EN

13.10.2022, 08:28 Wersja do druku

Warszawa. Wicepremier Gliński spotkał się z przedstawicielami ukraińskiego resortu kultury

Inne aktualności

Wicepremier Gliński wyraził swoją solidarność z Ukrainą wobec rosyjskich zbrodni wojennych. Wśród tematów spotkania znalazły się m.in. kwestie związane z digitalizacją zasobów kultury i dziedzictwa na Ukrainie – poinformowało w środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przedstawiciele ukraińskiego resortu kultury przebywają w Polsce z wizytą studyjną na zaproszenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Spotkali się m.in. z dyrekcjami Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Biblioteki Narodowej oraz wybranych muzeów narodowych.

Delegacja ukraińskich urzędników, w składzie której znalazły się przede wszystkim osoby odpowiedzialne za transformację cyfrową w obszarze kultury na Ukrainie, zapoznała się m.in. z rozwiązaniami w zakresie ochrony i digitalizacji zbiorów oraz obiektów dziedzictwa narodowego.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński od początku działań wojennych jest w stałym kontakcie z ministrem kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandrem Tkaczenką. Polska m.in. poparła apel ministra Tkaczenki o nałożenie sankcji na Rosję w dziedzinie kultury i ograniczenie jej aktywności międzynarodowej w tym wymiarze. Polska, Ukraina i Litwa współpracują także w ramach Trójkąta Lubelskiego. W ramach tej współpracy polski rząd przeznaczył na rzecz digitalizacji dóbr kultury i obiektów dziedzictwa na Ukrainie z budżetu MKiDN ok. 1 mln euro.

Współpracę z ukraińskimi instytucjami kultury podjęły także agendy nadzorowane przez MKiDN. Do połowy maja 2022 r. na czynności zabezpieczające dziedzictwo kulturowe na terenie Ukrainy od wybuchu wojny tj. 24 lutego 2022, Instytut POLONIKA przeznaczył 1,7 mln zł. W ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa działa Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. Jego zadaniem jest koordynowanie pomocy na rzecz ratowania ukraińskiego dziedzictwa kulturalnego zagrożonego działaniami Rosji.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne