EN

30.04.2021, 18:40 Wersja do druku

Węgry. Wystawa autoportretów Witkacego w ramach festiwalu fotograficznego

mat. organizatora

Wystawę „Twarze Witkacego. Autoportrety Stanisława Ignacego Witkiewicza” przygotowano w galerii Platan należącej do Instytutu Polskiego w Budapeszcie w ramach Budapeszteńskiego Festiwalu Fotograficznego.

Na wystawie można od piątku zobaczyć prawie 20 autoportretów Witkacego. Wśród wcześniejszych prac znajduje się słynny ”Autoportret wielokrotny”, wykonany ok. 1915-17 r. w Petersburgu. Starsze prace przedstawiają m.in. autoportrety z serią min. Jest też autoportret w rozbitym lustrze oraz autoportret, na którym Witkacy w koszuli na głowie udaje ducha.

Wystawę można na razie obejrzeć przez panoramiczne okna galerii, gdyż zgodnie z przepisami antyepidemicznymi nie można jej jeszcze otworzyć.

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) był malarzem, fotografem, pisarzem, dramaturgiem i filozofem. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1914 r. jako rysownik i fotograf wziął udział w wyprawie etnograficznej swojego przyjaciela Bronisława Malinowskiego na Wyspy Trobriandzkie. Przeżył w Rosji rewolucję październikową, która wywarła ogromny wpływ na jego twórczość literacką.

18 września 1939 r., dzień po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski, Witkacy popełnił samobójstwo w Jeziorach w ówczesnym woj. poleskim.

Źródło:

PAP