EN

1.09.2021, 16:51 Wersja do druku

Warszawa. Wrzesień w Teatrze Polskim

"Savannah Bay" / fot. Marta Ankiersztejn / mat. teatru

We wrześniu w warszawskim Teatrze Polskim im. A. Szyfmana:

"Podróże Guliwera"
11 i 12 września

"Podróże Guliwera" to prawdziwe wyzwanie dla teatru… Jak zrobić morską burzę na scenie? Jak pokazać w teatrze Liliputy, które gadają z Guliwerem spacerując mu po nosie? Jak przedstawić olbrzymy, wobec których Guliwer jest mały jak najmniejszy palec? Jak sprawić by wielki orzeł, porwał Guliwera i wrzucił go do morza?

W podróż w fantastyczne i nieznane krainy poniosą Was pomysły reżysera Jarosława Kiliana, scenografki Julii Skrzyneckiej, mistrzów zdjęć filmowych i animacji: Piotra Niemyjskiego i Andrzeja Jobczyka, efekty przygotowane przez studio Platige Image i muzyka Grzegorza Turnaua. Przewodnikami po morzach i oceanach będą artyści Teatru Polskiego z Maksymilianem Rogackim w roli Guliwera.

"Savannah Bay"
10, 11, 12 września

„Savannah Bay” to kameralny dramat autorstwa cenionej francuskiej pisarki Marguerite Duras – autorki nominowanego do Oskara scenariusza filmu „Hiroszima, moja miłość” i bestsellerowej autobiograficznej powieści „Kochanek”.

Młoda kobieta odwiedza Madeleine, starzejącą się aktorkę – może być jej opiekunką, wnuczką, a może aktorką, która pragnie zająć jej miejsce… . Rozmawiają o przeszłości. O tym, co wydarzyło się pewnego lata w zatoce Savannah. Starsza niewiele pamięta – a może tylko gra kolejną w życiu rolę, młodsza nie pamięta nic – wie tyle, ile jej powiedziano.

"Wesele"
18, 19 września

Sztuka Stanisława Wyspiańskiego jest jednym z najważniejszych dwudziestowiecznych polskich utworów dramatycznych. Dowodem tego jest fakt, że od 1901 roku inscenizowano je już blisko 200 razy – w teatrach dramatycznych, Teatrze Telewizji, Teatrze Polskiego Radia.

Każda kolejna inscenizacja "Wesela" wywołuje dyskusje o tym kiedy, jak i czy w ogóle wystawiać dramat Wyspiańskiego. Nie mamy wątpliwości, że wystawiać należy i warto. "Wesele" wystawiamy z potrzeby ożywiania najznakomitszych tekstów polskiej kultury, nie tylko dla podtrzymania tradycji, ale dla nadawania znakomitemu dziełu Wyspiańskiego nowych znaczeń, bo między realnością a poezją tego dramatu toczy się nieustająca dyskusja o nas samych.

SALON POEZJI ONLINE: Bajki Brzechwy dla dorosłych
Dostępny online już 4 września

Jana Brzechwy nikomu nie trzeba przedstawiać. Mówimy Brzechwa, myślimy – pan Kleks, pchła szachrajka, kaczka dziwaczka, lis Witalis…
Przypominamy sobie szereg bohaterów wierszy i bajek naszego dzieciństwa, dzieciństwa naszych dzieci, naszych wnuków także. Brzechwa od dziesięcioleci uczy i bawi kolejne pokolenia. A jednak… Kto z nas pamięta, że Brzechwa ma w swym dorobku również znakomitą twórczość dla dorosłych?
Polecamy dziś Państwu cztery bajki „nie dla dzieci”. I niech nie zmylą Państwa orientalne korzenie tych opowieści.
W obsadzie: Marta Dąbrowska, Marcin Bubółka, Jakub Kordas, Antoni Ostrouch.

Sprzedaż biletów online w cenie 3 zł w dniach 30 sierpnia - 5 września.
Nagranie wideo dostępne będzie przez 24 godziny od 4 września godz. 19.00.

W naszym wrześniowym repertuarze znajdą państwo również spektakle: Edward Albee "Trzy wysokie kobiety", Maria Pawlikowska-Jasnorzewska "Baba-Dziwo", Janusz Majcherek "Słowo jest ogień", Ludwik Jerzy Kern "Ferdynand Wspaniały".

Do zobaczenia w Polskim!

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne