EN

18.05.2021, 10:04 Wersja do druku

Kraj. Wanda Zwinogrodzka: mam nadzieję, że ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego wejdzie w życie od nowego roku

Mam szczerą nadzieję, że ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego wejdzie w życie od nowego roku - powiedziała we wtorek wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Wanda Zwinogrodzka. Zaznaczyła, że wszystko zależy od tempa prac Sejmu i Senatu.

fot. mat. MKDNiS

Na początku maja Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierowało do konsultacji międzyresortowych i publicznych projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego.

Wiceminister kultury pytana na antenie Polskiego Radia 24, kiedy przepisy mogą wejść w życie, powiedziała, że konsultacje publiczne i międzyresortowe potrwają do początku czerwca.

"Po wprowadzeniu zmian wynikających z tych konsultacji, my skierujemy ustawę do parlamentu. Mam szczerą nadzieję, że ona wejdzie w życie od nowego roku. Oczywiście to zależy od tempa prac w Sejmie i Senacie" - podkreśliła Zwinogrodzka.

Zaznaczyła, że ustawa jest owocem prac Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, którą w 2017 roku zainicjował resort kultury. Jak mówiła Zwinogrodzka, "to było ogromne przedsięwzięcie, największe w historii prowadzenia polityki kulturalnej w Polsce - kilkanaście sesji, ponad 300 panelistów, ponad 200 podmiotów brało udział, w tym organizacje twórcze, ale również samorządowcy, animatorzy, menedżerowie kultury".

Dodała, że zręby sytemu opracowanego przez OKK włączono w ministerialny projekt ustawy.

Projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego jest odpowiedzią na szereg postulatów zgłaszanych od wielu lat przez środowisko artystyczne. To próba wdrożenia rozwiązań odpowiadających na najpilniejsze potrzeby artystów w Polsce. 60 proc. z nich znajduje się w trudnym położeniu (zarobki poniżej średniej krajowej), zaś 30 proc. w bardzo trudnym (zarobki poniżej płacy minimalnej, przy konieczności samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne). Tylko niecałe 7 proc. artystów można zaliczyć do osób względnie zamożnych. Ponadto większość, bo aż 54 proc. twórców pracuje w ramach umowy o dzieło, 30 proc. pracuje bez żadnej umowy, a jedynie ok. 14 proc. może liczyć na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Źródło:

PAP