Pokaz przedpremierowy spektaklu na podstawie książki „Rejwach” autorstwa Mikołaja Grynberga odbędzie się 27 sierpnia 2021 o godzinie 19.00 w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie.
„Rejwach” to zbiór brawurowo napisanych, poruszających i przenikliwych opowiadań Mikołaja Grynberga. Nieznajomość swoich przodków, wyobcowanie, skrajny pesymizm, trauma najbliższych, przenoszona na kolejne pokolenia, odziedziczony lęk, ukrywanie swoich korzeni, brak poczucia tożsamości, bliskość śmierci – to główne cechy syndromu, opisanego już wielokrotnie przez psychologów i psychiatrów. I główny motyw większości opowiadań, których bohaterami są Żydzi i Polacy żydowskiego pokolenia, dzieci i wnuki tych, którzy przeżyli. Książka przesycona jest również niebanalnym, czarnym humorem. "Mamy dowcipy, bo nadziei nie mamy." - mówi jeden z bohaterów Grynberga.
Dorota Abbe, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, jest przedstawicielką drugiego pokolenia po holokauście. "Syndrom drugiego pokolenia po holokauście to część mojego życia, mojej tożsamości. - mówi Abbe - Chciałabym skonfrontować się z nim, zadać sobie i widzom pytania o tożsamość, o pamięć, o to, czy możliwe jest przerwanie przeklętego kręgu dziedziczonych traum. Wierzę, że jest dla nas nadzieja. Jesteśmy tu i teraz. Nie zamykamy się, chcemy mówić, chcemy wiedzieć, chcemy żyć.
Mam trzydzieści pięć lat i nieznośnie samotne życie - wyznaje bohaterka jednego z opowiadań, „Horyzont”. - Szczęśliwe chwile zdarza mi się przeżywać z ludźmi, którzy tak jak ja żyją życiem, którego nikomu nie życzą. Są mi bliscy, w ich oczach widuję własne łzy. Wierzę, że łzy zrozumienia zobaczę również w oczach widzów.
Pokaz przedpremierowy spektaklu na podstawie książki „Rejwach” autorstwa Mikołaja Grynberga odbędzie się 27 sierpnia 2021 o godzinie 19.00 w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie. Pokaz przedpremierowy będzie spektaklem zamkniętym, tylko dla zaproszonych gości. Od nowego sezonu spektakl, w formule otwartej dla widowni, będzie prezentowany jeszcze kilkukrotnie.
Na terenie Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie od grudnia 1940 do połowy 1942 roku mieścił się obóz przymusowej pracy dla ludności żydowskiej. Misją Muzeum jest ochrona i zachowanie dziedzictwa ważnego dla współczesnych i przyszłych obywateli, zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni popełnionych przez nazistowskie Niemcy w Wielkopolsce. Oprócz wystaw stałych i czasowych oraz działalności naukowo-badawczej, Muzeum prowadzi również działalność edukacyjną, organizując lekcje muzealne oparte na blokach tematycznych, konsultowanych wcześniej z nauczycielami, które uzupełniają i znacznie poszerzają wiedzę uczniów, przekazywaną im np. na lekcjach historii i języka polskiego.
„Tutaj, czyli gdzie? Rzecz o (nie)pamięci”
(na podstawie „Rejwachu” Mikołaja Grynberga)
Tekst: Mikołaj Grynberg
Dramaturgia: Dorota Abbe
Reżyseria: Dorota Abbe i Piotr Dąbrowski
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Scenografia i kostiumy: Paula Buczyńska
Produkcja: Izabella Nowacka
Dźwięk: Sławomir Kowalczyk
Światło: Łukasz "Benek" Wieczorek
Obsada:
Dorota Abbe
Piotr Dąbrowski
Maciej Zakrzewski
Głosy z offu:
Erna Birnbach
Dorota Abbe
Muzyka na żywo:
Krzysztof Kaliski
Spektakl powstaje w ramach koprodukcji Fundacji Na Marginesie i Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.
Spektakl jest zadaniem publicznym współfinansowanym ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Spektakl dofinansowuje :+ | PROGRAM OFF POLSKA Instytutu Teatralnego im. im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (program OFF POLSKA realizowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu).
Współpraca: Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu