EN

5.10.2022, 11:01 Wersja do druku

Warszawa/Katowice. „Serce” z TR Warszawa na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

„Serce” w reżyserii Wiktora Bagińskiego znalazło się w programie głównym 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Spektakl zaprezentowany zostanie 22 listopada o godz. 19.00 w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

fot. Monika Stolarska

”Serce” zawalczy w konkursie o Laur Konrada Swinarskiego z takimi produkcjami jak „Anioły w Ameryce, demony w Polsce”, reż. Michał Telega, „Śmierć Jana Pawła II”, reż. Jakub Skrzywanek, „Maszyna”, reż. Jagoda Szelc, „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy”, reż. Damiana Josefa Necia. Jako spektakl mistrzowski w 2022 roku prezentowane jest „Imagine” w reż. Krystian Lupy. Gala finałowa wręczenia nagród odbędzie się 26 listopada br. o godzinie 22:30 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.

O FESTIWALU

Założeniem programowym Festiwalu jest prezentacja twórczości najmłodszego pokolenia polskich reżyserek i reżyserów teatralnych. Twórcy i twórczynie zaproszeni do wystawienia swojej sztuki w ramach programu głównego ubiegać się będą o Laur Konrada Swinarskiego, patrona katowickiego festiwalu. Co roku o to wyróżnienie walczy 5 artystów. Dyrektor artystyczny Ingmar Villqist, tak mówi o festiwalu: Zależało nam bardzo, żeby Interpretacje wyróżniały się spośród mnogości festiwali teatralnych w Polsce jednoznacznym założeniem programowym, aby nie były prezentacją przedstawień podług eklektycznego układu spektakli z takim czy innym szyldem ideowym.

TR Warszawa na Festiwalu Interpretacje

Nie po raz pierwszy spektakl produkcji TR Warszawa włączony został w program Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. W 2018 roku prezentowaliśmy na Festiwalu “Męczenników” w reż. Grzegorza Jarzyny jako spektakl mistrzowski, a w konkursie “Puppenhaus. Kuracja” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego. W 2011 roku prezentowaliśmy “Solaris. Raport” w reż. Natalii Korczakowskiej. W roku 2014 zaprezentowaliśmy “Drugą kobietę” w reż. Grzegorza Jarzyny, wcześniej “Kruma” (2006) oraz “Oczyszczonych” (2003) w reż. Krzysztofa Warlikowskiego. Po raz pierwszy zaś pojawiliśmy się na Festiwalu w 2000 roku ze spektaklem “Słowo Boże” w reż. Piotra Tomaszuka.

O SPEKTAKLU

Prawie trzydziestoletni Nigeryjczyk mieszkający w Polsce porzuca swoje ledwie narodzone dziecko w 1994 roku. Trzydzieści lat później jego syn rozpoczyna wędrówkę do serca swojej historii. Co jest prawdą, a co mitem w tej rodzinnej opowieści? Jak zmierzyć się ze stereotypami na temat rasy? Jak uwolnić się od nienawiści? “Serce” jest dokumentalną opowieścią młodego, czarnoskórego Polaka, który wyrusza na poszukiwanie swojego biologicznego ojca. Scenariusz inspirowany opowiadaniem Josepha Conrada bazuje na autobiograficznych zapisach reżysera, Wiktora Bagińskiego i jest próbą wydobycia politycznych znaczeń kryjących się w osobistej historii reżysera.

Więcej informacji o spektaklu na naszej stronie internetowej

TR ON TOUR

4 i 5 maja br. w Budapeszcie podczas Budapest Spring Festival na Węgrzech odbyły się pokazy “Cząstek kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó, otwierając tym samym TR ON TOUR w 2022 roku. 23 maja, poza siedzibą TR Warszawa zaprezentowaliśmy “Serce” w reżyserii Wiktora Bagińskiego. Następnie, 27 i 28 maja, ponownie z “Cząstkami kobiety” gościliśmy w Brnie podczas World Theater Festival Brno. 24 i 25 czerwca zaprezentowaliśmy spektakl “3SIOSTRY” w reż. Luka Percevala na Sibiu International Theatre Festival. Nasze spektakle graliśmy nie tylko na zagranicznych, ale również na polskich scenach. 27 marca wystawiliśmy “Rechnitz. Opera - Anioł Zagłady” w reż. Katarzyny Kalwat podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 2 i 3 kwietnia w poznańskim Pawilonie zagraliśmy “Autokorektę” w reż. Jakuba Skrzywanka, a 24 maja podczas Dni Kultury Współczesnej w Białymstoku “Serce”. Kolejnym planowanym wyjazdem są “Cząstki kobiety”, które zagrane zostaną podczas International Theatre Amsterdam w Holandii oraz “Serce” podczas 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach. Wcześniej, w 2021 roku, “Serce” prezentowane było 2021 roku na otwarcie Festiwalu Fast Forward w Dreźnie. Wiktor Bagiński otrzymał nagrodę reżyserską konkursu “Paradiso” w Ramach Festiwalu Boska Komedia 2021.

Więcej informacji o TR ON TOUR na naszej stronie internetowej

Źródło:

Materiał nadesłany