01.02.2021, 13:57 Wersja do druku

Warszawa. Wkrótce premiera "Silenzio!" Ramony Nagabczyńskiej

14 lutego o godz. 19.00 w Nowym Teatrze odbędzie się premiera online "Silenzio!" Ramony Nagabczyńskiej.

fot. Maurycy Stankiewicz

Opera to oś spektaklu Ramony Nagabczyńskiej. Choreografka, aby opowiadać o kobiecych głosach, odwołuje się do opery – dziedziny sztuk performatywnych wystawianej w niemalże niezmienionej formie od wieków.

Głos kojarzony jest głównie ze sferą symboliczną; ze znaczeniami przypisywanymi dźwiękom. Zapominamy, że jest manifestacją skomplikowanych cielesnych predyspozycji. Te głosy, które wymykają się porządkowi symbolicznemu są przesuwane poza nawias: co nie oznacza, że nie istnieją - jedynie, że utraciliśmy zdolność ich słyszenia. Tradycyjne praktyki kobiecego śpiewu znalazły swój ujarzmiony przez kompozytorów operowych odpowiednik w postaci wirtuozerskich arii operowych. Tam pierwotna ekstaza głosu miesza się z wyrafinowaną propagandą krzywdzącego porządku. 

Starogrecka praktyka aischyrologii, polegająca na używaniu obscenicznego języka, wywodzi się z kobiecych rytuałów. Nie istnieje współczesny odpowiednik tej praktyki - wręcz przeciwnie: wulgaryzmy i odwołania do abiektalnej strony cielesności bulwersują, gdy wychodzą z ust kobiet. 

Polityczność głosu jest ustanawiana nie tylko przez znaczenia wypowiadanych słów, lecz w równej mierze dzięki zaznaczaniu cielesnej obecności partykularnych ciał.

Partnerzy: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Centrum w Ruchu

Spektakl powstał w ramach projektu "Poszerzanie Pola", tworzone we współpracy z Art Stations Foundation w Poznaniu.

Streaming na vod.nowyteatr.org

Bilety: 15 PLN

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne