04.03.2021, 08:23 Wersja do druku

Warszawa. Wieczór "Hrabal na Elektoralnej/ 53 lata później" - 14 marca

"Hrabal na Elektoralnej/ 53 lata później" to wieczór poświęcony Bohumilowi Hrabalowi, zorganizowany w 53. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza - poinformowała PAP Magdalena Denko z działu promocji Mazowieckiego Instytutu Kultury (MIK).

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Jak wyjaśniono, "w tym roku głównym gościem wieczoru będzie Agnieszka Holland – ceniona w świecie autorka nagradzanych filmów". "Jej najnowszy obraz Szarlatan, otrzymał 14 nominacji Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej do dorocznych Czeskich Lwów" - przypomniano w informacji.

Spotkanie z Agnieszką Holland poprowadzi Łukasz Maciejewski. Fragmenty książki "Pociągi pod specjalnym nadzorem" przeczyta Karolina Gruszka, a oprawę muzyczną zapewni saksofonista Leszek Żądło.

Zaplanowano również projekcję filmu Jiříego Menzla pt. "Pociągi pod specjalnym nadzorem".

Bezpłatne wejściówki zarezerwować można na stronie: bilety.mik.waw.pl.

Jak przypomniano na stronie MIK, "7 marca 1968 r. doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala". "Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się MIK. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem – nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala - który miesiąc później zdobył Nagrodę Oscara" - napisano w przesłanej informacji.

"Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory czeskiego pisarza przypominamy już od kilku lat co roku w marcu, zapraszając tłumaczy i znawców literatury polskiej i czeskiej, pisarzy, artystów – twórców filmowych i teatralnych. Rok 2020 pamiętamy szczególnie – nie tylko ze względu na pandemię, ale głównie dlatego, że był wtedy z nami wybitny aktor i nasz przyjaciel Wojciech Pszoniak, który po mistrzowsku czytał prozę Hrabala. Był to ostatni występ przed chorobą i śmiercią tego wspaniałego artysty. Jemu też dedukujemy tegoroczną odsłonę wydarzenia" – poinformowali organizatorzy.

Spotkanie rozpocznie się 14 marca o godz. 19 w siedzibie MIK, ale będzie też dostępne w sieci (streaming na Facebooku i kanale YouTube MIK).

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne