EN

3.10.2020, 09:02 Wersja do druku

Warszawa. Premiera cyklu „Dramaty pandemiczne” w Instytucie Teatralnym w poniedziałek

W Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie 5 października odbędzie się premierowa prezentacja słuchowisk z cyklu „Dramaty pandemiczne”.

"Polska Kompania Teatralna (PKT) we współpracy z Fundacją +Uwaga na Kulturę!+ przygotowała cykl słuchowisk pod nazwą +Dramaty pandemiczne - zapiski z czasów społecznego dystansu+. Sztuki zostały zamówione u autorów współczesnych Jarosława Jakubowskiego, Marka Kochana i Antoniego Wincha, często nagradzanych za twórczość radiową, telewizyjną i teatralną, m.in. na Festiwalu +Dwa Teatry+ w Sopocie" - poinformował PAP dr Patryk Kencki z PKT.

Jak wyjaśnił, teksty "nie odnoszą się wprost do sytuacji związanej z pandemią, ale są artystycznymi świadectwami tego czasu". "Stanowią one materiał dokumentujący stan ducha, myśli i uczuć, które towarzyszą ludziom żyjącym w konkretnym i bardzo specyficznym momencie o znaczeniu historycznym" - czytamy w przesłanej informacji.

Sztuka "H" Jarosława Jakubowskiego to opowieść poza czasem. "Jej główny bohater, nazwany tak na cześć Hioba, snuje się po równoległych światach, szukając ukojenia i wybaczenia, mierzy się z niespełnionymi pragnieniami i oczekiwaniami, ludźmi przez siebie skrzywdzonymi, porzuconymi marzeniami i goryczą życia, które nie było tym, czym miało być" - napisano w opisie dramatu. Słuchowisko wyreżyserował Waldemar Modestowicz. Muzyka - Piotr Moss.

"Winch zawarł w +Marudku+ historię dwojga ludzi, którzy nigdy się nie spotykają, ale stają się sobie bliscy w wyjątkowych okolicznościach, gdy on pragnie zakończyć życie, a ona dzwoni do niego z ofertą" - czytamy w opisie sztuki. "Intelektualny, skrzący się dowcipem tekst prowadzi słuchacza przez meandry rozczarowania, miłości i nadziei" - dodano. Słuchowisko wg "Marudka" zrealizował Łukasz Lewandowski. Muzyka - Piotr Moss.

Marek Kochan w "Palomie w Buenos Aires" odwołał się do konkretnych zachowań społecznych, jakie miały miejsce podczas lockdownu. "Delon jest zakochany w Palomie od liceum, jednak z różnych powodów nie utrzymuje z nią kontaktu. Pandemia i lockdown dają mu pretekst i możliwość, by tę znajomość odnowić. Czy jest szansa na odgrzanie dawnej miłości?" - napisano w opisie utworu. Słuchowisko wg własnej sztuki wyreżyserował autor, który jest także twórcą muzyki.

Premiera słuchowisk z cyklu "Dramaty pandemiczne - zapiski z czasów społecznego dystansu" - 5 października o godz. 18 w Instytucie Teatralnym w Warszawie.

Po prezentacji fragmentów słuchowisk, autorzy tekstów odpowiedzą m.in. na pytania o to, jak pisze się dramat ze świadomością konieczności zachowania "społecznego dystansu" między aktorami przy nagraniu; jak wpływa to na aranżowanie sytuacji dramatycznych, układy między postaciami, komponowanie fabuły.

W rozmowach o tworzeniu słuchowisk w czasie pandemii udział wezmą reżyserzy, twórcy muzyki i aktorzy.

Jak poinformował PAP dr Kencki wszystkie trzy słuchowiska zostaną udostępnione w Internecie, na kanale audowizualnym portalu Teatrologia.info (portal PKT). "Otrzymają też oprawę plastyczną, za opracowanie której odpowiedzialny jest ceniony scenograf teatralny prof. Marek Chowaniec" - dodał.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

Źródło:

PAP

Data publikacji oryginału:

03.10.2020

Wątki tematyczne