To już 23. edycja Ciało/Umysł – Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu. Potrwa od 11 do 13 października i ponownie w całości odbędzie się w STUDIO teatrgalerii. Październikowy weekend przyniesie premiery i niezwykłe spotkanie z różnorodnością współczesnego tańca i performansu. Pod hasłem 23. C/U „Ha-ha-harmonia” zawibruje mieszanka śmiechu, harmonii i hip-hopu.
Na widzów czekają aż 3 polskie premiery uznanych twórców europejskich: Alessandro Sciarroniego (Włochy), Adrienn Hód i Unusual Symptoms (Węgry/Niemcy) oraz Anne Nguyen (Francja).
Laureat weneckich Złotych Lwów, Alessandro Sciarroni zaprezentuje współprodukowany przez C/U spektakl AUGUSTO, który jest zaproszeniem do godzinnej terapii śmiechem. Adrienn Hód wraz z Unusual Symptoms, grupą tancerzy z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych, pokaże spektakl HARMONIA z dużą dawką ironii eksplorujący fizyczną różnorodność. Anne Ngueyn – b-girl, jedna z najważniejszych postaci francuskiego i światowego hip-hopu, a także dyrektorka zespołu Compagnie par Terre – przywiezie do Warszawy spektakl UNDERDOGS oraz dwa krótkometrażowe filmy i grę wideo, które przeniosą nas w fascynujący świat miejskiego tańca. Tych prac jeszcze w Polsce nie było!
Na scenie nie zabraknie także polskich twórców. Po raz pierwszy na festiwalu zobaczymy Dominikę Knapik i Patryka Gorzkiewicza. Knapik pokaże AGON – monodram inspirowany doświadczeniem łączenia życia zawodowego z macierzyństwem, a Gorzkiewicz – SPORT – spektakl na 12 tancerzy, w którym stawia podstawowe pytanie: „Czy taniec to sport?”.
Z radością witamy w świecie, gdzie śmiech, harmonia i zaskoczenie splatają się, zapraszając do refleksji nad swoją naturą. Tegoroczne hasło to też metafora podróży, podróży w głąb ludzkiej duszy, gdzie możemy odkryć moc, piękno i ekscytację. (…) Na tegoroczny festiwal zaprosiliśmy spektakle, które oferują szeroką gamę stylów, od lekkich i zabawnych po mroczne i satyryczne, od klasyki do hip-hopu, które kwestionują, demaskują normy, bawią się konwencjami i bawią absurdem. Zagłębiając się w czeluści ludzkiej psychiki, zadają fundamentalne pytanie: Czy poprzez taniec i sztukę możemy uwolnić się od ograniczeń i dotrzeć do najgłębszych zakamarków duszy? - mówi Edyta Kozak, dyrektorka artystyczna C/U.
SPEKTAKLE NA DUŻEJ SCENIE
11.10, g. 20.00
AUGUSTO, Alessandro Sciarroni (IT), premiera polska
Czas trwania: 60 minut
Z radości, z nerwów, do rozpuku, do bólu – wiwisekcja śmiechu
Spektakl o potrzebie bezwarunkowej miłości i o bólu. Fizyczne i wokalne działania ośmiu performerów oparte są na śmiechu. Jest tu radość i euforia, ale też cierpienie, złość i strach. Artyści raz rechoczą bez opamiętania jak nastolatki, innym razem nadają śmiechowi strukturę poprzez rytm i zmianę natężenia dźwięku. Śmiech bywa formą przemocy, wyrazem konformizmu, ale też maskuje lęk przed oceną. Sciarroni stawia okrutną diagnozę światu i zarazem zaprasza publiczność do terapii śmiechem. Tytuł jest hołdem złożonym postaci Augusta – niesfornego cyrkowego klauna z czerwonym nosem.
Dla widzów: 12+
Po spektaklu spotkanie z artystami w języku angielskim, prowadzenie: Aga Kozak
12.10, g. 20.00
HARMONIA, Unusual Symptoms/ Theater Bremen/ Adrienn Hód (DE/HU), premiera polska
Czas trwania: 90 minut
Gdzie się kończy norma, a gdzie zaczyna atypowość?
Propozycja ponownego przyjrzenia się ludzkiemu ciału oraz jego roli w tańcu i społeczeństwie. Dziesięcioro tancerzy – z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych – z radosną energią i dużą dawką autoironii eksploruje fizyczną różnorodność. Twórcy kwestionują hierarchie tańca klasycznego, ale także rzekomo progresywne formy tańca współczesnego. Konwencjonalne wyobrażenia o ciele wyrzucają za burtę i z humorem zmieniają nasz punkt widzenia – granice normy i atypowości zacierają się. W 2023 roku Harmonia została wyróżniona Nagrodą Rudolfa Labána za najlepszy spektakl tańca na Węgrzech i zaproszona na Tanzplattform Deutschland 2024. Zarówno Adrienn Hód, jak i Unusual Symptoms / Theater Bremen na C/U pojawiają się po raz pierwszy.
Dla widzów: 12+
Po spektaklu spotkanie z artystami w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski. Prowadzenie: Justyna Sobczyk. Tłumaczenie: Artur Zapałowski.
13.10, g. 19.30
UNDERDOGS, Anne Nguyen (FR), premiera polska
Czas trwania: 50 minut
Hip-hop i energia miasta kipią w gestach, relacjach, ciałach
W rolach głównych świat hip-hopu i muzyka soul, które przywołują klimat polityczny Ameryki lat 70. – bunt wobec norm i walkę o słabszych, skazanych na porażkę, tytułowych „underdogs”. Troje tancerzy ucieleśnia obraz miasta. Na zmianę prowokacyjny, transgresyjny, opresyjny i wyzwalający. Tropiąc źródła swoich gestów, tancerze badają zarówno wpływ tkanki miasta na kształtowanie ich tożsamości, jak i głębokie więzi, które ich łączą. Wybuchowa energia i sentymentalny trans, porywająca muzyka, bogactwo ruchu i hipnotyzująco sprawne ciała. Anne Nguyen i Compagnie par Terre na C/U pojawiają się po raz pierwszy.
Po spektaklu spotkanie z artystami w języku angielskim, prowadzenie: Bogna Świątkowska.
SPEKTAKLE NA MAŁEJ SCENIE
12.10.g. 18.00
AGON, Dominika Knapik (PL), premiera warszawska
Czas trwania: 60 minut
Mockument choreo-terapeutyczny z życia matki-artystki-pracoholiczki
Choreo-terapeutyczny monodram inspirowany doświadczeniem łączenia życia zawodowego z macierzyństwem. Tytułowy „agon” [gr.] oznacza „spór, wyścig”. Performerka staje do walki z własną biografią: choreografki pracoholiczki, której towarzyszy odwieczne poczucie winy wobec dziecka wychowywanego przez zapracowaną matkę. Na warsztat bierze głęboko osobisty materiał i detonuje go poprzez autoironiczną formę „fałszywego dokumentu” (mockumentu). Dzięki szkatułkowej narracji widzowie mogą zarówno wybiec w przyszłość, jak i cofnąć się w czasie. Spektakl prezentowany na Polskiej Platformie Tańca 2024.
Na C/U Dominika Knapik występuje po raz pierwszy.
Dla widzów: 12+
Po spektaklu spotkanie z artystami w języku polskim, prowadzenie: Anna Sańczuk
13.10, g. 17.00
SPORT, Patryk Gorzkiewicz (PL)
Czas trwania: 45 min.
