EN

3.01.2022, 08:18 Wersja do druku

Warszawa. Zmarł Jan Mayzel. Aktor miał 91 lat

W wieku 91 odszedł Jan Mayzel - aktor znany m.in. z filmów "Miś" i "Kingsajz", a także takich seriali jak "Alternatywy 4" i "Klan". Prywatnie był mężem Zofii Merle. O jego śmierci poinformowali w mediach społecznościowych zaprzyjaźnieni artyści.

fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi/ mat. Filmu Polskiego

"Kochani, zmarł Jan Mayzel. Aktor, dobry kumpel. Ogromne współczucie dla jego żony Zofii Merle" - napisała na swoim profilu na Facebooku aktorka Izabella Olejnik. Żal po śmierci Jana Mayzela wyraził w mediach społecznościowych także Remigiusz Grzela. "Zmarł znakomity aktor, Jan Mayzel. Mąż Zofii Merle. Para osiem lat temu straciła syna, Marcina, kierownika produkcji i II reżysera. Dużo smutku i bólu w tych ostatnich latach. Pani Zofii Merle serdeczne wyrazy współczucia" - napisał.

Jan Mayzel urodził się 5 stycznia 1930 r. w Milanówku. Ukończył PWST w Krakowie. Zasłużył się jako aktor teatralny, filmowy i serialowy. Występował m.in. na deskach teatrów im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz warszawskich: Powszechnym, Komedii, Dramatycznym oraz muzycznym Roma. Widzowie dużego ekranu zapamiętali go z ról w takich filmach jak "Miś" Stanisława Barei oraz "Kingsajz" Juliusza Machulskiego. Grał w popularnych serialach ("Alternatywy 4", "Klan"). Udzielał także swojego głosu w dubbingach.

Był dwukrotnie żonaty z aktorkami: Zofią Kucówną oraz Zofią Merle. Jego syn z drugiego małżeństwa, Marcin, również pracował w branży filmowej. W 2013 roku w wieku 42 lat zmarł na chorobę nowotworową. 

Źródło:

PAP