EN

12.01.2022, 11:31 Wersja do druku

Warszawa. Zmarł wieloletni dyrektor techniczny polskich scen inż. Maciej Wojciechowski

Zmarł wieloletni dyrektor techniczny polskich scen, m.in. Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, były dyrektor Instytutu Teatru Narodowego inż. Maciej Wojciechowski. O jego śmierci poinformowało na Fb Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów (SDT).

"Zmarł Maciej Wojciechowski, wieloletni dyrektor techniczny polskich scen, m.in. Teatru Powszechnego i Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, działacz PC OISTAT" - czytamy we wpisie SDT.

W komentarzu zamieszczono link do wywiadu z Maciejem Wojciechowskim pt. "Nie oszczędzajmy na wentylatorach", który ukazał się w miesięczniku "Teatr" (2010 nr 5).

Zmarłego inżyniera i człowieka teatru pożegnał we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych także Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (PO ITI). "Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, że dzisiaj zmarł Maciej Wojciechowski z Polskiego Centrum OISTAT, organizacji, z którą regularnie współpracowaliśmy zwłaszcza przy realizacji takich projektów jak Warszawska Technika Teatralna / WTT czy Outside the box" - napisano.

"Zawsze mogliśmy liczyć na jego życzliwość, pomoc i wsparcie. Dziękujemy i będziemy pamiętać..." - podkreślono we wpisie.

W komentarzach historyk teatru prof. Barbara Osterloff-Gierak napisała: "Bardzo smutna wiadomość. R.I.P.". "Jeden z ostatnich, co tak technikę teatru wodził. R.I.P." - napisał reżyser, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i Kaliskich Spotkań Teatralnych Bartosz Zaczykiewicz.

"Wielki żal" - ocenił we wpisie prezes Zarządu Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP dr Tomasz Miłkowski.

"Wybitny fachowiec teatralny. Człowiek Teatru. Żegnam Cię Maćku" - napisał były dyrektor Opery Wrocławskiej i były z-ca dyrektora Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie Wiktor Herzig.

Maciej Wojciechowski w latach 1972-78 pracował jako kierownik techniczny Opery im. S. Moniuszki w Poznaniu, a w latach 1978-82 był kierownikiem technicznym Teatru Powszechnego w Warszawie.

W latach 1982-91 pracował w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Od 1991 do 1993 r. piastował stanowisko dyrektora Instytutu Teatru Narodowego w Warszawie, nadzorując i koordynując odbudowę tego teatru po pożarze w 1985 r.

Był inicjatorem uruchomienia Teatru Małego jako sceny repertuarowej Teatru Narodowego w odbudowie. Jego dyrekcję powierzył w 1993 r. nieżyjącemu już aktorowi i reżyserowi Henrykowi Baranowskiemu.

Maciej Wojciechowski był też wieloletnim działaczem i przewodniczącym komisji rewizyjnej Polskiego Centrum Międzynarodowej Organizacji Scenografów, Techników i Architektów Teatru (PC OISTAT).

Źródło:

PAP