Między tańcem usportowionym a sportem utanecznionym
Punktem wyjścia dla Sportu było włączenie breakingu (inaczej: breakdance) do programu igrzysk olimpijskich 2024. Decyzja spotkała się ze skrajnymi reakcjami tancerzy. Jedni zobaczyli w tym nowe możliwości, także zarobkowe, inni – zagrożenie dla formy sztuki, którą uprawiają. W spektaklu dwunastu wykonawców konfrontuje się z różnymi dyscyplinami sportu i pokazuje taniec jako jedną z najbardziej wymagających i uniwersalnych fizycznie dziedzin aktywności ruchowej. W groteskowych scenach taniec usportowiony i sport utaneczniony przeplatają się z refleksją nad ciemnymi stronami sportu oraz dysproporcją między zarobkami sportowców i tancerzy. Twórcy stawiają podstawowe pytanie: Czy taniec to sport? Na C/U Patryk Gorzkiewicz pokazuje swoją pracę po raz pierwszy.
Po spektaklu spotkanie z artystkami w języku polskim, prowadzenie: Anna Sańczuk
Po spotkaniu warsztaty z widzami prowadzone przez zespół.
WARSZTATY | SPOTKANIA | FILMY | WIDEO GRA | PODCAST
11.10. 2024, STUDIO teatrgaleria, Scena Modelatornia
19.00
Karin Lesiak
Warsztaty Joga śmiechu
Czas trwania: 45 min
Wstęp wolny
Warsztat to propozycja doświadczenia swobodnego i naturalnego śmiechu, który zaangażuje całe ciało i umysł. Praktyki oddechowe, głosowe i ruchowe oraz ćwiczenia z wyobraźni inspirowane dziecięcą zabawą i teatrem improwizacyjnym uwolnią radość i energię. Metoda zakłada, że do śmiechu nie potrzebny jest impuls w postaci żartów czy komedii, wystarczy decyzja.
12.10. 2024, STUDIO teatrgaleria, Scena/Modelatornia
17.00
Hanna Raszewska-Kursa
Empatia, choreografia i śmiech - spotkanie z autorką książki
Prowadzenie: Anna Sańczuk
Czas trwania: 40 min
Wstęp wolny
Co łączy empatię i komizm? Co ma taniec do empatii? Dlaczego śmiech i taniec mogą nas uratować?
Tworzymy przestrzeń, by takie i inne pytania zadać autorce pierwszej w Polsce pracy naukowej poświęconej komizmowi w tańcu scenicznym XXI wieku. Autorka analizuje funkcjonowanie komizmu w tańcu scenicznym, co prowadzi ją do szerszych rozważań o potencjale sztuki tańca i choreografii w zakresie wpływu na otoczenie. Rozważa komizm jako narzędzie artystyczne, wyrastające z określonej kultury, i jako narzędzie kulturowe, mogące kształt tejże kultury zmieniać.
11-13.10.2024, STUDIO teatrgaleria, Foyer
16.00 - 22.00
Anne Nguyen
SKILLZ Video Game
Wstęp wolny
Interaktywna gra wideo o charakterze edukacyjnym, w której występuje 39 najbardziej znanych tancerzy francuskiej sceny hip-hop. Reprezentują oni 11 odmian ulicznego tańca – od breakdance, przez freestyle, house dance, hype, po krumping. Grając, poznajesz zarówno niezwykłych tancerzy z zespołu par Terre, jak i techniki, które reprezentują, uczysz się rozpoznawać kierunki, figury i analizować ruch.
Wejdź i sprawdź swój SKILZZ
11-13.10.2024, STUDIO teatrgaleria, Foyer
16.00 - 22.00
Anne Nguyen/Greg Kozo
ÉPICENTRE, film
Czas trwania 8 min.
Wstęp wolny
Film, który porusza kwestię wpływu dużych kompleksów architektonicznych na zachowania społeczne. Poprzez taniec, symbolikę ciała i stereotypy związane z ciałem Anne Nguyen zaprasza widza do zakwestionowania koncepcji zawłaszczenia kulturowego. W 60. rocznicę powstania w podparyskim Meudon osiedla Résidence du Parc autorstwa architekta Fernanda Pouillona podkreśla monumentalne i ponadczasowe aspekty jego projektów, zakładając tancerzom nakrycia głowy rdzennych Amerykanów.
Film zdobył nagrodę w kategorii performansu (Prix Performance) na Festiwalu Filmów Miejskich 2022 w Paryżu oraz Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Tańca TANZAHOI w Hamburgu 2022.
Tak naprawdę moim punktem odniesienia jest „Black or White” Michaela Jacksona – Anne Nguyen
12-13.10.2024, STUDIO teatrgaleria, Modelatornia
16.00+16.30
Anne Nguyen/Greg Kozo
UNDERDOG CITY, film
Czas trwania 19 min.
Wstęp wolny
W betonowych przestrzeniach miasta Ivry-sur-Seine spotykają się tancerze z różnych spektakli Ann Nguyen oraz dzieciaki z lokalnych szkół tańca. Wspólnie tańczą do plemiennych rytmów, przywołując kluczowe sekwencje choreografii Underdogs, którą także pokazujemy na C/U. Centralną postacią narracji jest amerykańska Statua Wolności. Wokół niej toczy się wykład o wartościach hip-hopu i współczesnych problemach zachodu. Autorzy poddają analizie m.in. pojęcia wolności i zawłaszczenia kulturowego oraz zwracają uwagę na fakt, że hip-hop, który pierwotnie był ruchem antysystemowym, na gruncie francuskim uległ akademizacji.
Film jest przesycony tańcem i bawi się konwencją wykładu. Każdy element – także komentarz – to pretekst do kolejnego komentarza.
13.10.2024, STUDIO teatrgaleria, Scena Malarnia
18.30
Patryk Gorzkiewicz i zespół
Warsztat dla widzów
Czas trwania: 45 min
Wstęp wolny
Co wspólnego ma taniec ze sportem? – czyli powtarzalność i zapętlenie w praktyce ruchowo-rytmicznej. Podczas warsztatu uczestnicy/widzowie będą mogli dowiedzieć się, jaką rolę odgrywają w tańcu, w sporcie i w życiu codziennym powtórzenia, jak w prosty sposób budować rytmiczne warstwy ruchowe i uwolnić potencjał złożoności rytmicznej, który od zawsze drzemie w naszym ciele.
Warsztat jest otwarty dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania.
eScena (na profilach FB i YT C/U)
5.10.2024 Podcast: „Śmiech działa w więcej niż jedną stronę” | Hanna Raszewska-Kursa
14.10 Aftertalk: ALESSANDRO SCIARRONI | Prowadzenie: Aga Kozak
15.10 Aftertalk: DOMINIKA KNAPIK | Prowadzenie: Anna Sańczuk
16.10 Aftertalk: ADRIENNE HÓD | Prowadzenie: Justyna Sobczyk
17.10 Aftertalk: PATRYK GORZKIEWICZ | Prowadzenie: Anna Sańczuk
18.10 Aftertalk: ANNE NGUYEN | Prowadzenie: Bogna Świątkowska
19.10 Spotkanie autorskie: HANNA RASZEWSKA-KURSA | Prowadzenie: Anna Sańczuk
BILETY
Ceny biletów na Dużej Scenie STUDIO teatrgaletria - 100/80 zł
Ceny biletów na Małej Scenie STUDIO teatrgaletria - 50/40 zł
Bilety do nabycia w STUDIO teatrgaleria
+ online: teatrstudio.pl + kicket.pl + cialoumysl.pl
***
23. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
11-13 października 2024, Warszawa, STUDIO teatrgaleria
Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawę
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, NATIONALES PERFORMANCE NETZ International Guest Performance Fund for Dance, which is funded by the Federal Government Commissioner for Culture and the Media, Goethe Institute /Polska, Instytut Francuski w Polsce
Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Chilli Zet, Gazeta Teatralna „Didaskalia”, Miesięcznik „Teatr”, taniecPOLSKA.pl, e-Teatr, Teatr dla Wszystkich, Strona Tańca, Notes Na 6 Tygodni.