14.10.2021, 08:59 Wersja do druku

Warszawa. Widowisko "Komplementy dla Najpiękniejszej" Teatru Kozubka

16 października o godz. 19.30 w Kościele Jana i Pawła (ul. Kapelanów Armii Krajowej 2) odbędzie się premiera widowiska muzyczno-multimedialnego "Komplementy dla Najpiękniejszej", inaugurująca powstanie Teatru Kozubka.

fot. Adam Miozga

Mariusz Kozubek - od kilkudziesięciu lat inicjujący różnorakie działania w obszarze kultury chrześcijańskiej (autorskie zespoły teatralne, praca w mediach, realizacje widowisk, działalność edukacyjna, scenopisarska i koncertowa) zaprasza na energetyczny spektakl, będący fuzją teatru, koncertu, nabożeństwa i filmu.

Widowisko zostało oparte m.in. na tekstach opowiadających o życiu Maryi - fragmentach Nowego Testamentu i „Akatystu ku czci Bogarodzicy". Towarzyszy im muzyka Piotra Solorza i animacje, których materiałem wyjściowym stały się obrazy artystki wizualnej Agnieszki Jasińskiej.

W spektaklu biorą udział m.in. młodzi artyści związani ze środowiskiem nieistniejącego już Teatru Franciszka (gdzie w 2020 roku odbyła się premiera filmu artystycznego „Akatyst - Totus Tuus", będącego inspiracją do powstania „Komplementów...").

Warszawska premiera widowiska została poprzedzona trzema pokazami przedpremierowymi w Katowicach, Nysie i Goleniowie.

Reżyseria, animacje, scenariusz (na podst. tekstów biblijnych i „Akatystu ku czci Bogarodzicy”): Mariusz Kozubek

Obrazy, projekty plastyczne, animacje: Agnieszka Jasińska

Muzyka, kierownictwo muzyczne: Piotr Solorz

Obsada: Ewa Kasperczyk, Marta Olszewska, Jadwiga Marek, Monika Porwit, Sara Solorz, Urszula Kasprzak-Wąsowska, Kajetan Domogała, Adrian Pontus, Piotr Solorz

Biuro organizacyjne: Mirela Gontarz

Producenci Widowiska: ks. dr Robert Kaczmarek, Mariusz Kozubek, Agnieszka Jasińska, Piotr Solorz.

***

Teatr Kozubka

Powołany do istnienia w 2021 roku (po założonych w 1996 r. Teatrze A i w 2004 r. Teatrze Franciszka) w pełni niezależny, impresaryjno-autorski teatr Mariusza Kozubka.

Teatr „w drodze” - wychodzący do widza, w nieustannym procesie odkrywania kolejnych przestrzeni do Spotkania.

Teatr „równoległy” - w opozycji do modnych trendów nadal skoncentrowany na Dobru, Prawdzie i Pięknie.

Teatr „tutejszy” - zasłuchany w judeochrześcijańskie opowieści i grecką mitologię, inspirowany europejską filozofią, etyką i sztuką.

Teatr „bez zadęcia” - programowo nieekspansywny, na pogodnym luzie.

O Twórcy

Autor Mariusz Kozubek, parający się od kilkudziesięciu lat działalnością teatralną, ma na swoim koncie ponad 60 muzycznych, autorskich premier scenicznych (jako scenarzysta, reżyser, producent, aktor, czasem także twórca scenografii i choreografii).

Do najważniejszych jego spektakli należą musicale „Jonasz”, „Tobiasz”, „Performance Pelikan” i spektakl uliczny „Genesis” (Teatr A); „Opowieści o Królestwie” oraz „Dawid i Goliat” (Krakowski Teatr Biblijny)  „Franciszek – Wezwanie z Asyżu” i „Exodus” (Megawidowiska w Katowickim Spodku) oraz „Ewangelia Według... Kobiet” i „Józef Egipski” (Teatr Franciszka).

Przedstawienia które stworzył były prezentowane na terenie całej Polski (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Olsztynie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Lublinie i Krakowie) oraz w większości państw europejskich (m.in. w Szwecji, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Słowacji, Rumunii oraz na Litwie, Węgrzech i Ukrainie).

Twórca od kilkudziesięciu lat para się także działalnością teatralno-edukacyjną, kształcąc młodych aktorów musicalowych (m.in. Warsztaty Teatralne Teatru A i Studium Teatru Franciszka).

W swoim dorobku ma wydanie kilku płyt CD i DVD ze swoich przedstawień, jest także autorem tekstów kilkuset piosenek. Przez parę lat pracował w mediach (radio PULS i CCM, TV Niepokalanów, Wydawnictwo Edycja Paulińska) jako redaktor, scenarzysta i reżyser programów.

Współpracował (jako aktor, producent bądź literat) z Teatralnymi Zespołami Instytucjonalnymi (m.in. Opera Śląska w Bytomiu; Państwowe Teatry Lalkowe w Poznaniu, Opolu i Olsztynie; Zespół Pieśni i Tańca Śląsk), organizacjami pozarządowymi  (m.in. Fundacja Młodzi dla Młodych, Caritas Polska), Organizacjami kościelnymi, parafiami i zakonami  (m.in. KEP, „Renowabis”, „Kirche in not”, SVD, SJ, OP, OFM), Festiwalami Teatralnymi w Polsce  i za granicą (m.in. „Malta” w Poznaniu, „Feta” w Gdańsku, „Sztuka Ulicy” w Warszawie, „Festivalul International de Teatru de la Sibiu” w Rumunii, „Golden Lion in The Street” na Ukrainie, „Alternative Theatre Festival” na Węgrzech i „Divadelni Flora” w Czechach).

Aktualnie współpracownik krakowskich Agencji Artystycznych:  „Art – Metanoia” i „Galana”, Założyciel i aktor „Krakowskiego Teatru Biblijnego” oraz „Teatru Kozubka”.

Laureat Nagrody I Stopnia w Dziedzinie Kultury Prezydenta Miasta Gliwice (za osiągnięcia  w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie kultury i stworzenie Teatru „A”) i Nagrody im. bł. Ks. Emila Szramka (za stworzenie i działalność Teatru Franciszka w Katowicach).

***

Piotr Solorz

Kompozytor, wokalista, aktor, multiinstrumentalista, producent muzyczny (własne, mobilne studio nagrań), pedagog, instruktor muzyczny. Autor piosenek, kompozycji muzycznych, muzyki teatralnej. Studiował na University of Louisville w USA, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta „Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia". Współzałożyciel zespołu muzyczno-wokalnego SoulCube, były członek zespołu „Tylko Ty”. Kompozytor muzyki i odtwórca ról pierwszoplanowych w musicalach Teatru Franciszka w Katowicach (min. „Ewangelia według… Kobiet” i „Dawid”). Odtwórca głównej roli dramatyczno-wokalnej w musicalu „Jonasz” w katowickim Spodku. Aktor i obecny kierownik muzyczny Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku Nad Wisłą. Współpracował jako aktor z Wrocławskim Teatrem Muzycznym „Forte”.  Twórca muzyki do filmu artystycznego „Akatyst – Totus Tuus” (Teatr Franciszka). Współtwórca, aktor i kompozytor Krakowskiego Teatru Biblijnego. Kompozytor i kierownik muzyczny w Teatrze Kozubka (widowisko „Komplementy dla Najpiękniejszej”). W swoim dorobku ma wydanie trzech autorskich płyt: „Ewangelia według... Kobiet”, „Bezimienni” i „Twój szlak”.

Agnieszka Jasińska

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (kierunek malarstwo). Zajmuje się scenografią, malarstwem (w tym pisaniem ikon), a także ilustracją, grafiką i fotografią. Autorka scenografii i kostiumów do większości premier Teatru Franciszka (musicale „Ewangelia według… Kobiet”, „Dawid”, „Bezimienni” i „Józef Egipski”) i dwóch spektakli Stowarzyszenia „Kwestia Kultury” („Śluby Panieńskie” oraz „Mąż i Żona” Fredry). Współtworzyła scenografię do opery Mozarta "Czarodziejski flet" (projekt „Opera Factory” realizowany na scenach Opery Śląskiej w Bytomiu i Akademii Muzycznej w Katowicach) i spektakli Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego. Autorka scenografii filmowej („Pieśń nad Pieśniami” w Wyższej Szkole Radia i Telewizji w Katowicach) i kostiumów tanecznych (show taneczne grupy „Ego” w Energylandii). Twórca projektów interdyscyplinarnych, wykorzystujących własny dorobek malarski (instalacja multimedialna „Śródmiejskie Kapliczki”, film artystyczny „Akatyst – Totus Tuus”, widowisko multimedialno-muzyczne „Komplementy dla Najpiękniejszej”). Stypendystka Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (cykl 6 obrazów olejnych przedstawiających historię i tradycje Polski na podstawie dawnych pieśni maryjnych). W swoim dorobku ma kilkadziesiąt wielkoformatowych prac malarskich, zaprezentowanych na kilkunastu wystawach indywidualnych (Śląsk, Opolszczyzna, Ziemia Łódzka) oraz stacjonarnie w kościele MB Piekarskiej w Katowicach. Zajmuje się działalnością edukacyjną (autorskie warsztaty plastyczne z pisania ikon, rysunku i malarstwa dla różnych grup wiekowych), tworzeniem filmów animowanych (cykl „Rodzinnie celebrować niedzielę”) oraz projektowaniem graficznym (plakaty teatralne, okładki płyt, foldery itp.).

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne