EN

7.12.2022, 08:15 Wersja do druku

Węgajty. Zima w Teatrze Węgajty

10.12.o 15.00 w Teatrze: Piernik Jam i Maraton pisania listów. Zapraszamy!

19.02. Warsztat zapustny Innej Szkoły Teatralnej. Czekamy na zapisy do 15 stycznia!

Niebawem ukaże się zeszyt Współistnieje_my z aktualnymi tekstami zainspirowanymi Wioską Teatralną. Więcej o zeszycie niżej. Śledźcie nasz profil na FB i napiszcie, jeśli będziecie zainteresowani przesyłką.

Mamy dla Was nowy nakład płytki "Na ten Nowy Rok!" - nieznane kolędy po polsku, niemiecku i ukraińsku, w wykonaniu Erdmute i Wacława Sobaszków. Zachęcamy do nabycia poprzez zrzutkę.pl - zdążycie jeszcze przed Świętami!

Zbieramy na opał i na energię elektryczną. Możecie nas wspierać nabywając na zrzutce jednoaktówki kulinarne z węgajckiej "Kuchni pełnej ludzi".

Piernik Jam i Maraton pisania listów

Znowu, po paroletniej przerwie będziemy lepić pierniki. Serdecznie zapraszamy najpierw do wspólnego gniecenia ciasta. Ciasto ma być jak zwykle według „najlepszych receptur augsbursko – królewieckich”, tak czy owak potrzebne będą mąka, jajka, miód, soda, przyprawy do pierników, cukier…Jakieś ilości tych składników zgromadzimy oczywiście wcześniej. Gdyby jednak ktoś z Was, Drodzy goście był tak miły i zechciał któryś ze składników przynieść ze sobą, prosimy o wcześniejszy kontakt w tej sprawie … Z zagniecionego ciasta będziemy lepić formy różnorakie, jakie nam wyobraźnia podpowie … Zapraszamy przy tym do okolicznościowego myślenia i rozmawiania o tym, jaki był ten rok, który właśnie się kończy. Raptem zacznie się nowy rok, nowy czas. Co będzie jego znakiem?

Naszym spotkaniem „Piernik Jam” inaugurujemy już czas świąteczny. Zwykle na ten czas życzymy sobie spokoju, jednak w tym roku nie sposób nie pomyśleć przy tej okazji o spokoju innych, o pokoju. 10 grudnia chcielibyśmy włączyć się w trwający właśnie Maraton pisania listów, organizowany przez Amnesty International. To dobry czas, by pisać listy i kartki pocztowe do więźniów politycznych, zwłaszcza za wschodnią granicą. Zapraszamy gorąco do udziału w tej akcji.

Na ten nowy rok! - płytka

Od wielu lat śpiewamy kolędy na żywo, podczas chodzenia od domu do domu, w trakcie naszych wypraw noworocznych. Postanowiliśmy nagrać choć część naszego materiału. Z radością przekazujemy Wam płytkę "Na ten Nowy Rok!" Zawiera ona utwory naznaczone rytmem chodzenia po górach i surowością grania, jakie przez lata towarzyszyło żywiołowym spotkaniom z gospodarzami, Znajdziecie w nich także ślady nasłuchiwania i koncentracji podczas naszego muzykowania w domowym zaciszu. Cieszymy się, że za pośrednictwem płytki możemy zagościć w waszych domach!

Kolędy pochodzą z różnych źródeł: od nagrań terenowych z Huculszczyzny przez źródła dziewiętnastowieczne (Kolberg, "Kantyczki" Mioduszewskiego) i nowsze opracowania aż do śpiewnika niemieckiego, w którym znaleźliśmy motyw o czeskim rodowodzie.

Płytka nie ma charakteru komercyjnego, jednak mamy nadzieję, że uda się nazbierać na opał w Teatrze.

13 – 19 lutego 2023

Zapusty - warsztat Innej Szkoły Teatralnej

Zapusty to dalszy ciąg kolędowania. Przychodzi pora, by chodzić po innych „domach”, takich, jak dom opieki, szpital psychiatryczny czy schronisko dla bezdomnych. Najpierw każdy uczestnik tworzy swoją maskę, korzystając z technik i wzorów, które czerpiemy z tradycji europejskiego karnawału, oraz z polskiej jego odmiany, zapustów. Kolejnym celem jest stworzenie etiud do widowiska o aktualnej tematyce. Widowisko to posłuży nam jako pretekst do niecodziennych spotkań z ludźmi, poznania specyfiki miejsc, używania teatru jako narzędzia porozumienia.

W programie warsztatu znajdą się także: taniec, ćwiczenia fizyczne i głosowe, etiudy z użyciem tradycyjnych maszkar zwierzęcych, nauka motywów pieśniowych i muzycznych oraz improwizacje.

Prosimy przysyłać zgłoszenia do 15 stycznia mailowo na adres [email protected]. Osoby, które nie uczestniczyły jeszcze w warsztatach Innej Szkoły Teatralnej prosimy o szczegółowy opis swoich praktycznych zainteresowań, zajęć, doświadczeń, zwłaszcza w dziedzinie teatru, muzyki i sztuki. Prosimy również o opis własnych oczekiwań dotyczących warsztatu.

Ilość miejsc ograniczona!

Wpłata:  noclegi + obiady + kolacje  6x 70 zł = 420 zł        transport lokalny + opał  100 zł    RAZEM: 520 zł

Początek 13 lutego, g. 18.00

Niebawem ukaże się zeszyt Współistnieje_my z aktualnymi tekstami zainspirowanymi Wioską Teatralną

W treści Zeszytu m.in. utwory poetyckie, eseje i krótkie impresje uczestników i uczestniczek na temat tegorocznych festiwalowych wydarzeń i spotkań. Oto niektóre tytuły:

W intencji zgody - Maria Helena Legeżyńska

Cios Karuny: Wojna i potęga sztuki - Jan Kűhling

Czerń bieli, czyli uwagi o monodramie tanecznym Michaeli Daśkowej This Is Not About Me - Mateusz Pytko

Songów sadhana - Izabela Giczewska

Wieczorem czy z rana - Dominika (Nika) Maciąg

Źródło:

Materiał nadesłany