EN

5.05.2022, 08:41 Wersja do druku

Wielkopolska. Czas na zmiany! Wkrótce XIII Festiwal Nowa Siła Kuratorska

Nowa Siła Kuratorska, czyli festiwal młodych osób kuratorujących działania kultury i sztuki powraca do Wielkopolski. XIII edycja festiwalu została przygotowana z myślą o sztuce, jako narzędziu powodującym zmianę. Nadszedł czas, aby oddać głos tym, którzy go nie mają!

fot. mat. organizatora

Tegoroczne projekty skupiają się na tematach związanych ze zdrowiem psychicznym osób młodych i komunikacji międzypokoleniowej, dyskryminacji mniejszości w Polsce, feminizmu, cielesnego tabu oraz lekceważenia zawodu kostiumografa.

Bezpłatne wydarzenia odbywać się będą od 17 maja do 19 czerwca 2022 roku, w miejscach znanych na kulturalnej mapie Poznania: Pawilonie, Scenie Roboczej, DOMIE oraz na terenie Wielkopolski, w Mosińskim Domu Harcerza i Śremie.

Gdzie można nas znaleźć?
Facebook: https://www.facebook.com/NSKfest
Instagram: https://www.instagram.com/nowa_sila

Co zrobić, aby zmienić na lepsze otaczającą nas rzeczywistość? To jest pytanie, które zadają sobie osoby kuratorujące tegoroczną edycję Nowej Siły Kuratorskiej, reprezentujące głosy młodego pokolenia, które zauważają potrzebę zmiany w różnych obszarach naszego życia. Z tej potrzeby zrodziły się cztery projekty: Jeszcze Polska…, Musimy Porozmawiać?, Druga Skóra oraz Dotknij. Poczuj. Zrozum.

Kalendarium wydarzeń:

13.05 / 11:00-13:00 / Aleksandra Wawrzyniak / Wlepa / warsztaty z sitodruku / Zinek
17.05/ 19:00 / Tomasz Armada / W roli głównej: kostiumograf / wykład performatywny / Scena Robocza
25.05 / 19:00 / reż. Dorota Abbe / Możemy porozmawiać? / pokaz pracy warsztatowej / Scena Robocza
26.05 / 18:00 / Patryk Moszka / Rozmowa o dyskryminacji / wykład / Pawilon / stream na naszym facebooku
31.05 / 17:00 / TERAZ POLIŻ / teraz poliż TERAZ POLIŻ / performans / Scena Robocza
10-12.06 / 13:00-19:00 / Aleksandra Wawrzyniak + Aleksandra Puk / Jeszcze będziemy wrażliwi / przestrzeń uwrażliwiająca / Pawilon
11.06 / Wiktoria Siedlecka-Dorosz + Grzegorz Brandt / Warsztaty z Teatrem 21 / warsztaty zamknięte / Dom Harcerza w Mosinie
18-19.06 / 19:00 / Arkadiusz Król / Strawa / praca site-specific / DOMIE

Jeszcze Polska…
To projekt, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu i dyskryminacji. To wizja bezpiecznej i otwartej przestrzeni, bez przemocowej rzeczywistości i niepokoju, do której zapraszamy Was wszystkich_e. W ramach projektu odbędą się trzy wydarzenia: antydyskryminacyjny wykład Patryka Moszki, edukatora i trenera antyprzemocowego; uwrażliwiająca i oswajająca z różnorodnością  przestrzeń performatywna przygotowana przez Olę Wawrzyniak oraz Olę Puk; warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi przeprowadzone przez osoby związane z Teatrem 21 Wiktorią Siedlecką-Dorsz i Grzegorzem Brandtem, które dotyczyć będą technik aktorskich oraz dyskusji na temat obecności OZN w naszym społeczeństwie.

Druga skóra
Czym byłby teatr bez kostiumu? To właśnie on nadaje charakteru postaci, wpływa na postrzeganie spektakli, zapada w pamięć odbiorcy. Kostium często odgrywa bardzo ważną rolę, przyćmiewając swoich twórców. Osoby kuratorujące odkrywają blaski i cienie pracy kostiumografek i kostiumografów. W ramach projektu odbędzie się wykład performatywny Tomasza Armady opowiadający o pracy kostiumografia w teatrze instytucjonalnym.

Dotknij. Poczuj. Zrozum.
Ciało jest naszym narzędziem, dzięki któremu poznajemy świat. Lecz czy używamy go w pełnej świadomości? Ciało jest nośnikiem przeżyć, prywatnym teleporterem, które poddajemy najróżniejszym wpływom. Dotknij. Poczuj. Zrozum. to próba odpowiedzi na początkowe pytanie i zgłębienie tematu cielesności. W ramach projektu odbędą się dwa wydarzenia: działanie performatywne grupy TERAZ POLIŻ, poruszające aspekty feministyczne oraz praca site-specific stworzona przez Arkadiusza Króla, która zabierze odbiorców w podróż po krainie zmysłów.

Możemy porozmawiać?
Projekt został stworzony z myślą o przywrócenie głosu, tym którzy go utracili. Osoby kuratorujące postanowiły przełamać  komunikacyjne bariery i otworzyć się na potrzeby poznańskiej młodzieży, aby wspólnie znaleźć przyczyny, skutki oraz narzędzia do tworzenia zdrowych relacji i poprawy komunikacji międzypokoleniowej. Efektem 6-tygodniowej warsztatowej pracy będzie pokaz Możemy porozmawiać? przygotowany przez kuratorki i kuratora z Dorotą Abbe, poznańską aktorka i reżyserką, związaną z Teatrem Nowym w Poznaniu oraz Justyną Czarnotą, pedagożką teatru, we współpracy z poznańską młodzieżą.

Organizator: Stowarzyszenie Wspólne
Współorganizatorzy: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa, Katedra Teatru i Sztuki Mediów

Dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Fundacji UAM.

fot. mat. organizatora

Źródło:

Materiał nadesłany