EN

3.03.2021, 09:25 Wersja do druku

Warszawa. Wieczór literacki "Hrabal na Elektoralnej/ 53 lata później"

Wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu twórcy – Bohumilowi Hrabalowi, zorganizowany w 53. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza. W tym roku głównym gościem wieczoru będzie Agnieszka Holland – ceniona w świecie autorka nagradzanych filmów. Jej najnowszy obraz Szarlatan, otrzymał 14 nominacji Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej do dorocznych Czeskich Lwów.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem –nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala. W miesiąc później ten obraz zdobył Nagrodę Oscara.

Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory czeskiego pisarza przypominamy już od kilku lat co roku w marcu, zapraszając tłumaczy i znawców literatury polskiej i czeskiej, pisarzy, artystów – twórców filmowych i teatralnych. Rok 2020 pamiętamy szczególnie – nie tylko ze względu na pandemię, ale głównie dlatego, że był wtedy z nami wybitny aktor i nasz przyjaciel Wojciech Pszoniak, który po mistrzowsku czytał prozę Hrabala. Był to ostatni występ przed chorobą i śmiercią tego wspaniałego artysty. Jemu też dedukujemy tegoroczną odsłonę wydarzenia.

W programie wieczoru: Hrabal na Elektoralnej/ 53 lata później:

Spotkanie z Agnieszką Holland, rozmowę prowadzi Łukasz Maciejewski

W tym roku głównym gościem wieczoru będzie ceniona w Polsce i na świecie, a zwłaszcza w Czechach, gdzie ukończyła praską uczelnię filmową FAMU, autorka wielu nagradzanych filmów – Agnieszka Holland. Jej najnowszy film Szarlatan, przedstawiający czeskiego znachora – Jana Mikolášeka, otrzymał 14 nominacji Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej do dorocznych Czeskich Lwów.

Rozmowę z artystką poprowadzi filmoznawca i krytyk filmowy – Łukasz Maciejewski. Tematem będzie nie tylko literatura czeska, ale też film – postać i twórczość zmarłego niedawno, we wrześniu 2020 roku, Jiřego Menzla – reżysera Pociągów pod specjalnym nadzorem i bliskiego przyjaciele Bohumila Hrabala.

Czytanie Hrabala – występ Karoliny Gruszki i Leszka Żądło (saksofon)

Fragmenty książki Pociągi pod specjalnym nadzorem przeczyta Karolina Gruszka, a muzykę wykona wybitny saksofonista z Monachium – Leszek Żądło.

- Projekcja filmu Jiřego Menzla Pociągi pod specjalnym nadzorem

Na zakończenie zaplanowaliśmy pokaz filmu, który zostanie też udostępniony dla wszystkich zainteresowanych w dniu wydarzenia i poprzedzającym na platformie Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Nieodpłatne wejściówki: bilety.mik.waw.pl

Streaming: Facebook/Mazowiecki Instytut Kultury, YouTube/Mazowiecki Instytut Kultury

Szczegóły na mik.waw.pl

Partnerami wydarzenia są Czeskie Centrum i Flixmojo.pl. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Republiki Czeskiej Ivan Jestřáb.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne