Program Gaude Polonia jest wyrazem mecenatu państwa polskiego dla artystów i ludzi kultury z Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział minister kultury Piotr Gliński podczas wręczenia dyplomów stypendystom programu Gaude Polonia w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.
Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
Minister kultury Piotr Gliński powiedział, że program Gaude Polonia jest wyrazem mecenatu państwa polskiego dla artystów i ludzi kultury z Europy Środkowo-Wschodniej. "W ciągu ponad 21 edycji, było 864 stypendystów, w tym 656 z Ukrainy" - poinformował. "Nie sposób nie wspomnieć, że ta edycja jest zdominowana przez kontekst tej straszliwej wojny, niczym nieuzasadnionej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a także na cały cywilizowany świat" - dodał.
Wicepremier podziękował stypendystom za ich zaangażowanie i za to, że ich talent służy temu, by przeciwstawiać się złu. Przypomniał, że w resorcie kultury "działa specjalne Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. "Podjęliśmy współpracę w ramach Trójkąta Lubelskiego. Wspieramy digitalizację kultury na Ukrainie, ponieważ państwo to broni suwerenności kultury całego cywilizowanego świata" - dodał.
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz wyraził radość, że widzi swoich utalentowanych rodaków, którzy jego zdaniem są przyszłością Ukrainy. "To, że spotykamy się w tak szczególnym momencie napawa nas z jednej strony smutkiem, a z drugiej optymizmem, ponieważ kultura łączy nasze narody" - podkreślił. "Jestem pewien, że ci stypendyści będą tworzyli nową przyszłość europejską, nową przyszłość relacji polsko-ukraińskich, ponieważ każdy w swoim sercu zachowa część solidarności polskiej, która jest ogromna szczególnie w czasach wojny" - dodał.
Jedna ze stypendystek, ukraińska muzykolog Weronika Zinczenko powiedziała, że "udział w programie Gaude Polonia to wielki zaszczyt dla wszystkich stypendystów". "To program unikalny, bo mimo wszystkich problemów jak wojna, pandemia, zawsze dawał możliwość artystom i naukowcom przytulić się do polskiej kultury i oddać jej część siebie" - powiedziała. "Współpraca z wybitnymi polskimi artystami i naukowcami daje nam wielką inspirację" - podkreśliła. "W czasie pracy nad projektami w ramach programu Gaude Polonia, młodzi artyści mogą tworzyć nowe dzieła sztuki, a my naukowcy mogliśmy odkrywać nowe fakty z historii sztuki, a także obalać historyczne fejki i walczyć z nimi" - zauważyła.
Powiedziała też, że dzięki programowi Gaude Polonia rodziny stypendystów znalazły schronienie w Polsce, gdzie "jest bezpiecznie i nie ma wybuchów". "To jest dla nas bardzo ważne" - dodała. Poinformowała, że pięciu stypendystów zostało na Ukrainie, żeby walczyć z wrogiem. "Oni walczą tam, a my walczymy tutaj na polu kultury. To bardzo trudna walka, ale razem ją wygramy" - zaznaczyła.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski zwrócił uwagę na praktyczne aspekty stypendium. Powiedział, że stypendium Gaude Polonia to program o charakterze elitarnym, który stanowi przepustkę do dalszej kariery artystycznej, w różnych wymiarach. Podkreślił też społeczny wymiar stypendium. "Tu w Polsce wśród wybitnych tutorów, macie Państwo możliwość społecznej realizacji tego programu. Tu powstają przyjaźnie, nowe projekty i mam nadzieję, że Państwo zostaniecie ambasadorami kultury Europy Środkowo-Wschodniej" - zwrócił się do stypendystów. Trzeci praktyczny aspekt - kontynuował - to środki, które są przekazywane przez ministra kultury. "To wyjątkowe stypendia, które stają się przyczynkiem do tego, że możecie Państwo realizować różne projekty z wielu dziedzin" - dodał.
W tym roku w ramach GAUDE POLONIA przyznano 48 stypendiów. Ze względu na wojnę toczącą się na Ukrainie do Polski przyjechało 43 stypendystów. Pięć osób nie dotarło do naszego kraju. Tegoroczni stypendyści pochodzą z 5 państw regionu: Ukrainy (26 osób, z tego 21 osób realizujących stypendia), Białorusi (19 osób), oraz Litwy (1 osoba), Estonii (1 osoba) i Czech (1 osoba). Uczestnicy reprezentują następujące dziedziny twórczości: sztuki wizualne, muzykę, muzykologię literaturę/przekład, konserwację dzieł sztuki, film, fotografię, teatr oraz muzealnictwo. Realizują autorskie projekty w 17 uczelniach i instytucjach kultury, zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku oraz Łodzi. W opiekę nad stypendystami zaangażowało się 40 znakomitych tutorów – ekspertów z różnych dziedzin kultury i sztuki. Wartość tegorocznego budżetu stypendialnego wyniosła ponad 2,4 mln zł.
Listę stypendystów można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Kultury.