EN

1.03.2024, 10:16 Wersja do druku

Wielka Brytania. „Mahamaya Electronic Devices” Iwana Wyrypajewa w londyńskim teatrze Sadler’s Wells

Preview pierwszego anglojęzycznego wystawienia „Mahamaya Electronic Devices”, sztuki autorstwa uznanego dramatopisarza i reżysera Iwana Wyrypajewa, odbyło się w Teatrze Sadler's Wells na scenie Lilian Baylis Studio w Londynie. W spektaklu występują brytyjscy aktorzy, natomiast oprawę organizacyjną zapewnia polsko-ukraińska ekipa. Producentem spektaklu jest Fundacja TEAL HOUSE wspierająca artystów i pracowników kultury, którzy po wybuchu wojny w Ukrainie przyjechali do Polski.

fot. mat. organizatora

„Mahamaya” to dynamiczne przedstawienie z udziałem czterech młodych aktorów zaangażowanych w szybką wymianę pytań i odpowiedzi dotyczących najbardziej zapalnych aspektów ludzkiej egzystencji. Całość tworzy eksperymentalną podróż, zahaczającą o medytacyjne doświadczenie poszukiwania sensu życia. Tytuł sztuki nawiązuje do pochodzącego z filozofii Wschodu pojęcia „mahamaya” – wielkiej iluzji angażującej świadomość człowieka i przesłaniającej prawdę. Oprawę spektaklu stanowią grafiki komputerowe zaprojektowane przez zespół Full Metal Jacket oraz elektroniczna muzyka Jacka Jędrasika.

Scenografia jest minimalistyczna – składa się z ekranów i krzeseł. W londyńskiej wersji spektaklu, którego preview miało miejsce 22 lutego, wystąpili Felix Edwards, Antigone Duchesne, Alexander Kranz, Wakjira Feyesa. Warszawski Teatr Nowy wsparł spektakl zapewniając miejsca do prób. Oficjalna premiera anglojęzycznej wersji sztuki odbędzie się wiosną w Polsce. Następnie rozpocznie się tournée międzynarodowe spektaklu w krajach Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych.

– Pracując nad wystawieniem spektaklu „Mahamaya” myśleliśmy o współczesnym, progresywnym widzu, dla którego codziennością jest ekran komputera lub klimat szklanego biurowca, ale też poszukiwanie odpowiedzi na pytania o świat, w którym żyje i który współtworzy – mówi Iwan Wyrypajew. – W końcu teatr to miejsce, gdzie można zapytać o wszystko, a my żyjemy w świecie, w którym wszyscy się boją, także zadawania pytań.

Twórcy związani z Fundacją TEAL HOUSE szukali uniwersalnego tekstu dramatycznego, w którego wystawienie będzie można zaangażować napływających do Polski po wybuchu wojny artystów i przedstawicieli świata teatralnego z Ukrainy. Pierwsze wystawienie „Mahamaya Electronic Devices” odbyło się w Warszawie. Następne w Mołdawii – przy wsparciu tamtejszego ministerstwa kultury sztukę wystawiono w dwóch wersjach językowych: rumuńskiej i rosyjskiej. W przygotowaniu jest wersja estońska oraz litewska.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami twórców, w kolejnych wersjach językowych główne role odgrywają lokalni aktorzy, natomiast polsko-ukraińska ekipa zapewnia oprawę spektaklu i dba o stronę organizacyjną. Tym samym „Mahamaya Electronic Devices” realizuje misję Fundacji TEAL HOUSE.

Fundacja powstała w 2009 roku jako miejsce służące rozwojowi integralnemu łączącemu aspekty fizyczne, psychiczne i intelektualne oraz poziom duchowy człowieka. Pomysłodawcami projektu są Karolina Gruszka oraz Iwan Wyrypajew. Po wybuchu wojny w Ukrainie misja TEAL HOUSE rozszerzyła się o pomoc dla migrantów.

– Zaczęliśmy od pomocy charytatywnej, takiej jak zapewnienie dachu nad głową i innych podstawowych potrzeb. Z czasem wokół fundacji zebrało się grono utalentowanych ludzi, których pracę i twórczość chcieliśmy wesprzeć – mówi Karolina Gruszka, prezeska Fundacji TEAL HOUSE. – Szukaliśmy inicjatyw, które pozwoliłyby zagospodarować tę energię i potrzebę kontynuacji pracy twórczej.

Aktywistów zebranych wokół TEAL HOUSE połączyła nie tylko tragedia związana z wybuchem wojny w Ukrainie, ale także silna potrzeba rozwoju. Zespół tworzą reżyserzy, aktorzy, artyści, dramatopisarze, menedżerowie teatralni i biznesowi, instruktorzy jogi i medytacji, psychologowie i nauczyciele, którzy trudną sytuację, w której się znaleźli wykorzystują do własnego rozwoju duchowego oraz jako okazję do pomocy innym.

Fundacja zajmuje się także edukacją pozaszkolną, rozwojem społecznym i duchowym ukraińskich dzieci i młodzieży. Obecnie TEAL HOUSE zbiera środki i przygotowuje się do wystawienia sztuki z udziałem dzieci – uchodźców z Ukrainy.

TEAL HOUSE jest organizacją non-profit, utrzymuje się z darowizn, grantów, dotacji oraz dzięki wsparciu bezpośredniemu poprzez pracę. Fundację wspiera warszawskie biuro międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie, której prawnicy świadczą na rzecz TEAL HOUSE nieodpłatnie doradztwo prawne, a także uczestniczą w promocji inicjatyw kulturalnych, takich jak wystawienie "Mahamaya Electronic Devices".

Iwan Wyrypajew to urodzony w 1974 roku dramaturg i reżyser teatralny i filmowy, którego sztuki należą do najbardziej znanych i często wystawianych w Europie. Jest autorem kilkudziesięciu inscenizacji teatralnych w ponad dwudziestu krajach świata. Laureat wielu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych. Uznanie polskiej publiczności zyskał debiutem filmowym "Euforia", wyróżnionym w Wenecji i Warszawie. W 2012 roku otrzymał Paszport “Polityki” w kategorii "Teatr". Charakterystyczne jest jego podejście do teatru jako sztuki niezależnej i unikalnej formy wyrazu. Urodzony w Rosji, od kilkunastu lat mieszka w Polsce. Znany jest ze swojego zaangażowania w walkę o prawa człowieka. Po wybuchu wojny w Ukrainie próbował zrzec się obywatelstwa Rosji. Został skazany zaocznie na osiem lat kolonii karnej. Po wybuchu wojny na jego prośbę tantiemy od teatrów wystawiających jego sztuki w Rosji przekazywane są na pomoc Ukrainie.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne