EN
25.08.2022, 11:05 Wersja do druku

Warszawa. Przygotowują premierę musicalu „Grease”

Teatr Muzyczny Proscenium oraz warszawska Scena Relax przedstawiają najbardziej roztańczoną premierę sezonu - musical „Grease” autorstwa Jima Jacobsa oraz Warrena Caseya. Premiera odbędzie się 3 marca 2023 roku, ale sprzedaż biletów rusza już 7 września.

fot. mat. teatru

Jeden z najczęściej wystawianych spektakli musicalowych na świecie. Kultowa historia wakacyjnej miłości dwójki młodych bohaterów: Sandy Dumbrowski i Danny'ego Zukko,

a także ich przygód w gronie przyjaciół z Rydell School. Historia pełna uśmiechu, wzruszeń i emocji, pierwszych życiowych dylematów i odważnie stawianych w dorosłe życie kroków. Musical osadzony jest w epoce rock&rolla przełomu lat 50. i 60. Pełny jest znakomitych przebojów takich jak „Summer Nights”, „Youre The One That I Want”, „Sandy” czy tytułowe „Grease”. Zjawiskowe choreografie, barwne kostiumy oraz fantastyczną muzykę na żywo uzupełnia najbardziej charakterystyczny element musicalu - amerykański kabriolet.

Musical zdobył światową sławę dzięki ekranizacji z 1978 roku. W głównych rolach wystąpili młoda piosenkarka country Olivia Newton-John oraz zyskujący na popularności po zagraniu głównej roli w "Gorączce sobotniej nocy" John Travolta. Premiera filmu odbyła się równocześnie w 862 kinach USA, a pierwszy weekend wyświetlania przyniósł produkcji prawie 9 milionów dolarów zysku. Ekranizacja okazała się wielkim sukcesem kasowym, a jej popularność trwa na całym świecie do dnia dzisiejszego.

Polską prapremierę musicalu „Grease" wystawił w 2002 roku warszawski Teatr Muzyczny Roma. Tytuł powrócił w 2011 roku w inscenizacji Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, gdzie utrzymał się w repertuarze przez 8 lat! W polskich wersjach musicalu w roli Danny'ego Zukko wystąpili m.in. Michał Milowicz i Marek Kaliszuk.

Prezentowana przez Teatr Muzyczny Proscenium autorska inscenizacja musicalu „Grease” będzie trzecią polską produkcją, która powróci do Warszawy po 20 latach. Musical reżyseruje Antoniusz Dietzius, który dał się poznać warszawskiej publiczności m.in. spektaklami nominowanymi do Muzycznych Nagród Teatralnych im. Jana Kiepury: „Tajemnicą Tomka Sawyera” oraz „Abonamentem na szczęście”, czy „Little Shop Of Horrors”, jednym z najlepszych musicali sezonu 2021/2022 wg opinii widzów i recenzentów (wszystkie wystawiane w Scenie Relax). Autorem choreografii jest Agnieszka Brańska, choreografka, tancerka, pedagog akademicki. Debiutowała w musicalu "Metro" J. Józefowicza. Jest autorką licznych choreografii w spektaklach muzycznych Teatru Muzycznego Roma. Była również tancerką i aktorką w polskiej prapremierze musicalu „Grease”.

„Z ogromną radością postanowiłem powrócić do musicalu „Grease”, zarówno jako kierownik artystyczny teatru jak i reżyser. Tytuł odkryłem na scenie Teatru Muzycznego Roma będąc uczniem liceum. Były to dla mnie czasy pierwszych fascynacji gatunkiem musicalowym i ogromna motywacja do podążania życiową ścieżką po scenie muzycznej. Pamiętam tę wyjątkową energię, która towarzyszyła na długo po wyjściu z teatru. Utwory, których słowa brzmiały w uszach czy kroki choreografii, które nieudolnie próbowało się naśladować bawiąc się na widowni w finale spektaklu.

Te wspomnienia doprowadziły mnie do myśli, że w dzisiejszym teatrze muzycznym mało jest okazji, aby wspólnie z widzami móc zapomnieć o troskach dnia codziennego, uśmiechnąć się od pierwszych taktów uwertury, zrzucić marynarki czy odświętne żakiety i pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w rytm genialnych przebojów, które ani na chwilę nie straciły na popularności. „Grease” to tytuł, który łączy pokolenia, ładuje wewnętrzne baterie i bezdyskusyjnie uzależnia!”

Antoniusz Dietzius

reżyser, kierownik artystyczny Teatru Muzycznego Proscenium

„ANTONIUSZ DIETZIUS OD KILKU SEZONÓW DAJE SIĘ POZNAĆ JAKO JEDEN Z NIEWIELU REŻYSERÓW MUSICALOWYCH, KTÓRY TEN GATUNEK LUBI I CZUJE GO JAK MAŁO KTO”.

E-TEATR.PL

Najnowsza odsłona kultowego tytułu to znakomita obsada, która wkrótce będzie wyłoniona drogą dwuetapowego otwartego castingu, zespół muzyczny pod kierownictwem Jarosława Praszczałka, grono fantastycznych realizatorów polskiej sceny teatralnej, a także świeża i nowatorska inscenizacja, która pozwoli na nowo odkryć magię drzemiącą w jednym z najbardziej optymistycznych musicali na świecie.

„Od początku działalności Scena Relax podkreślała jak dużo wiary pokłada w młodość! Pomimo wielu trudności jakie przez ostatnie dwa sezony dotykały kulturę właśnie dzięki tej młodzieńczej energii i pracowitości mogliśmy zapraszać widzów na szereg wydarzeń prezentowanych w naszym repertuarze. Z ogromną radością podjęliśmy decyzję o dalszej współpracy z Teatrem Muzycznym Proscenium. Po sukcesie jakim okazał się musical „Little Shop of Horros” wiemy, że przed nami fantastyczna i roztańczona przygoda! „Grease” to klasyka gatunku i tytuł znany nie tylko wiernym fanom musicalowym. To także tytuł łączący pokolenia! Już dzisiaj mogę zapewnić, że na publiczność od marca 2023 roku będzie czekało wiele niespodzianek!

Marek Matysiak

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, SCENA RELAX

Produkcję spektaklu można wesprzeć za pośrednictwem portalu pomagam.pl na podstronie pomagam.pl/musicalgrease. Przyjaciele spektaklu otrzymają zaproszenie na pierwszy, zamknięty pokaz z publicznością wraz z pakietem wyjątkowych, dedykowanych niespodzianek.

Musical "Grease" prezentowany jest na mocy specjalnego porozumienia w oparciu o autoryzowane materiały dostarczone przez Theatrical Rights Worldwide.

***

Teatr Muzyczny Proscenium powstał w 2021 roku. Jest pierwszym polskim repertuarowym prywatnym teatrem skupiającym wokół siebie pasjonatów musicalu, który w swoim zamyśle oprócz projektów autorskich ma realizacje spektakli ze światowego repertuaru teatru muzycznego, w oparciu o licencje zagranicznych agencji reprezentujących właścicieli praw autorskich.

Pierwszą premierą teatru była polska prapremiera pełnej oryginalnej wersji musicalu „Little Shop Of Horrors” Alana Menkena. Zespół działa w ramach działalności statutowej Fundacji Artystycznej Proscenium.

„SIŁĄ SPEKTAKLU SĄ WYKONAWCY. ŚPIEWAJĄ ZNAKOMICIE, GRAJĄ WSPANIALE, DAJĄC PEŁEN PRZEKRÓJ AKTORSKICH I MUZYCZNYCH TALENTÓW”.

ROBERT TRĘBICKI - TEATRDLAWSZYSTKICH.EU

Tytuł okazał się ważnym wydarzeniem na polskiej scenie musicalowej. W krótkim czasie zyskał popularność oraz przychylność widzów. Został doceniony w licznych recenzjach
i rankingach, czego dowodem może być zdobycie 6 Musicalowych Nagród Widzów za sezon 2021/2022 (m.in. za najlepszą reżyserię, najlepszy przekład czy najlepszy plakat) oraz wyróżnienie w gronie najlepszych spektakli muzycznych sezonu wg rankingu portalu teatrdlawszystkich.eu. Musical powraca na Scenę Relax po wakacyjnej przerwie już w październiku!

Źródło:

Materiał nadesłany