EN

20.02.2023, 20:00 Wersja do druku

Warszawa. Rocznica wojny w Teatrze Druga Strefa

Zbliża się rocznica zbrodniczej napaści putinowskiej Rosji na Ukraińskie Państwo. W mediach przedstawione zostaną rozmaite analizy polityczne, wysłuchamy opinii krajowych i zagranicznych polityków oraz poznamy prognozy związane z rozwojem tego krwawego konfliktu. Teatr Druga Strefa od samego początku był jedną z najbardziej zaangażowanych scen teatralnych w Polsce, która w wielu wymiarach reagowała na to, co dzieje się w Ukrainie.

„Noc Helvera” / fot. Eligiusz Baranowski / mat. teatru

Pokazywaliśmy naszym widzom emocje i tragedię zaatakowanych ofiar, które na naszej scenie mogły wyrazić swój ból oraz sprzeciw przeciwko bezwzględnej i brutalnej agresji. Zapraszaliśmy artystów z Ukrainy oddając im teatralną przestrzeń oraz możliwość zabrania głosu. Dawaliśmy im również pracę, której w tych trudnych chwilach potrzebowali najbardziej.

W najbliższe dni motywem przewodnim również będzie Ukraina oraz protest przeciwko wojnie i dyktaturze. W rocznicę wybuchy wojny, 24 marca, zapraszamy na wznowienie spektaklu „Modlimy się, żeby wszystko było dobrze”, który jest wstrząsającym zapisem pierwszych dni konfliktu w Ukrainie. Dzień później, 25 marca, pokażemy niezwykle aktualną „Noc Helvera”, którą chcemy wykrzyczeć sprzeciw wobec otaczającego nas zła, które odradza się na naszych oczach. Reżyserem obydwu spektakli jest Sylwester Biraga.

Jako artyści niewielkiej ale zawsze aktywnej i odważnej sceny teatralnej, chcemy zabrać głos oraz wyrazić sprzeciw w tych dramatycznych czasach. Teraz Druga Strefa jest bowiem obecny w przestrzeni kulturalnej Warszawy nie tylko w czasach pokoju ale także wtedy, gdy przychodzą trudne i niebezpieczne chwile. Przez cały ten rok podkreślaliśmy - i będziemy dalej to czynić - jak ważny jest głos artystów w walce o wolność i życie w pokoju. Bezpieczne życie wszystkich. Bez względu na narodowość, poglądy i… bez względu na wszystko!

NOC HELVERA – dramat
25 lutego, sobota, godzina 20.00

Wstrząsający dramat ludzkiej tragedii pychy i poniżenia. Spektakl zawieszony w czasie, mogący się odgrywać gdziekolwiek i kiedykolwiek. Także tu i teraz...

Fragment recenzji Tomasza Miłkowskiego:
„Mogło się wydawać, że zaskakujący dramat Villqista, którego premiery telewizyjna i teatralne (…) przed ponad 20 laty wzbudziły emocje, już wyczerpał swoje możliwości, że już wszystko o tej sztuce wiemy. Tymczasem najnowsza jej realizacja w Teatrze Druga Strefa w reżyserii Sylwestra Biragi odsłania mniej widoczne, głębinowe sensy dramatu.

Noc Helvera jest utworem niezwykłym. To przenikliwe studium faszyzmu, a właściwie każdej ideologii opartej na nietolerancji, grożące teatrowi artystyczną klapą. Autor bowiem starannie zatarł ślady prowadzące do konkretnego miejsca i czasu akcji. Rzecz toczy się zatem w jakimś kraju i w jakiejś bliżej nieokreślonej współczesności – dziś albo sto lat temu, w Skandynawii albo może w Chorwacji. To odkonkretnienie dalszego tła idzie jednak w parze z natrętną konkretnością bohaterów, kobiety matkującej psychicznie zwichniętemu młodzieńcowi, którego kiedyś przygarnęła i teraz wychowuje nie bez uczuć wykraczających poza granice macierzyńskie, i jej niedorozwiniętego przybranego syna. Na szczęście więc nie jest to sztuka, w której dyskutują ze sobą idee, ale żywe, mięsiście narysowane postacie psychicznych rozbitków. (…)”

Fragment recenzji Romana Soroczyńskiego:
„Teatr Druga Strefa każe widzowi zmierzyć się z trudnymi pytaniami. Sylwester Biraga, inscenizując dramat Ingmara Villqista, nie podsuwa gotowych odpowiedzi. Każe wszystkim szukać ich wewnątrz siebie, sprawiając, że Noc Helvera staje się ich udziałem. Nie sposób będzie jej zapomnieć po opuszczeniu teatru.

W moim przypadku jest to o tyle istotne, że zawsze, kiedy wychodzę z teatru, lubię słuchać, co mówią inni widzowie. Oczywiście, niemal natychmiast porównywano do tego, co się zdarzyło ostatnio w okolicach Placu Zamkowego w Warszawie i zastanawiano się, jak to będzie podczas najbliższego Dnia Niepodległości.

Ale chwalono również skromną, ale jakże wymowną, scenografię.

Osobiście chciałbym pochwalić Halinę Chrobak: wzruszająco zagrała kobietę troszczącą się o swojego podopiecznego i walczącą o jego spokój! Jest to kolejna wspaniała rola tej znakomitej Aktorki! Nic dziwnego zatem, że po spektaklu zapadła długa cisza na widowni i dopiero po pewnym czasie rozległy się mocne, w pełni zasłużone, brawa.”

Autor: Ingmar Villqist
Reżyseria, scenografia i kostiumy: Sylwester Biraga
Występują: Halina Chrobak, Piotr Duda
Premiera: 8 października 2021
Spektakl dla publiczności od 15. roku życia.
Czas trwania spektaklu: 60 minut.
Bilety on-line.

24 lutego, piątek, godzina 20.00
МОЛИМОСЯ, ЩО ВСЕ БУДЕ ДОБРЕ!
MODLIMY SIĘ, ŻEBY WSZYSTKO BYŁO DOBRZE! – performance

Wstrząsający zapis pierwszych dni rosyjskiej napaści na Ukrainę. Opowieść Mieszkańców Czernihowa, Miasta, którego już nie ma…

24 lutego 2022 o godzinie 3.45 wojska rosyjskie napadły na Ukrainę. Odgłosy wybuchów, rakiety niszczące budynki mieszkalne, zamknięte sklepy, życie w ciągłym strachu przed putinowskimi żołdakami, a z drugiej strony heroiczna walka o wolność!

Spektakl Teatru Druga Strefa będzie opowieścią o pierwszych dniach wojny. Opowieścią, która powstaje na podstawie wiadomości przesyłanych do Teatru od przyjaciół z Czernihowa. Olexander, Andriy, Irina, Dasha, Dina... Ta historia niestety jest prawdziwa, dzieje się tu i teraz.

Przed spektaklem zostanie pokazany krótkometrażowy film dokumentalny pod tytułem Сім'я, zrealizowany na peronie dworca autobusowego Warszawa Zachodnia. Film opiera się na wypowiedziach obywateli Ukrainy, którzy na wieść o wybuchu wojny postanawiają wrócić do swojej ojczyzny.

Realizacja: Marcin Kossowski
Współpraca: Maria Syrotiuk, Feliks Platowski.
Autorzy: Olexader, Andriy, Irina, Dasha, Dina…
Pomysł, tłumaczenie i reżyseria: Sylwester Biraga
Występują: Halina Chrobak, Anna Sandowicz, Marzena Trybała, Bartosz Bednarczyk
Realizacja techniczna: Eligiusz Baranowski
Premiera: 17 marca 2022
Spektakl dla publiczności od 15. roku życia.
Czas trwania spektaklu: 90 minut.
Bilety on-line.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne