EN

20.10.2022, 08:20 Wersja do druku

Warszawa. W sobotę premiera „niedoskonałej utopii” w TR Warszawa

Nowa realizacja TR Warszawa jest koprodukcją z teatrem Munich Kammerspiele z Monachium. „niedoskonała utopia/ an imperfect utopia” w reż. Noémi Oli Berkowitz to spektakl oparty na kłamstwach o życiu. Premiera odbędzie się 22 października o godz. 20.00 na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.

fot. mat. teatru

Kolejne pokazy 23 października oraz 28-30 grudnia.

O SPEKTAKLU

„Może bycie queer to naturalny, pierwotny stan bycia. Może queerowanie swojego myślenia oznacza po prostu podejście do siebie i wszystkich innych z ciekawością i współczuciem, zamiast osądzania”.

Czy w tym świecie drobiazgowo skonstruowanych norm płciowych ludzie mają w ogóle szansę na bycie sobą? Czy wszystko, co wpajano nam od dzieciństwa jako „naturalne zachowanie”, jest nie tylko opresją dla tych, którzy odbiegają od norm kulturowych, ale także więzieniem dla nas wszystkich? Czy możemy marzyć o świecie bez wstydu i stygmatyzacji? Z umiłowaniem wolności dla wszystkich, zamiast władzy dla wybranych jednostek?

Takie pytania stawia polsko-niemiecki projekt performatywny „niedoskonała utopia” w reżyserii Noémi Oli Berkowitz. Wraz z Berkowitz i Martyną Wawrzyniak (współautorką „Serca” w reżyserii Wiktora Bagińskiego) zespół – dwoje aktorów z monachijskiego Kammerspiele, dwoje aktorów z TR Warszawa i jeden muzyk – wspólnie badał różne strategie otrząsania się z historii opresji i problematycznych mechanizmów.

„niedoskonała utopia” to immersyjny wieczór teatralny, w którym wykonawcy i widzowie zbliżają się do siebie. Eksploracja queerowej utopii poza tu i teraz: „niedoskonała utopia” to hybryda wyzwolenia i obozu, intymnych wyznań, teorii queer i prywatnego oświecenia, kłamstw i prawd, różnych języków i momentów ich porażki – wieczór, w którym niemożliwe marzenia wyłaniają się w całej swojej ekstrawaganckiej okazałości!

Spektakl ten jest pierwszą wspólną produkcją powstałą w ramach artystycznego partnerstwa TR Warszawa i monachijskiego Kammerspiele. Oba teatry stawiają na eksperymentalne poszukiwania nowych form, jak i współczesnych treści. „Die Wirklichkeit nicht in Ruhe lassen” – „nie zostawiaj rzeczywistości w spokoju” – to motto, z którym nowy zespół dyrekcji artystycznej Kammerspiele rozpoczął pracę w 2020 roku. „niedoskonała utopia” to także część sezonu TR Warszawa pod nazwą „włącz pełne spektrum" zaprogramowana z uwzględnieniem kultury queer.

O REŻYSERX

Noémi Ola Berkowitz, (she/they), reżyserx, studiowałx aktorstwo i psychologię na Uniwersytecie Stanforda, pracuje w języku niemieckim, polskim i angielskim. Otrzymałx nagrody Eleanor Prosser Prize for Excellence in Theater (2016) oraz Theatre Bay Area Award for Outstanding Acting Ensemble of a Play (2014). Pierwsze prace reżyserskie prowadziłx w Kalifornii („Proof”, „The Vagina Monologues”). Od czasu przeprowadzki do Europy Noémi napisałx i wyreżyserowałx następujące sztuki: „Epilogue” (2017, English Theater Berlin), „Movement of Freedom” (2018, Studio Я Maxim Gorki Theater), „a face to the story in the newspaper…” (2019, Jewish-Polish Festival „Festivalt” w Krakowie). W 2021 odbyłx rezydencję na festiwalu teatralnym Sopot Non-Fiction. W 2022 roku odbędzie się premiera spektaklu Noémi „niedoskonała utopia”, koprodukcji z TR Warszawa i Munich Kammerspiele.

Więcej informacji o spektaklu "niedoskonała utopia" znaleźć można na naszej stronie internetowej.

Źródło:

Materiał nadesłany