Teatr Dramatyczny zapowiada program sezonu teatralnego 2023/24, zatytułowanego: ODDECH: ODZYSKIWANIE TEGO, CO WSPÓLNE. W planach są premiery Moniki Strzępki, Weroniki Szczawińskiej, Anny Smolar i Wojtka Rodaka, przedstawienie dla młodzieży inaugurujące młodzieżową Scenę Przodownik, cykl queerowych kabaretów, otwarcie Pracowni Pedagogiki Teatru i Pracowni Dramaturgicznej, a także 44. Warszawskie Spotkania Teatralne, Otwarty Uniwersytet im. Haliny Mikołajskiej oraz – realizowana w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru – Młodzieżowa Koalicja Performatywna na Czas Chaosu.
Przedstawiam harmonogram premier wraz z bardzo syntetycznymi opisami:
16 listopada na Dużej Scenie sezon otworzy prapremiera „Heks” w reżyserii Moniki Strzępki – pierwsza sceniczna adaptacja tej dzikiej, radykalnie feministycznej powieści Agnieszki Szpili, której wątki meandrują między wojną z Kościołem, ekoseksualnością, boginicznymi herezjami i antypatriarchalną rewolucją.
W grudniu, na scenie Przodownik, w koprodukcji z Fundacją Reszka, odbędzie się pierwszy z pokazów Bliadski Circus Queebaret – cyklu queerowych kabaretów w reżyserii Rozy Sarkisian. Cykl jest autorskim projektem Rozy Sarkisian i Oksany Cherkashyny, w który zaangażowani będą artyści i artystki z Ukrainy.
1 lutego 2024 na Małej Scenie premiera „Mówią wieki” (tytuł roboczy) w reżyserii Weroniki Szczawińskiej – współtworzony przez Agatę Maszkiewicz, Karola Radziszewskiego i Piotra Wawra jr. spektakl o wieku i o ciele; stworzona z przekrojową obsadą (osoby aktorskie w wieku od 20+ po 70+) opowieść o tym, jak różnie doświadczamy swojego wieku, o związanych z wiekiem fantazjach, oczekiwaniach, stereotypach – i o możliwych próbach wyjścia poza te stereotypy.
Na przełomie lutego i marca 2024 odbędą się pierwsze pokazy instalacji performatywnej „Dzieci Saturna” wg koncepcji Agaty Baumgart i Aleksandry Matlingiewicz. W ramach instalacji, artystki stworzą bezpieczną przestrzeń dla historii i doświadczeń osób w okresie dorastania, które zmagają się z kryzysem zdrowia psychicznego. Pracy towarzyszyć będzie odsłonięcie dedykowanej tym historiom strony internetowej. Miejscem instalacji performatywnej będzie Foyer Dużej Sceny.
18 kwietnia 2024 na Dużej Scenie premiera „Iwony” w reżyserii Anny Smolar – stworzona na motywach „Iwony. Księżniczki Burgunda” Witolda Gombrowicza opowieść o świecie dzieci widzianym oczami dorosłych. Na neuroatypową, niedopasowaną do dworu i jego normatywnych zasad bohaterkę spojrzymy oczami postaci nieobecnych u Gombrowicza, jej rodziców. Spektakl powstanie we współpracy z Centrum Sztuki Włączającej / Teatrem 21.
W czerwcu, w ramach obchodów Pride Month planujemy premierę w reżyserii Wojtka Rodaka, który wraz z queerowymi osobami współtwórczymi będzie kontynuował swoje rozważania nad queerowymi/nieheteronormatywnymi tożsamościami w kontekście rodzinnych uwikłań - zastanawiając się nad kwestiami dziedziczenia, pochodzenia i klasowości, pytając, czy więzy krwi mogą sprzyjać międzypokoleniowemu dialogowi. Premiera Wojtka Rodaka odbędzie się na Małej Scenie.
Planujemy także premierę dla młodzieży na Scenie Przodownik, o której więcej powiemy po wakacyjnej przerwie. Już w przyszłym tygodniu startuje trzyletni projekt dla młodzieży pt. Młodzieżowa Koalicja na Czas Chaosu, realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru. Wspólnie z Dorotą Ogrodzką i Igą Dziegielewską, którego współautorką jest Dorota Kowalkowska.
Identyfikację wizualną sezonu 2023/24 stworzy Monika Drożyńska – artystka wizualna, hafciara, naukowczyni i autorka proporca tegorocznych, 43. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Artystka wyhaftuje plakaty premier, queerując przestrzeń komunikacji Teatru.
Więcej szczegółów na temat pozostałych planowanych działań przedstawimy na początku sezonu.