EN

28.06.2021, 12:30 Wersja do druku

Warszawa. Warsztaty Summer Intensive "Szukamy i Tworzymy"

W ramach rocznego researchu warsztatów i laboratoriów performatywnych pt. Szukamy i Tworzymy Centrum w Ruchu oraz Oddaj Ciężar organizują letni intensive w całości oparty na eksperymentalnej strukturze współprowadzenia. Zajęcia ruszą od poniedziałku 26 lipca i trwać będą codziennie do 8 sierpnia. Pierwszy tydzień odbędzie się w studio Oddaj Ciężar przy ul. Twardej 42, drugi zaś w Centrum w Ruchu, przy ul. Żagańskiej 1A.

fot. mat. organizatora

Tyle o tańcu wiemy, na ile go sprawdziliśmy. Latem wspólnie wkroczymy tam, gdzie „nie wiem” i „próbuję” ukazują to, co leży poza znanymi metodologiami, narzędziami performatywnymi i utartymi ścieżkami ruchu. Razem z nami próbować będą: Iwona Olszowska, Talya Balikcioglu, Katarzyna Sikora, Anka Herbut, Kalina Duwadzińska, Paulina Rewucka, Helena Ganjalyan oraz Vera Popova. Wsparcie w dwutygodniowych intensywnych poszukiwaniach performatywnych da nam specjalnie opracowana, eksperymentalna struktura współprowadzenia w czasie rzeczywistym. Nikt nigdy z tej struktury nie korzystał. Sprawdźmy razem, co się wydarzy i jak precyzyjnie będziemy w stanie to nazwać. Pierwszy tydzień poszukiwań performatywnych rozpoczniemy 26 lipca w warszawskim studio Oddaj Ciężar, a drugi – od 2 sierpnia w Centrum w Ruchu.

Rozpoczniemy od końca. W obliczu finalnych struktur dramaturgii tańca – widząc to, co znane – zagłębimy się w niewiedzę, najbardziej pożądany przez twórców i twórczynie stan. Będziemy szukać tego, co nienazwane oraz badać, czym  taniec jest i kiedy zaciera się granica między ruszaniem się, tańczeniem oraz performowaniem. 

Postawimy pytania o obecność, granice bycia performerem_rką, indywidualność jako bogactwo łączenia, nie zaś narzędzie podziału. Wspólnie utworzymy inkluzywny pomost wymiany doświadczeń, spojrzeń, podejść do ruchu i ciała, gdzie każdy i każda z nas – bez względu na to, w jakim zakresie taniec i ruch są w naszym życiu – będzie miała przestrzeń, by podzielić się tym, jak o tych formach sztuki i aktywności myślimy i co z nimi robimy.

W ramach nigdy nie stosowanej struktury - współprowadzenia w czasie rzeczywistym - wykwalifikowane prowadzące, korzystając ze zmodyfikowanych i przygotowanych na ten projekt metod pracy ze zmysłami, ruchem, somatyką, partnerowaniem, komunikacją oraz dramaturgią tańca ukażą, jak odbiegać od utartych strategii, jak można tworzyć i zaczynając - ciągle zmieniać, podążając za własnym zainteresowaniem w eksperymencie, żonglując znaczeniami i jego sensem.

Eksperyment obfitował będzie w praktyki wykorzystujące inne logiki i nowatorskie myślenie. Bez względu na to, jak często będziemy rozpoczynali i kończyli własne eksperymenty, wzajemnie, z uważnością, wesprzemy siebie w przypominaniu sobie, co to znaczy kolektywnie tworzyć, performować i prowadzić dialog.

Z warsztatu skorzystają entuzjaści ruchu, tańca, performatyki i rozwoju osobistego. Mile widziani są także Ci, którzy swoją przygodę z ruchem pragną rozpocząć. Niektóre z metod praktykowanych podczas intensywnego, dwutygodniowego warsztatu stanowią doskonałe uzupełnienie zarówno w szkoleniu zawodowych tancerzy i sportowców, jak również w sytuacjach, kiedy do ruchu wracamy po długiej przerwie. Poziom jest otwarty: każdy pracuje z wrażliwością na własne możliwości.

Harmonogram Szukamy i Tworzymy Summer Intensive

Poniedziałek 26 lipca – Środa 28 lipca

17.00-20.00 // Anka Herbut i Katarzyna Sikora // When 2 Become 1

Czwartek 29 lipca – Sobota 31 lipca

17.00-20.00 // Kalina Duwadzińska i Paulina Rewucka // Sensualność, jako narzędzie w kreowaniu obecności performatywnej.

Niedziela 1 sierpnia

17.00-20.00 // Iwona Olszowska, Daniela Komędera, Katarzyna Sikora, Olga Briks, Aleksandra Krajewska, Kalina Duwadzińska, Paulina Rewucka, Maria Pasek i goście specjalni – Przestrzeń narzędzi performatywnych komponowana w czasie rzeczywistym

Poniedziałek 2 sierpnia – Środa 4 sierpnia

18.00 – 21.00 // Iwona Olszowska i Talya Balikcioglu // Poruszając narzędziami somatycznymi pomiędzy performatyką, a ruchem.

Czwartek 5 sierpnia – Sobota 7 sierpnia

18.00 – 21.00 // Helena Ganjalyan i Vera Popova // Warsztat obecności performera w kadrze

Niedziela 8 sierpnia

18.00-21.00 // Helena Ganjalyan, Vera Popova, Talya Balikcioglu, Ramona Nagabczyńska, Agnieszka Brzezińska i goście specjalni  // Przestrzeń narzędzi performatywnych komponowana w czasie rzeczywistym

 Pierwszy tydzień zajęć odbędzie się w warszawskim studio Oddaj Ciężar, przy ul. Twardej 42 (piętro IV). Drugi tydzień zajęć prowadzony będzie w Centrum w Ruchu przy ul. Żegańskiej 1A (Warszawa-Wawer).

Świadomi powszechnej, niekorzystnej sytuacji finansowej, spowodowanej przez realia pandemiczne oferujemy Wam możliwość uzyskania stypendiów na uczestnictwo w projekcie. Pokryjemy koszt całościowy 2 miejsc pełnego uczestnictwa w projekcie oraz połowę kosztu 2 miejsc pełnego uczestnictwa w projekcie. Aby uzyskać stypendium prosimy o wysłanie na adres e-mail [email protected] odpowiedzi na pytanie: “Dlaczego chciałabyś/chciałbyś wziąć udział w projekcie letniego, intensywnego researchu Szukamy i Tworzymy ?” W swojej odpowiedzi prosimy zawrzeć dotychczasowe doświadczenie taneczne bądź zgłębianą praktykę performatywną/choreograficzną/ruchową. 

***

Koszt:

Ceny promocyjne do 11.07:

850 zł za pełne dwa tygodnie Summer Intensive researchu Szukamy i Tworzymy (42 godziny praktyki)

500 zł za uczestnictwo w jednym tygodniu (21 godzin praktyk)

Ceny regularne po 11.07:

1100 zł za pełne dwa tygodnie Summer Intensive researchu Szukamy i Tworzymy (42 godziny praktyki)

650 zł za uczestnictwo w jednym tygodniu (21 godzin praktyk)

Zgłoszenia:

Szczegóły techniczne odnośnie rejestracji oraz oświadczenia ws. dostosowanej do wymogów bezpieczeństwa formie, w której odbędą się warsztaty wyślemy uczestnikom w odpowiedzi na zgłoszenie, które prosimy przesłać na adres e-mail: [email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne