EN

25.08.2021, 12:17 Wersja do druku

Warszawa. Wystawa i odsłonięcie muralu Piotra Młodożeńca

27 sierpnia o godz. 20.00 w Teatrze Druga Strefa odbędzie się wystawa i odsłonięcie muralu Piotra Młodożeńca.

fot. mat. teatru

PRÓSZĘ BARDZO | PIOTR MŁODOŻENIEC

mural i wystawa malarstwa

Piotr Młodożeniec - grafik, malarz, rysownik, projektant, autor filmów animowanych, ilustracji książkowych i prasowych, a nawet świetlnych kompozycji neonowych. Urodził się 17 lipca 1956 roku w Warszawie. Pochodzi z artystycznej rodziny: jest synem Jana Młodożeńca, jednego z najwybitniejszych twórców tzw. polskiej szkoły plakatu i bratem Stanisława Młodożeńca, malarza mieszkającego w USA. W latach 1976 -1981 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, najpierw malarstwo w pracowni prof. Teresy Pągowskiej, potem sztukę książki w pracowni prof. Janusza Stannego, a dyplom uzyskał w 1981 roku w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. W 1991 roku razem z Markiem Sobczykiem założył spółkę artystyczną "Zafryki", firmę projektującą plakaty, ilustracje, grafikę użytkową. Był współzałożycielem Szkoły Sztuki (1991) mieszczącej się przez kilka lat na poddaszu warszawskiej kamienicy przy ul. Nowy Świat. Szkoła działała poza oficjalnymi strukturami artystycznej edukacji. W 1993 roku otrzymał Grand Prix na Festiwalu Plakatu w Chaumont. W 1998 roku otrzymał srebrny medal na 16. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie (kategoria - wydarzenia kulturalne). Mieszka i pracuje na Mokotowie w Warszawie. 

Piotr Młodożeniec jako jeden z pierwszych artystów w Polsce zaczął wykorzystywać w grafice technikę i język obrazu komputerowego. Wpływ na jego sztukę miał pop art i rodzący się w latach 80. neoekspresjonizm, a także twórczość dwóch grafików, mistrzów plakatu - ojca Jana Młodożeńca i prof. Henryka Tomaszewskiego. Wyraźne piętno na jego twórczość wywarła końcówka lat 70. i lata 80. zdominowane w Polsce przez stylistykę sztuki podziemnej, związanej z opozycją polityczną i stanem wojennym. To wtedy się kształtowała jego sztuka miejska, jak ją nazwał w jednym z wywiadów, charakteryzująca się użyciem szablonu, sprayu, sitodruku, środków prostych i silnych w wyrazie.  Młodożeniec bardzo ceni sobie syntetyczność i lapidarność znaku graficznego. Od początku lat 80. Piotr Młodożeniec maluje także obrazy. Pojawiała się w nich ta sama ekspresyjna estetyka graffiti, co w plakatach, ale różniły się od druków ostrymi, krzykliwymi kolorami. Malarstwo Młodożeńca jest niezwykle dynamiczne, z chaosu wibrujących plam barwnych wyłaniają się twarze ludzkie, reklamowo-emblematyczne znaki i zarysy wielkomiejskich scen. Częstym motywem w obrazach i grafikach Piotra Młodożeńca bywa charakterystyczna postać schematycznie namalowanego ludzika, którą spotykamy w najrozmaitszych kontekstach malarskich i graficznych scenerii. Młodożeniec często posługuje się w swoich obrazach sitodrukiem, przenosząc na płótna za pomocą tej techniki autentyczne bądź prasowe fotografie.

W 2001 roku Piotr Młodożeniec zaprojektował znak Coexist, wykorzystując w syntezie tego pojęcia litery połączone z symbolami trzech wielkich religii: muzułmańskim półksiężycem (litera C), chrześcijańskim krzyżem (litera T) i judaistyczną gwiazdą Dawida (litera X). Praca powstała na zamówienie Museum of the Seam w Jerozolimie, jako jeden z 36 billboardów zaprojektowanych przez wybitnych artystów z całego świata. Billboardy wchodzące w skład wystawy "Coexistence" pokazywane były m.in. na ulicach Jerozolimy, Belfastu, Sarajewa, Waszyngtonu, Nowego Jorku, Houston, Paryża, Londynu, Sydney.

Podsumowaniem kilku ostatnich lat twórczości Piotra Młodożeńca była wystawa "Kinematograf" w krakowskiej Galerii Zderzak (2006), od lat współpracującej z artystą. Kluczowy element krakowskiego pokazu to projekcja krótkich filmów animowanych Młodożeńca pod wspólnym tytułem Kinematograf, zadedykowanych dziadkowi artysty, Stanisławowi Młodożeńcowi. Podczas odbywających się od września 2006 do marca 2007 roku Dni Polski w Indiach, w Chennai i Lucknow przygotowano wystawę "Jan i Piotr Młodożeńcy. Poezja wizualna".

WSTĘP WOLNY 

Link do wydarzenia: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/prosze

Strona wydarzenia: teatr2strefa.pl

PRZYPOMINAMY O MASECZKACH I ZACHOWANIU DYSTANSU SPOŁECZNEGO.

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy

Źródło:

Materiał nadesłany