EN

21.06.2024, 20:44 Wersja do druku

Lublin. Spektakle o Czechowiczu i powrocie do zdrowia wśród premier Teatru im. Osterwy

Premiery dwóch spektakli zaplanował do końca roku dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie Redbad Klynstra-Komarnicki. Na 19 października zapowiedział pierwszy pokaz sztuki o powrocie do życia po śpiączce, na 20 grudnia – o Józefie Czechowiczu.

mat. teatru

Reżyserem spektaklu "Czechowicz. 20 i 2" jest Łukasz Witt-Michałowski a autorami warstwy literackiej przedstawienia będą pisarz Marcin Wroński i literaturoznawca Jarosław Cymerman.

Witt-Michałowski podczas konferencji prasowej w piątek stwierdził, że zależy mu na zrozumieniu poety, przedstawieniu go "w zupełnie innym świetle, odbrązowieniu i uczłowieczeniu". "Chcemy opowiedzieć go barwniej, niż do tej pory o nim mówiono" – zaznaczył.

Autor "Przebudzeń" z kolei jest aktorem, który w swojej książce opisał powrót do życia po śpiączce, w której się znajdował przez miesiąc po wypadku samochodowym. Podczas konferencji stwierdził, że swoją historią chciał się podzielić publicznie.

"Obserwując chorego w śpiączce myślimy sobie, że to jest jakiś tylko eksponat bez czucia, bez wyobraźni. W moim przypadku było odwrotnie, w śpiączce przeżyłem życie bardzo intensywne" - powiedział Kocięcki. W przygotowywanym spektaklu – uzupełnił – chce pokazać, że nawet z pozornie niemożliwej do przezwyciężenia sytuacji można powrócić do pełni życia.

W trwającym sezonie artystycznym 2023/2024 Teatr im. Osterwy zagrał blisko 240 przedstawień, w tym siedem premier: "Hamlet na sprzedaż" w reżyserii Magdaleny Drab, "Jeanne" z Jadwigą Jankowską-Cieślak, "Między światami. Dybuk. Esej sceniczny", "Jak płakać w miejscach publicznych", "Wielki człowiek do małych interesów" A. Fredry, "Balladynę" w reżyserii Jana Hussakowskiego i "Uciekinierki" P. Palmade'a i Ch. Duthorona.

"Wspólnym mianownikiem tych wszystkich tytułów było poszukiwanie sensu, tożsamości w świecie pełnym wyzwań, dynamicznie zmieniającym się" – powiedział dyrektor Klynstra-Komarnicki.

Teatr im. Juliusza Osterwy jest instytucją samorządu województwa lubelskiego wspólnie prowadzoną z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Nowak