EN

21.06.2024, 12:50 Wersja do druku

Warszawa. Zbliża się polska premiera „Mahamaya Electronic Devices" Iwana Wyrypajewa w Dramatycznym

Na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka w Warszawie 26 czerwca odbędzie się polska premiera przedstawienia „Mahamaya Electronic Devices" według scenariusza i w reżyserii znanego dramatopisarza i laureata Paszportu "Polityki" Iwana Wyrypajewa,

fot. mat. organizatora

"To dynamiczne przedstawienie, które prowokuje widzów do eksploracji własnej natury, zostało bardzo dobrze przyjęta w londyńskim teatrze Sadler's Wells" - czytamy w przesłanej PAP zapowiedzi.

Jak wyjaśniono, "+Mahamaya+ pyta o istotne kwestie związane ze społeczeństwem, technologią, sztuczną inteligencją, ale i samorozwojem". "Tytuł sztuki nawiązuje do pochodzącego z filozofii Wschodu pojęcia +mahamaya+ – wielkiej iluzji angażującej świadomość człowieka i przesłaniającej prawdę" - napisano.

"Aktorzy występujący na scenie nie wcielają się w żadną rolę. Są bardziej jak zaprogramowane maszyny (AI), które prowadzą bezosobowy dialog prześwietlający najróżniejsze aspekty ludzkiej egzystencji" - czytamy w informacji o spektaklu.

Jak wyjaśniono, "spektakl jest połączeniem transowej muzyki elektronicznej oraz teatru na żywo i prezentuje narrację, która nie tylko prowokuje do myślenia, ale też oszałamia wizualnie". "Widzowie w Wielkiej Brytanii, ale także w Mołdawii, chwalili spektakl za jego artystyczną doskonałość i głęboki wpływ, jaki wywarł na ich życie. Jak wielu zauważyło, prawdziwa wartość +Mahamaya+ leży w aktywnym uczestnictwie, tylko ono pozwoli w pełni zrozumieć jej głębię i znaczenie".

Podkreślono, że oprawę "Mahamaya" stanowią grafiki zaprojektowane przez zespół Full Metal Jacket oraz elektroniczna muzyka Jacka Jędrasika.

"Pracując nad wystawieniem spektaklu +Mahamaya+ myśleliśmy o współczesnym, progresywnym widzu, dla którego codziennością jest ekran komputera lub klimat szklanego biurowca, ale też poszukiwanie odpowiedzi na pytania o świat, w którym żyje i który współtworzy" – powiedział Iwan Wyrypajew, cytowany w informacji.

Wyjaśniono, że "spektakl +Mahamaya Electronic Devices+ tworzony jest przez zespół z wielu krajów, zgromadzony wokół Fundacji TEAL HOUSE". "Fundacja powstała w 2009 r. jako miejsce służące rozwojowi integralnym łączącym aspekty fizyczne, psychiczne i intelektualne oraz poziom duchowy człowieka. Pomysłodawcami projektu są Karolina Gruszka oraz Iwan Wyrypajew. Po wybuchu wojny w Ukrainie misja TEAL HOUSE rozszerzyła się o pomoc dla migrantów" - przypomniano w przesłanej PAP informacji.

Reżyserem, autorem sztuki i projektantem oświetlenia jest Iwan Wyrypajew. Producent oświetlenia - Mykola Mishyn. Scenograf - Mila Gogenko. Projektant dźwięku - Gennady Vyrypaev / Michał Tatara. Kompozytor - Jacek Jędrasik. Projektantem kostiumów jest Katarzyna Lewińska.

Występują: Antigone Duchesne, Gladston Mahib, Philippe Tłokiński, Elizaveta Burmakova i Catalina Cazacu.

Spektakl w całości grany jest w języku angielskim.

Polska premiera - 26 czerwca o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka w Warszawie. Kolejne przedstawienie - 27 czerwca.

Iwan Wyrypajew urodził się 3 sierpnia 1974 r. w Irkucku. "Jest dramaturgiem oraz reżyserem teatralny i filmowy, którego sztuki należą do najbardziej znanych i często wystawianych w Europie. Jest autorem kilkudziesięciu inscenizacji teatralnych w ponad dwudziestu krajach świata" - czytamy o artyście.

Jest laureatem szeregu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych. "Uznanie polskiej publiczności zyskał debiutem filmowym +Euforia+, wyróżnionym w Wenecji i Warszawie. W 2012 r. otrzymał Paszport +Polityki+ w kategorii +Teatr+. Charakterystyczne jest jego podejście do teatru jako sztuki niezależnej i unikalnej formy wyrazu" - napisano.

Iwan Wyrypajew od kilkunastu lat mieszka w Polsce. "Znany jest ze swojego zaangażowania w walkę o prawa człowieka. Po wybuchu wojny w Ukrainie próbował zrzec się obywatelstwa Rosji. Został skazany zaocznie na osiem lat kolonii karnej" - przypomniano. "Po wybuchu wojny na jego prośbę tantiemy od teatrów wystawiających jego sztuki w Rosji przekazywane są na pomoc Ukrainie" - czytamy w informacji o artyście.

Źródło:

PAP