Republic of Dreams to cyfrowy projekt, który umożliwia wielowymiarową podróż po świecie wyobraźni Brunona Schulza. Pod adresem www.republicofdreams.online/pl znalazły się kompozycje reżyserów dźwięku – Eliego Stine’a i Jacksona Bierfeldt’a, muzyka Waclawa Zimpela i wideo autorstwa Jakuba Krejči’ego dopełnione ilustracjami Marty Lissowskiej. Instytut Adama Mickiewicza uruchomił projekt 19 listopada, w 78. rocznicę śmierci Brunona Schulza.
Przygotowana w dwóch wersjach językowych, polskim i angielskim, strona internetowa przybliża twórczość Brunona Schulza, przenosząc ją w zupełnie nowy wymiar.
„Łatwiej jest zacytować Schulza niż opowiadać o jego dorobku. Specyfika jego twórczości zachęca do naśladowania, parafrazowania czy nawet podejmowania prób odtwarzania jego stylu. Republic of Dreams oddaje charakter twórczości Schulza, zabierając publiczność w zmysłową podróż po świecie dźwięków i kształtów” – mówi Barbara Schabowska, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Twórczość Brunona Schulza wymyka się jednoznacznym interpretacjom. Jego oniryczny styl przepełniony anachronizmami, regionalizmami i metaforami nie jest wdzięcznym przedmiotem przekładu na inne języki - nie przynosi gratyfikacji w postaci odkrywania poszczególnych warstw językowych niuansów. Dzieła Schulza przywodzą doświadczenia z pogranicza jawy i snu, pozwalają na wkroczenie do świata pełnego nieuświadomionych miraży, bogatych w treść obrazów czy groteskowych scen.
„Właśnie doświadczamy drugiej fali lockdown’u w Europie i na świecie. To dobra okazja, by za pomocą Republic of Dreams zajrzeć w głąb siebie. Schulz może być świetnym przewodnikiem po naszych snach i wspomnieniach z dzieciństwa. Pisarz przypomina nam, że wyobraźnia jest sferą wolną od jakichkolwiek restrykcji, a marzenia senne czy zanurzenie się w rozległe światy wewnętrznych wyobrażeń, mogą być źródłem nie tylko komfortu, ale i przyjemności” – mówi Mika Johnson, twórca projektu.
Praca nad projektem toczyła się całkowicie zdalnie - pomiędzy Polską, Czechami i Stanami Zjednoczonymi. Twórczość Schulza stała się dla członków zespołu Republic of Dreams przestrzenią kreatywną, otwartą pomimo fizycznego dystansu i ograniczeń w poruszaniu się. To ułatwiło artystom wspólne odkrywanie nowych kierunków.
Od samego początku założeniem Johnsona było przybliżenie spuścizny Schulza szerokiej publiczności i poprzez wielowymiarowy charakter Republic of Dreams, dotrzeć do osób, które nie zetknęły się nigdy z jego twórczością. To, co wyjątkowe w tym projekcie, to pragnienie zaproszenia odbiorców do przestrzeni, w której mogą oddać się marzeniom sennym.
Inspiracją do powstania Republic of Dreams było doświadczenie zasypiania z wykorzystaniem muzyki, dźwięków, takich jak np. synchroniczne dudnienie, aplikacje do medytacji, wideo, techniki świadomego wchodzenia w stan marzeń, hipnozy itd.
Projekt będzie stopniowo rozwijany aż do 2022 roku, na który przypada 130. rocznica urodzin Brunona Schulza.
Zapraszamy do zapadnięcia w sen na: www.republicofdreams.online/pl