EN

22.05.2024, 12:40 Wersja do druku

Warszawa. Wiceszef MKiDN: w czerwcu ogłaszamy Forum Prawa Autorskiego; zaprosimy twórców do dyskusji

Inne aktualności

W czerwcu ogłaszamy Forum Prawa Autorskiego. Zaprosimy do dyskusji twórców, wszystkich zainteresowanych kolejnymi zmianami w obszarze prawa autorskiego - ogłosił w środę wiceszef MKiDN Andrzej Wyrobiec. Dodał, że Polska nie przyjmując dyrektywy o prawie autorskim była "czerwoną latarnią w UE".

Wiceminister kultury podczas spotkania prasowego zorganizowanego w siedzibie MKiDN odniósł się do projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że ta ustawa nie wyczerpuje wszystkich oczekiwań środowisk artystycznych, twórców, artystów. Mamy świadomość, że jest ileś grup, które nie są zachwycone, nie są usatysfakcjonowane w pełni proponowanymi przez nas zapisami" - powiedział Wyrobiec.

"Staraliśmy się tą ustawę z wielu powodów - terminowych, czasowych tak przygotowywać, aby była jak najbliżej zapisów dyrektywy SATCAB II i DSM. Mamy świadomość, że nie dotknęliśmy iluś obszarów, dlatego w czerwcu ogłaszamy to, co czyniliśmy w latach 2014-15, sam prowadziłem takie spotkania w kinie Kultura, Forum Prawa Autorskiego, gdzie zaprosimy artystów, twórców, aktorów, wszystkich zainteresowanych kolejnymi zmianami w obszarze prawa autorskiego, do dyskusji o tym, jakie jeszcze zmiany są niezbędne albo oczekiwane przez środowiska twórców, artystów, wykonawców" - wyjaśnił.

Jak mówił, "projekt przyjęty przez rząd jest projektem jak najpełniej implementującym obowiązującą dyrektywę, która powinna być przyjęta przez państwa członkowskie w 2021 r.".

Zwrócił uwagę, że "dzisiaj skala naszych zobowiązań finansowych wynikających z tego, że my tej dyrektywy nie przyjęliśmy przez tyle lat, przekracza 130 mln euro kar, które rząd polski prawdopodobnie będzie musiał zapłacić". "Byliśmy czerwoną latarnią w Unii Europejskiej" - ocenił wiceszef MKiDN.

Rada Ministrów przyjęła 14 maja br. projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Zgodnie z przepisami zawartymi w projekcie ustawy twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać tantiemy za udostępnianie ich dzieł w internecie. Oznacza to, że po stronie twórców i wykonawców powstanie nowe, niezbywalne prawo do stosownego wynagrodzenia z tytułu publicznego udostępniania utworu audiowizualnego lub artystycznego wykonania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym (tzw. VOD, muzyka na żądanie).

Tantiemy z tytułu eksploatacji utworu audiowizualnego będą wypłacane za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania, natomiast z tytułu eksploatacji wykonań muzycznych wg swobodnego wyboru wykonawcy – będą mogły być wypłacane za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania, niezależne podmioty zarządzające lub bezpośrednio na rzecz artysty wykonawcy.

W myśl proponowanych zapisów wydawcy będą mieli prawo do wyłącznej eksploatacji online ich publikacji prasowych przez platformy internetowe, będące "dostawcami usług społeczeństwa informacyjnego".

Jak napisano na stronie MKiDN, "nowe rozwiązanie wzmocni profesjonalne wydawnictwa i redakcje, które najczęściej dostarczają odbiorcom wiarygodne i rzetelne informacje".

Ponadto autorzy publikacji prasowych będą mieli prawo do 50 proc. wynagrodzenia należnego wydawcom prasy z tytułu nowego prawa pokrewnego.

MKiDN zapewnia, że nowe przepisy "nie wpłyną na indywidualnych odbiorców, jeśli chodzi o dostęp do treści w internecie". "Będą oni mogli korzystać z tych treści tak, jak do tej pory" - podano.

Źródło:

PAP