EN

26.10.2022, 10:15 Wersja do druku

Warszawa. Spotkanie poświęcone pamięci Helmuta Kajzara w Instytucie Teatralnym

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 27 października o godz. 15.30 na spotkanie poświęcone pamięci Helmuta Kajzara. W programie – prezentacja filmów „Wierzę tę taśmę” i „To było rzutowane w przyszłość… Helmut Kajzar (1941-1982) we wspomnieniach bliskich mu twórców” oraz rozmowa z udziałem Pauli Kajzar, Bogusławem Kiercem i publiczności. Wstęp wolny.

fot. Renate von Mangoldt

W bieżącym roku przypadła 40. rocznica śmierci Helmuta Kajzara – polskiego dramaturga, reżysera i teoretyka teatru, twórcy koncepcji teatru metacodzienności, autora takich sztuk jak „Pater noster”, „Gwiazda” czy „Koniec pół świni”. 27 października o godz. 15:30 w Instytucie Teatralnym odbędzie się spotkanie poświęcone artyście. Otworzy je prezentacja fragmentów filmu dokumentalnego córki Helmuta Kajzara Pauli Kajzar pt. „Wierzę w tę taśmę” oraz filmu Piotra Lachmanna „To było rzutowane w przyszłość… Helmut Kajzar (1941-1982) we wspomnieniach bliskich mu twórców”, w którym o Kajzarze opowiadają: Wojciech Siemion, Tadeusz Różewicz, Jerzy Nowosielski, Józef Szajna i Krzysztof Zarębski.

Po projekcjach odbędzie się rozmowa z udziałem Pauli Kajzar i Bogusława Kierca, do której zaproszona zostanie także zgromadzona na spotkaniu publiczność.

Helmut Kajzar | 40 lat po śmierci | Harmonogram:

15.30 | Fragmenty filmu Pauli Kajzar „Wierzę w tę taśmę”.

16.00 | Film Piotra Lachmanna „To było rzutowane w przyszłość… Helmut Kajzar (1941-1982) we wspomnieniach bliskich mu twórców”

17.00 | Rozmowa z Paulą Kajzar i Bogusławem Kiercem z udziałem publiczności

27 października o godz. 20.00 w Teatrze Druga Strefa odbędzie się również premiera spektaklu Piotra Lachmanna „Koniec półświni. Rewitalizacja”, który powstał w ramach tegorocznej edycji programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl w wykonaniu Zbigniewa Konopki bazuje na tekście Helmuta Kajzara „Koniec półświni”, powstałym około roku 1974 i jest rodzajem mini-Hommage dla legendarnego artysty i reformatora teatru XX wieku w 40. rocznicę jego śmierci.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPEKTAKLU

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.

Źródło:

Materiał własny