EN

20.07.2021, 15:15 Wersja do druku

Warszawa. Wyłoniono projektanta nowej siedziby Teatru Żydowskiego

W zmodernizowanym budynku, w którym dotąd mieścił się Teatr na Woli, znajdzie się scena Teatru Żydowskiego. Projekt przygotuje pracownia Biuro Architekt Kaczmarczyk s.c. z Suchej Beskidzkiej – poinformował PAP urząd miasta st. Warszawy.

fot. Katarzyna Chmura

Teatr Żydowski, który od 2016 r. prowadzi swoją działalność bez stałej siedziby, wkrótce znajdzie swoje stałe miejsce pod znanym teatralnym adresem: ul. Kasprzaka 22. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta rozstrzygnął właśnie postępowanie na wybór pracowni architektonicznej, która zaprojektuje siedzibę dla Teatru.

W 2019 r. Warszawa zakupiła od banku nieruchomość przy ul. Kasprzaka 22, z przeznaczeniem na siedzibę dla Teatru Żydowskiego. Zamierzenie to właśnie wchodzi w etap realizacji.

- W ramach rozpoczętej inwestycji zmodernizowana zostanie duża scena, powstanie także mała scena, pomieszczenia zaplecza teatralnego oraz powierzchnia z przeznaczeniem na działalność Centrum Kultury Jidysz. Czekamy na powrót spektakli w tym symbolicznym budynku  – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy, cytowana w przesłanej informacji prasowej.

Państwowy Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich został utworzony w 1950 r. Na jego czele stanęła wybitna aktorka i reżyser, Ida Kamińska. Od 1955 r. teatr działa w Warszawie. Przez wiele lat jego dyrektorem był Szymon Szurmiej, a od 2015 r. dyrektorką jest Gołda Tencer - aktorka, artystka i reżyser, związana z Teatrem Żydowskim od ponad 50 lat.

Na pl. Grzybowskim Teatr Żydowski miał siedzibę od 1970 r. Nieruchomość została sprzedana przez właściciela i w 2016 r. teatr musiał opuścić dotychczasową siedzibę. Mała scena, scena letnia i administracja teatru mieszczą się tymczasowo pod adresem ul. Senatorska 35, natomiast wieloobsadowe spektakle są prezentowane na zaprzyjaźnionych warszawskich scenach.

Budynek przy ul. Kasprzaka 22, który niebawem stanie się siedzibą Teatru Żydowskiego, od samego początku pełnił funkcje kulturalne, początkowo jako Kino „Mazowsze”, a potem teatr.

Teatr na Woli – jak brzmi pierwsza nazwa instytucji – został założony przez Tadeusza Łomnickiego w styczniu 1976 r. Łomnicki kierował nim do 1981 r. W latach osiemdziesiątych do Teatru na Woli został przyłączony Teatr Kwadrat. Miejsce było także tymczasową siedzibą dla Teatru Narodowego, który po pożarze utracił swoją siedzibę. Po 1990 roku była to scena impresaryjna, a następnie część Teatru Dramatycznego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne