EN
25.08.2022, 15:20 Wersja do druku

Warszawa. Wkrótce premiera czwartej części „Bóg i proch” w Ujazdowskim

Premiera spektaklu Bóg i proch. Część czwarta w reżyserii Tomasza Mana z udziałem Joanny Freszel, Marcina Przybylskiego oraz Alicji Węgorzewskiej odbędzie się 4 września o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

fot. il. Zuzanna Piekarska/ mat. CSW Zamek Ujazdowski

Bóg i proch to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audio-teatru – to próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan.

Dźwięk realizowany jest na scenie przez aktorów i muzyków za pomocą rozmaitych narzędzi, nie tylko ze świata muzyki, ale też odpowiednio amplifikowanych przedmiotów codziennego użytku. Zastosowanie specjalnych technik nagłośnieniowych (jak przetworniki piezoelektryczne czy mikrofony stykowe) pozwala z jednej strony usłyszeć zwyczajne przedmioty, a z drugiej – użyć ich w procesie kompozycji muzycznej bądź improwizacji.

W cyklu przedstawień dramaturg podejmuje się reinterpretacji znanych powszechnie motywów ze Starego Testamentu. Bóg i proch to historia człowieka, który po wygnaniu z raju stara się znaleźć porozumienie ze swoim stwórcą. Spektakle stawiają pytania o powstawanie religii, o okoliczności i warunki, w których rodziła się religia monoteistyczna, o sposób, w jaki zostały ustanowione podstawowe zasady wiary.

Bóg i proch. Część czwarta dotyczy historii trzech biblijnych kobiet. Zawiera opowieść o córce Jeftego, której spotkanie z ojcem – w związku z wcześniejszym złożeniem przez niego przysięgi – okazało się tragiczne w skutkach. Druga z historii dotyczy romansu Batszeby i Dawida oraz ich dramatycznych konsekwencji. W spektaklu pojawia się też historia bogobojnej Judyty, która uwodzi swojego wroga Holofernesa, by doprowadzić do zakończenia wojny.

Wystąpią:

Joanna Freszel

Marcin Przybylski

Alicja Węgorzewska 

Reżyseria i tekst

Tomasz Man

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne