EN

22.02.2021, 14:48 Wersja do druku

Warszawa. Wykłady, dyskusje i pokazy filmowe w Nowym Teatrze

Nowy Teatr zaprasza na spotkania dyskusyjnego klubu książki "Czytaj, nie czekaj. Awantury o książki", cykl wykładów "Scena estetyczna i scena polityczna. Ćwiczenia ze sposobów widzenia" oraz pokazy filmowe i prelekcje Tomasza Kolankiewicza.

fot. il. Jarosław Danilenko

Scena estetyczna i scena polityczna. Ćwiczenia ze sposobów widzenia to cykl wykładów o sztuce Małgorzaty Jacyno, do których punktem wyjścia będzie praca artystyczna, która stanie się okazją do refleksji nad relacjami między estetyką, etyką i polityką. Co miesiąc, na przykładzie konkretnej pracy będziemy się zastanawiali nad tym, jakie są związki między naszymi oczekiwaniami estetycznymi i wolą zmieniania świata.

Od sztuki oczekujemy kreatywności, emancypacji, zainicjowania rewolucji, walki z dyskryminacją, terapii zbiorowej i indywidualnej, odbudowy więzi, pociechy i rozrywki, iluminacji i zapomnienia. Spodziewamy się, że pomoże oderwać się od życia i da jakąś wskazówkę, jak żyć, wypowie okrutną prawdę, ale zrobi to w sposób dający ukojenie. Kiedy mówimy sobie, „za dużo sobie obiecywałem po tej książce”, to oskarżamy książkę, za to, że nie wywiązała się z jakiejś obietnicy, ale nie potępiamy naszych oczekiwań co do sztuki. Czego zatem chcemy od sztuki? Skąd wiemy, że mamy niepisane prawo domagania się od sztuki „wszystkiego”? Kto i kiedy ogłosił deklarację praw publiczności?

Richard Billingham, Ray's Laugh (1966), czyli realizm traumatyczny

04.03 19.00

Przełom wieków stał się czasem uniwersalizacji traumy. Rana, która nie może się zagoić, stała się metaforą doświadczenia jednostek i społeczeństw. Trauma organizuje naszą wyobraźnię w myśleniu o bliskich i obcych. Album Billinghama jest okazją do tego, by zastanowić się nad tym, czy jest coś, co pozwoliłoby nam zastąpić traumę w naszym pojmowaniu siebie.

Vik Muniz, Waste Land (2010), czyli recykling śmieci i recykling ludzi

15.04 19.00

Zrealizowany dekadę temu projekt poświęcony ludziom pracującym na największym śmietnisku świata opisywany jest jako przedsięwzięcie artystyczne, które bierze na siebie zadanie uświęcenie brudnej pracy. Dzisiaj projekt artysty jest też okazją do tego, by rozmawiać o tym, jaki jest związek między eksploatacją ziemi, eksploatacją kobiet i eksploatacją dzieci.

fot. il. Jarosław Danilenko

Czytaj, nie czekaj. Awantury o książki

Wbrew zastraszającym statystykom dotyczącym czytelnictwa w Polsce Sylwia Chutnik zaprasza do wspólnego poznawania literatury i rozmawiania o niej. Bierze na warsztat nowości wydawnicze i zachęca też do nawiązywania do swoich fascynacji książkowych.

Sylwia Chutnik – pisarka i felietonistka, propagatorka czytania, współautorka programu Barłóg Literacki, działaczka społeczna. Ukończyła kulturoznawstwo oraz Gender Studies na UW. Autorka powieści i opowiadań. Nominowana do Nagrody Nike w 2009, 2012 i 2015 roku. Laureatka Paszportu Polityki za rok 2008.

Czytaj, nie czekaj. Awantura o książkę Joanny Bator Gorzko, gorzko

26.03 19.00

Dzień kobiet świętujemy najnowszą powieścią laureatki Nike. Cztery kobiety z jednej rodziny, Wałbrzych, pamięć i historia. A nade wszystko emocje: tłumione lub wykrzykiwane. Saga pokazująca, jak zmienia się obraz kobiety.

Czytaj, nie czekaj. Awantura o książkę Ester Singer Kreitman Taniec demonów

23.04 19.00

Żydowska powieściopisarka i autorka opowiadań, tworząca w języku jidysz. Starsza siostra Israela Joszuy Singera i noblisty Issaka Bashevisa Singera. Porozmawiamy o jej powieści Taniec demonów, uważanej za jedna z ważniejszych feministycznych dotyczących kultury żydowskiej.

fot. il. Jarosław Danilenko

Zmierzch ery ludzi – kino a katastrofa klimatyczna. Pokazy filmowe i prelekcje Tomasza Kolankiewicza

Przegląd filmowy pokazuje szerokie spektrum tego, jak światowe kino prezentowało zmagania ludzi z naturą, momenty zburzenia kruchej równowagi, chwile krytyczne i przełomowe, także schyłek czasu ludzi. Projekcje filmowe wzbogacone zostaną o wykłady filmoznawcze Tomasza Kolankiewicza prezentujące ewolucję różnych narracji na temat zmagań ludzkości z naturą – czy to w wariancie filozoficznego kina fantastycznonaukowego czy post-atomowych, gatunkowych monstermovies czy w końcu autorskich, dystopijnych filmów katastroficznych.

O–bi, O–ba. Koniec cywilizacji reżyseria Piotr Szulkin, 1984, 85 min

30.03 19.00

Najbardziej spełniona artystycznie część wspaniałej dystopijnej tetralogii asocial fiction Piotra Szulkina (pozostałe tytuły to Golem, Wojna światów – następne stulecie i Ga. Ga. Chwała bohaterom). Na skutek wieloletniej wojny atomowej ludzkość staje w obliczu wyginięcia. Ocalałe niedobitki zgromadzone zostają pod gigantyczną betonową kopułą w okolicach bieguna. Tam w nastroju upadku dotychczasowej cywilizacji i kryzysu moralności czekają na przybycie mitycznej Arki.

Kobieta na księżycu reżyseria Fritz Lang, 1929, 156 min.

27.04 19.00

Jeden z pierwszych poważnych filmów fantastycznonaukowy w historii kina. Pionierska podróż rakietą na księżyc jest sabotowana przez żądnych pieniędzy finansistów. Film Fritza Langa, wizjonera kina i czołowego twórcy czasów przełomu kina niemego i dźwiękowego, na podstawie powieści jego ówczesnej żony — Thei von Harbou.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne