamieniałości oraz dolnośląskich agatów.

Pełny wykaz wydarzeń poznańskiej nocy muzeów można znaleźć na stronie internetowej https://nocmuzeow.poznan.pl/. W ubiegłorocznej edycji akcji w Poznaniu wzięło udział 52 tys. zwiedzających.(PAP)

 

Źródło:

PAP

Autor:

Szymon Kiepel