W dniach 21-22 września Komuna Warszawa zarasza na Wolny weekend, w ramach którego odbędą się spacer przyrodniczy, obiad w ogrodzie i koncert na dziedzińcu.
W wolnym tempie, na wolnym powietrzu, wstęp wolny.
PLENER
SPACER PRZYRODNICZY Z MICHAŁEM KSIĄŻKIEM
21 września, godz. 14.00
WOLNY WEEKEND zaczynamy w sobotę o godzinie 14.00 od spaceru przyrodniczego z Michałem Książkiem – autorem bestsellerowego „Atlasu dziur i szczelin”, w którym opisuje dziką przyrodę w centrum Warszawy. Michał mówi o sobie, że jest biodróżnikiem, bo gdziekolwiek jest, patrzy na otoczenie okiem przyrodnika. Poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog. Potrafi fascynująco opowiadać o każdym niepozornym robaczku i samosiejkach rosnących między płytami chodnika. Jest jak Indianin, który odczytuje ślady z otoczenia: tu ptasie pióro, tam zerwana pajęczyna, kawałek kości…
W sobotę oprowadzi nas po terenie Komuny Warszawa na tyłach hotelu Marriott. Zajrzyjmy do dziupli w drzewie na dziedzińcu i pod kamienie. Sprawdzimy, czy to prawda, że mrówki kolonizują centrum Warszawy. Poszukamy tajemniczych roślin i grzybów w miejscach, do których na co dzień nie zaglądamy. Popatrzymy na świat przyrody przez lupki, które rozda nam Michał.
WSTĘP WOLNY
SZKOŁA GOTOWANIA
KOLOROWY FINAŁ: DYNIA, MODRA KAPUSTA I CZERWONA CEBULA
21 września, godz. 16.00
Po spacerze, o godzinie 16.00, zapraszamy na finał tegorocznej Szkoły Gotowania. Prowadząca Junona Lamcha-Grynberg obiecuje, że będzie kolorowo: pomarańczowo-fioletowo. Przygotujemy gnocchi z dyni, konfiturę z czerwonej cebuli i kapustę czerwoną ze śliwkami, a na deser kokosową tapiokę.
Jak zwykle gotujemy wegetariańsko, a wszystkie warzywa pochodzą z zaprzyjaźnionego Gospodarstwa Ludwika Majlerta.
To też okazja na podsumowanie sezonu. W sobotę będziemy rozdawać zeszyt kulinarny ze wszystkimi przepisami z tegorocznej Szkoły Gotowania.
Spotykamy się o 16.00 w naszej letniej kuchni w ogrodzie Komuny Warszawa.
WSTĘP WOLNY
67. FESTIWAL MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ WARSZAWSKA JESIEŃ
PIEŚŃ PRZYSZŁOŚCI. KONCERT NA BUDYNEK I CHÓR
22 września, godz. 17.00
W ramach imprez towarzyszących 67. Warszawskiej Jesieni na dziedzińcu Komuny Warszawa odbędzie się niezwykły koncert: „Pieśń przyszłości. Koncert na budynek i chór”. Kompozycję przygotowaną przez Olgę Mysłowską i Daniela Pigońskiego wykona 30-osobowy Chór w Ruchu. Warstwa muzyczna to połączenie tradycji minimalizmu z działaniami z pogranicza performance’u i wykonawstwa muzyki konkretnej traktującej zastaną architekturę jako instrument. Słowa „Pieśni”, odnosząc się do tradycji Bauhausu i modernizmu, opowiadają o wizjach przyszłości miasta, jako miejsca wspólnego i otwartego na różnorodność.
„Pieśń przyszłości. Koncert na budynek i chór” jest manifestem artystycznym poświęconym zachowaniu niezwykłego miejsca i realizacji potencjału projektu „Kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29-31”, za który Teatr Komuna Warszawa otrzymał nagrodę publiczności w tegorocznym konkursie Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy.
tekst i reżyseria: Grzegorz Laszuk
muzyka, śpiew: Olga Mysłowska, Daniel Pigoński
media: Bartek Rączkowski, Adrian Cognac
współpraca choreograficzna: Weronika Pelczyńska, Monika Jarosińska
wykonanie: Olga Mysłowska, Daniel Pigoński, Chór w Ruchu w składzie: Aleksandra Olszowska, Anastasiya Eremenkova, Anna Niuta Gutkowska, Barbara Walczak, Beata Akbas, Dagmara Siwczyk, Dominika Jędrzejczak, Edyta Pawłowska, Elżbieta Balano, Elżbieta Zawada, Ewa Chomicka, Irena Klein, Irena Wiesiołek, Joanna Stankiewicz, Jolanta Nałęcz-Jawecka, Justyna Orlińska, Katarzyna Pawluk, Kinga Wołoszyn-Kowanda, Magdalena Zaczek, Majka Gromadowska, Małgorzata J. Berwid, Małgorzata Woronowicz, Natalia Obrębska, Urszula Iwińska, Urszula Strych, Barbara Baranowska, Valeria Prysniak, Klara Obrębska
Premiera utworu obyła się 14 kwietnia 2024 roku w ramach Festiwalu „Nowy Europejski Bauhaus”.
WSTĘP WOLNY
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.