18.01.2021, 17:48 Wersja do druku

Warszawa. Premiera w Nowym Teatrze - "Wstyd"

mat. teatru

"Wstyd" Małgorzaty Wdowik w warszawskim Nowym Teatrze będzie miał premierę 7 lutego 2021 roku o godzinie 19:00. Streaming na vod.nowyteatr.org.

Opowieść o trzech pokoleniach kobiet z jednej rodziny, które mierzą się z pytaniami o dziedziczność wstydu. Kogo i co zdarza im się porzucić, by się od wstydu uwolnić?

Wstyd to ostatnia część tryptyku teatralnego Małgorzaty Wdowik o emocjach. Reżyserka, wychodząc od osobistej historii, rozważa, jak funkcjonuje wstyd jako narzędzie budowania nierówności społecznych. Zastanawia się, komu przysługuje przywilej opowiadania o słabości i wstydzie i jak to robić. Wstyd to przecież moment, gdy stajemy się widoczni, mimo że nie jesteśmy na to gotowi. Do roli obserwatora intymnych relacji rodzinnych reżyserka zaprosiła dokumentalistkę Agatę Baumgart, badającą od lat relacje matek i córek.

Z eksplikacji reżyserki:

Przez jakiś czas ta historia była dla niej nudna. Raz już próbowała ją spisać. Kiedyś nawet kupiła zeszyt. Skończyła na jednej kartce. Na momencie, kiedy się urodziła. A przecież nie chodziło o to, że nie pamiętała. Dzięki mamie miała dobrą pamięć. Bo ta kiedy była w ciąży z nią nie dopuszczała męża do siebie. To takie zwierzęce określenie. To przecież byka do krowy się dopuszcza. Na wsi te określenia się ze sobą mieszały. I jak tak zaczęła pisać to zrozumiała, że od początku była przegrana bo nawet te zwierzęta były tam ważniejsze od nich. Świni trzeba było dać jeść a im niekoniecznie. Bo świnia jak się naje to będzie gruba i będą z tego pieniądze. A co będzie z dzieci? Na to pytanie nie umiała odpowiedzieć i tak przestała pisać.

Obsada: Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Jaśmina Polak
Reżyseria: Małgorzata Wdowik
Tekst: Weronika Murek, Małgorzata Wdowik
Materiały dokumentalne: Agata Baumgart
Operator kamery: Agata Baumgart / Michał Stajniak
Reżyseria światła, przestrzeń: Aleksandr Prowaliński
Współpraca dramaturgiczna: Olga Drygas

Bilety: 15 PLN
W identyfikacji wizualnej wykorzystano fotografię Anety Grzeszykowskiej z cyklu „Mama".

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne