EN

27.09.2022, 11:36 Wersja do druku

Warszawa. Wystawy, pokaz filmu i „Noc Helvera” w Teatrze Druga Strefa

Teatr Druga Strefa rozkręca nowy sezon artystyczny zapraszając widzów na dwie wyjątkowe wystawy, bezpłatną prezentację jednego z najdłuższych filmów animowanych świata oraz niepokojąco aktualne przedstawienie „Noc Helvera”. 

fot. mat. teatru

28, 29, 30 września, godzina 16.00-19.00

IKONY POPKULTURY | wystawa Urszuli Rams-Farbiszewskiej

okruch z ulubionej serii artystki, w której nadaje znanym postaciom zupełnie nowy wyraz

„Ikony popkultury” to okruch z ulubionej serii artystki, w której nadaje ona znanym postaciom nowy wyraz. Stawia bohaterów swoich obrazów w nietypowych sytuacjach i śmiało konfrontuje ze sobą motywy z różnych „światów”. Malarka używając farb akrylowych na płótnie, odpowiada na pytanie „co by było gdyby…?”, zapraszając  jednocześnie widza do zabawy w skojarzenia. Wybierając motywy dla swoich dzieł,  korzysta z gry słów, lub dopasowuje do bohaterów natchnione cytaty nawiązując i  wyśmiewając świat mediów społecznościowych.

Urszula Rams-Farbiszewska jest absolwentką architektury krajobrazu z doświadczeniem jako grafik komputerowy i fotograf. Jej prace są różnorakie niczym kobiece nastroje. Od fantastycznych scenerii malowanych farbami akrylowymi, przez portrety, aż do botanicznych akwareli. Nie lubi nudy i monotonii więc śmiało skacze pomiędzy formatami, tematami i technikami. Sama o sobie mówi, że może namalować wszystko i na wszystkim, co udowadnia tworząc murale i personalizowane kurtki. Inspiracje czerpie z otaczającej ją rzeczywistości, ale też z fantastyki, którą się zaczytuje. Nie boi się nawiązywać zarówno do wielkich mistrzów świata sztuki jak i do popkultury. Prywatnie to pasjonatka sportu i miłośniczka roślin. Fascynuje ją średniowieczna sztuka sakralna.

W mediach społecznościowych Urszula Rams-Farbiszewska publikuje swoje prace pod panieńskim nazwiskiem @_rams_art

Wydarzenie dla publiczności od 15. roku życia.

MARCELL JANKOVICS IN MEMEORIAM | wystawa multimedialna

wystawa poświęcona życiu i twórczości węgierskiego rysownika, grafika, ilustratora i historyka sztuki

Marcell Jankovics (1941-2021), reżyser filmowy, węgierski rysownik, grafik, ilustrator, historyk kultury. Jeden z najwybitniejszych twórców w historii węgierskiej animacji. W Polsce znany dzięki serialowi dla dorosłych „Gustav”, który był emitowany przez telewizję w latach 80 i 90.

Dzięki wystawie MARCELL JANKOVICS IN MEMORIAM, którą będzie można oglądać od 15 września do 30 października w Teatrze Druga Strefa przy ulicy Magazynowej 14A, polska publiczność będzie mogła po raz pierwszy poznać twórczość tego wszechstronnego artysty.

Gościem specjalnym wernisażu będzie Pani Éva Rubovszky - żona Marcella Jankovicsa. 

„Przed paru laty, gdy odwiedzałem Budapeszt, obejrzałem wystawę poświęconą Jankovicovi. Zachwyciła mnie eksplozja kolorów, a zdziwiło to, że jest on doceniany na całym świecie... a w Polsce jest praktycznie nieznany” - mówi Sylwester Biraga, kurator wystawy.

Organizatorom wystawy zależało, by polski widz obejrzał jedno z najwybitniejszych dzieł artystycznej animacji światowej zatytułowane „Tragedia człowieka”, który Jankovics zrealizował na podstawie dramatu Imre Madácha. „Film składa się z 15 aktów, które prowadzą nas od pradziejów do przyszłości ludzkości. Są zrealizowane w różnym stylu plastycznym, przez co mamy do czynienia z istną encyklopedią animacji” - dodaje z entuzjazmem kurator wystawy.  

Pierwszym punktem wystawy będzie wizyta w stylizowanym na lata 90. pokoju, gdzie na telewizorze z tamtych lat można będzie oglądać kultowy serial dla dorosłych pt. „Gustav”. „Odwiedzający odbędzie podróż do przeszłości oraz pozna sztukę jednego z najważniejszych twórców filmów animowanych na świecie” - zachęca Sylwester Biraga.

To nie wszystko… W 1968 roku Marcell Jankovics nakręcił reklamę dla linii lotniczych Air India, która owego roku otwierała swoje biuro w Budapeszcie. „Zwiedzający, w oryginalnych fotelach lotniczych klasy biznes, udadzą się w podroż dookoła świata, której towarzyszyć będzie animacja Jankovics’a „Dreams of Wings” – zdradza z uśmiechem kurator wystawy.

Na wystawie pokazane zostaną również grafiki z filmów Jankovics`a , fragmenty filmów oraz scenariusz niezrealizowanego projektu o Biblii.   

Kuratorzy wystawy: Attila Horvath, Sylwester Biraga

Współpraca: Katarzyna Kamińska, Karol Popiel

Wystawa jest realizowana przy wsparciu: Ambasady Węgier w Warszawie w ramach Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej Instytutu Liszta - Węgierskiego Centrum Kultury Miasta Stołecznego Warszawy

Wydarzenie dla publiczności od 12. roku życia.

***

30 września, piątek, godzina 19.00 - 21.40

TRAGEDIA CZŁOWIEKA | film Marcella Jankovicsa

jeden z najdłuższych filmów animowanych w historii kina

(przed prezentacją filmu zapraszamy do obejrzenia naszych wystaw)

Podstawą do napisania scenariusza filmu był jeden z najsłynniejszych węgierskich dramatów Imre Madácha z 1861 roku, pod tytułem Tragedia Człowieka. Podobnie jak w dziele Madácha, film Jankovicsa tworzy 15 aktów prowadzących widza od pradziejów, po przyszłość. Wraz z szukającymi sensu życia pierwszymi ludźmi, Adamem i Ewą, podróżujemy od stworzenia świata, przez antyczną Grecję i Egipt, trafiamy w sam środek francuskiej rewolucji, widzimy Londyn stawiający czoła przemysłowej przemianie XIX wieku, kończąc wędrówkę w bliżej nieokreślonej wizji przyszłości. W tle rozgrywa się pasjonująca walka Lucyfera o dusze pierwszych ludzi, a wszystko zwieńcza wizualna uczta, ponieważ każdy akt tego arcydzieła wykonany jest z zastosowaniem innego stylu animacji. Wraz z bohaterami filmu podróżujemy w czasie, jesteśmy świadkami historii, a jednocześnie doświadczamy przemian, przez które przeszła węgierska sztuka filmu animowanego. 

Prace nad filmem rozpoczęły się w 1988 roku i zostały ukończone po blisko 25 latach, pod koniec roku 2011. Wpływ na tak długi czas produkcji miały problemy z finansowaniem. Zdobywając kolejne środki, uruchamiano prace nad kolejnym aktem filmu, aż do finalnego epizodu. Premierowa prezentacja miała miejsce 27 listopada 2011 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Anilogue. Jest to jeden z najdłuższych filmów animowanych na świecie - wyświetlany był w węgierskich kinach z przerwą, a cały seans trwał trzy godziny.

Film pokazywany jest w ramach trwającej wystawy MARCELL JANKOVICS IN MEMORIAM.

Kuratorzy wystawy: Attila Horvath, Sylwester Biraga

Współpraca: Katarzyna Kamińska, Karol Popiel

Wystawa jest realizowana przy wsparciu: Ambasady Węgier w Warszawie w ramach Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej oraz Instytutu Liszta - Węgierskiego Centrum Kultury Miasta Stołecznego Warszawy

Specjalnie podziękowania dla Pani Évy Rubovszky za pomoc przy przygotowaniu wystawy oraz dla Pana Bohdana Zadury za wyrażenie zgody na wykorzystanie jego tłumaczenia dramatu Imre Madacha do wykonania napisów do filmu Tragedia Człowieka.

#mokotowskitrojdzionekteatralny 

Wydarzenie dla publiczności od 12. roku życia.

Bezpłatny bilet online (zakończenie sprzedaży 30 września, godz. 18.59): https://www.teatr2strefa.pl/event-details/tragedia-czlowieka-az-ember-tragediaja-2 

***

1 października, sobota, godzina 20.00

NOC HELVERA | dramat

Czy brunatne czasy rodzącego się nazizmu należą już do przeszłości?

(przed spektaklem zapraszamy do obejrzenia naszych wystaw)

Wstrząsający dramat ludzkiej tragedii pychy i poniżenia. Spektakl zawieszony w czasie, mogący się odgrywać gdziekolwiek i kiedykolwiek. Także tu i teraz...

Fragment recenzji Tomasza Miłkowskiego:

„Mogło się wydawać, że zaskakujący dramat Villqista, którego premiery telewizyjna i teatralne (…) przed ponad 20 laty wzbudziły emocje, już wyczerpał swoje możliwości, że już wszystko o tej sztuce wiemy. Tymczasem najnowsza jej realizacja w Teatrze Druga Strefa w reżyserii Sylwestra Biragi odsłania mniej widoczne, głębinowe sensy dramatu.

Noc Helvera jest utworem niezwykłym. To przenikliwe studium faszyzmu, a właściwie każdej ideologii opartej na nietolerancji, grożące teatrowi artystyczną klapą. Autor bowiem starannie zatarł ślady prowadzące do konkretnego miejsca i czasu akcji. Rzecz toczy się zatem w jakimś kraju i w jakiejś bliżej nieokreślonej współczesności – dziś albo sto lat temu, w Skandynawii albo może w Chorwacji. To odkonkretnienie dalszego tła idzie jednak w parze z natrętną konkretnością bohaterów, kobiety matkującej psychicznie zwichniętemu młodzieńcowi, którego kiedyś przygarnęła i teraz wychowuje nie bez uczuć wykraczających poza granice macierzyńskie, i jej niedorozwiniętego przybranego syna. Na szczęście więc nie jest to sztuka, w której dyskutują ze sobą idee, ale żywe, mięsiście narysowane postacie psychicznych rozbitków. (…)”.

Fragment recenzji Romana Soroczyńskiego:

„Teatr Druga Strefa każe widzowi zmierzyć się z trudnymi pytaniami. Sylwester Biraga, inscenizując dramat Ingmara Villqista, nie podsuwa gotowych odpowiedzi. Każe wszystkim szukać ich wewnątrz siebie, sprawiając, że Noc Helvera staje się ich udziałem. Nie sposób będzie jej zapomnieć po opuszczeniu teatru.

W moim przypadku jest to o tyle istotne, że zawsze, kiedy wychodzę z teatru, lubię słuchać, co mówią inni widzowie. Oczywiście, niemal natychmiast porównywano do tego, co się zdarzyło ostatnio w okolicach Placu Zamkowego w Warszawie i zastanawiano się, jak to będzie podczas najbliższego Dnia Niepodległości.

Ale chwalono również skromną, ale jakże wymowną, scenografię.

Osobiście chciałbym pochwalić Halinę Chrobak: wzruszająco zagrała kobietę troszczącą się o swojego podopiecznego i walczącą o jego spokój! Jest to kolejna wspaniała rola tej znakomitej Aktorki! Nic dziwnego zatem, że po spektaklu zapadła długa cisza na widowni i dopiero po pewnym czasie rozległy się mocne, w pełni zasłużone, brawa”.

Spektakl dla publiczności od 15. roku życia.

Czas trwania spektaklu: 60 minut.

Bilety online: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/noc-helvera-dramat-5   

Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy

Źródło:

Materiał własny