EN

9.06.2023, 09:30 Wersja do druku

Warszawa. Wyjątkowy projekt dla widzów na 12. urodziny Teatru Małego Widza

TEATR DLA NAJNAJÓW to wyjątkowy projekt, który Fundacja Teatru Małego Widza zrealizuje w 2023 roku. Jego celem jest zwiększenie dostępności organizowanych przez TMW wydarzeń, tak aby mogła w nich wziąć udział jak najszersza grupa odbiorców.

fot. mat. teatru

Dzięki wsparciu finansowemu Biura Kultury m.st. Warszawy, Teatr Małego Widza zagra dla NAJwspanialszej publiczności mnóstwo BEZPŁATNYCH spektakli, a także spektakli z obniżoną ceną biletu. W sumie w ramach projektu zrealizowanych zostanie 130 wydarzeń, w których będzie mogło wziąć udział blisko 6 000 widzów!

Teatr Małego Widza już od 12 lat gości na kulturalnej mapie Warszawy. W tym czasie TMW zrealizowało wiele spektakli i projektów, w których uczestniczyło tysiące widzów. Niektórzy Mali Widzowie, którzy odwiedzali teatr 12 lat temu z rodzicami, dziś sami są już dorosłymi ludźmi! Największą popularnością od wielu lat cieszą się projekty: „Sensoryczny Labirynt Muzyczny” oraz „Kosmos” – instalacje teatralne z muzyką na żywo, która pozwalają widzom doświadczać teatru wykorzystując wszystkie zmysły już od najmłodszych lat oraz angażują do uczestnictwa w kulturze całe rodziny i pokolenia. Teatr Małego Widza to również cztery edycje Międzynarodowego Festiwalu Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART oraz premiery koncerto-spektakli „Ocean Snów” i „Łąka” dla dzieci już od 8 miesiąca życia. Bardzo ważnymi projektami Fundacji Teatru Małego Widza były również TEATR I ŻŁOBEK oraz TMW W TERENIE, dzięki którym dzieci ze stołecznych żłobków mogły uczestniczyć
w wartościowych, dostosowanych do ich potrzeb spektaklach teatralnych w warszawskich placówkach. Od 2015 roku TMW realizuje również projekt NIE WYKLUCZAM, dzięki któremu grupy z placówek terapeutycznych, rewalidacyjnych, ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami, fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, mogą bezpłatnie korzystać ze spektakli z repertuaru Teatru Małego Widza. Te 12 lat to przede wszystkim wiele spektakli, wielu widzów, wiele emocji i uśmiechów. Niesamowite spotkania z NAJlepszą publicznością! Wiele z tych projektów nie miałoby miejsca, gdyby nie wsparcie Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

Cieszymy się, że miasto ponownie nam zaufało - wybrało nasz projekt TEATR DLA NAJNAJÓW w konkursie „Kultura Warszawy – dzieła, projekty, wydarzenia” i będzie współfinansowało nasze inicjatywy w 2023 roku – komentuje Agnieszka Czekierda, Założycielka i Dyrektorka Artystyczna Teatru Małego Widza oraz Prezes Fundacji TMW – Widzimy ogromną potrzebę realizowania projektów w Warszawie skierowanych do najmłodszej publiczności, ale również dla tych odbiorców, którzy z powodów zdrowotnych, materialnych i/lub geograficznych mają utrudniony dostęp do kultury. Dlatego na nasze teatralne 12-lecie postanowiliśmy zrealizować projekt składający się aż z trzech ważnych dla nas inicjatyw.

O PROJEKCIE TEATR DLA NAJNAJÓW:

Ten wyjątkowy projekt został podzielony na 3 ważne inicjatywy:

1. inicjatywa TMW W PODRÓŻY to 30 BEZPŁATNYCH dla widzów spektakli, zrealizowanych w ośrodkach kultury zlokalizowanych w prawobrzeżnej części Warszawy. Inicjatywa ta powstała z myślą o tych NAJNAJACH, które mają do TMW trochę dalej, przez co trudniej im dotrzeć do teatralnej siedziby w centrum miasta. Jesienią będzie można zobaczyć nasze spektakle między innymi w Wesołej, Starej Miłosnej, Rembertowie, Targówku, Białołęce i wielu innych dzielnicach.

2. inicjatywa NIE WYKLUCZAM to 50 BEZPŁATNYCH wydarzeń (spektakli, koncertów, warsztatów, performensów) dla placówek działających na rzecz dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową i sprzężoną, zaburzeniami rozwojowymi oraz dzieci niesłyszących i niewidomych. Inicjatywa NIE WYKLUCZAM jest kontynuacją prowadzonej od 2015 roku działalności Fundacji
Teatru Małego Widza umożliwiającej bezpłatne uczestnictwo w naszych przedsięwzięciach dzieciom, młodzieży oraz dorosłym ze szczególnymi potrzebami.

Celem projektu jest propagowanie idei równości, integracji oraz budowanie bezpiecznej i empatycznej przestrzeni teatralnej, w której osoby z niepełnosprawnościami mają równe szanse na udział w kulturze i sztuce. Dzięki specjalnie dostosowanym spektaklom do potrzeb widzów projekt NIE WYKLUCZAM pomaga w budowaniu więzi społecznych oraz akceptacji osób niepełnosprawnych, które mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań, kreatywności, wyobraźni oraz zwiększenie swojej integracji z innymi ludźmi.

Od wielu lat Teatr Małego Widza przekonuje, że projekt NIE WYKLUCZAM to doskonały przykład inicjatywy, która przyczynia się do budowania społeczeństwa równościowego, otwartego i wrażliwego na osoby z niepełnosprawnościami. Teatr współpracuje z ponad setką placówek, instytucji i organizacji, które na co dzień troszczą się o rozwój dzieci z niepełnosprawnościami. W ramach uzyskanego dofinansowania ze środków Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ciągu ostatnich 8 lat zrealizowanych zostało ponad 400 spektakli i koncertów dla tej fantastycznej publiczności.

3. inicjatywa TEATR DOSTĘPNY - 50 wydarzeń o obniżonej cenie biletu. Repertuarowa działalność Teatru Małego Widza na warszawskiej Starówce poszerzona zostanie o działania mające na celu zwiększenie dostępności organizowanych przez nas wydarzeń i poszerzenie grupy odbiorców o te osoby, które ze względów materialnych mają utrudniony dostęp do kultury. W każdym miesiącu, już od września, obok pełnopłatnych wydarzeń realizowane będą także te same spektakle, koncerty i warsztaty, ale o obniżonych do 35 zł cenach biletów. Teatr Małego Widza dzięki współfinansowaniu tej inicjatywy przez Biuro Kultury m.st. Warszawy, będzie mógł zaoferować bilety, tym widzom, którzy już od dawna chcieli się do teatru wybrać, ale z uwagi na sytuację materialną nie mogli sobie na to pozwolić. Teraz będą mogli zobaczyć wszystkie najbardziej znane i kochane spektakle, jak „Ahoj", „Cztery Pory Roku", „Rozplatanie tęczy", „Ulotne", „Bossa Noga", ale również trzy najnowsze produkcje zrealizowane w 2022 roku, czyli „Wełna", „Łąka" oraz „Mee".

Zachęcamy do śledzenia naszych działań, będziemy z Widzami na bieżąco dzielić się wszystkimi wydarzeniami w naszych mediach społecznościowych. Aktualnie cały czas przyjmujemy zgłoszenia grup na bezpłatne spektakle w ramach inicjatywy NIE WYKLUCZAM – wszystkie potrzebne informacje znajdują się na naszej stronie internetowej. – informuje Weronika Lipińska Dyrektorka Naczelna Teatru Małego Widza i Koordynatorka projektu TEATR DLA NAJNAJÓW - Planujemy również jesienne spektakle w ośrodkach kultury w ramach TMW W PODRÓŻY. Przygotowujemy dla naszych Widzów powakacyjny repertuar. Dzieje się bardzo dużo, ale Teatr Małego Widza to grupa ludzi zadaniowych, my po prostu nie umiemy inaczej! Czego nie robi się dla naszej NAJlepszej publiczności!

O TEATRZE MAŁEGO WIDZA

Teatr Małego Widza jest pierwszym w Warszawie i jedynym teatrem w Polsce o tak dużym zasięgu i szerokiej skali działań artystyczno-edukacyjnych. Dzieci w wieku od 1–5 lat znajdą w repertuarze najwięcej propozycji, ale produkcje TMW adresowane są również do dorosłych odbiorców i starszych dzieci. To wyjątkowe miejsce, stworzone z myślą o NAJmłodszych widzach. To teatr niezwykle kameralny, niemalże na wyciągnięcie ręki, bez wielkich dekoracji, bez dosłowności i moralizatorstwa, skupiony na rozmowie z dziećmi, oparty na zaufaniu do ich wyobraźni.

Mówimy do dzieci ich językiem, nie infantylnie i w udawany sposób, ale szczerze i bezpośrednio. To jest szczerość teatru, który nie służy sławie artystów, ale w którym aktorzy i muzycy realnie przeżywają to co robią. Poszukują właściwego sposobu komunikacji i rozumieją, że dzieci potrzebują czasu
i przestrzeni do przeżywania emocji po swojemu. Tu nigdy nie gasną światła, a mali widzowie mogą gadać, gaworzyć, wiercić się i kręcić. To teatr bezpieczny, w którym nic nie dzieje się nagle, nie ma potworów i stworów wyskakujących z nienacka. Akcja nie toczy się wartko, a sama fabuła jest raczej pretekstem, zaproszeniem do zabawy niż wielowątkową historią. Teatr dla maluchów, to teatr dostosowany do ich percepcji, do ich sposobu oglądania świata, to teatr koloru, dźwięku, zapachu i dotyku.

TMW założyła Agnieszka Czekierda, która do dziś jest jego Dyrektorem Artystycznym. Unikalny charakter TMW nadaje dzisiaj grono ponad 20 fantastycznych osób, także rodziców. Łącznie mamy 15 dzieci! Wyjątkowi ludzi, artyści, muzycy, koordynatorzy i organizatorzy. Jest to zespół nieprzypadkowych ludzi - nie tylko twórczych, wrażliwych i profesjonalnych w tym co robią, ale także doskonale rozumiejących cel i sens wszystkich podejmowanych działań skierowanych do tak małych odbiorców kultury.

TMW W LICZBACH:
12 lat – blisko 30 premier, ponad 6 tysięcy spektakli i ponad 300 tysięcy widzów!

TEATR MAŁEGO WIDZA - POBUDZAMY WYOBRAŹNIĘ MAŁYCH I DUŻYCH!

Projekt: „TEATR DLA NAJNAJÓW” współfinansowany w 2023 roku przez m.st. Warszawa w ramach konkursu Kultura Warszawy – dzieła, projekty, wydarzenia

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne