EN

4.10.2024, 17:35 Wersja do druku

Warszawa. Waldemar Dąbrowski został zagranicznym członkiem Akademii Sztuk Ukrainy

Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski otrzymał w piątek dyplom i certyfikat zagranicznego członka Narodowej Akademii Sztuk Ukrainy. Certyfikat wręczył w piątek Charge d'Affaires Ukrainy w Polsce, Roman Szepelak.

Inne aktualności

Charge d'Affaires Ukrainy w Polsce Roman Szepelak, podczas piątkowej uroczystości w ambasadzie Ukrainy powiedział, że jest "niezmiernie szczęśliwy, że do grona Narodowej Akademii Sztuk Ukrainy dołączyła jeszcze jedna wybitna postać - dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski". Członkami Narodowej Akademii Sztuk Ukrainy jest, oprócz Dąbrowskiego, dwóch Polaków - filmowcy Krzysztof Zanussi i Jerzy Hoffman. Dąbrowski otrzymał certyfikat w specjalności Sztuka Muzyczna.

"Dla nas, Ukraińców, Waldemar Dąbrowski zawsze był i pozostanie jednym z największych przyjaciół, który wspierał nasze państwo, szczególnie po rozpoczęciu pełnoekranowej agresji Federacji Rosyjskiej" - podkreślił ambasador. Podziękował Dąbrowskiemu za to, "że dał możliwość rozwijania talentów młodym Ukraińcom w ramach stypendium Gaude Polonia". Szepelak podziękował Dąbrowskiemu także za "codzienną, nieustanną pracę i wkład w rozwój ukraińskiej kultury".

Dąbrowski powiedział, że nie ma "poczucia szczególnych wysiłków". "Mam raczej poczucie drżenia serca. Z niego brały się wszystkie działania, które od lat prowadziłem w relacji z moimi przyjaciółmi i kolegami, koleżankami ukraińskimi" - podkreślił.

Dąbrowski zdradził, że marzy, żeby kolejne tournee Ukrainian Freedom Orchestra było jej ostatnią trasą koncertową i żeby odbyła się ona w Charkowie, Lwowie, Odessie i Kijowie. Drugie marzenie, którym podzielił się dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej "to jest widzieć Ukrainę w Unii Europejskiej".

"Mówimy o różnych zaszłościach historycznych. Jakie one mają dzisiaj sens? Kiedy rola Unii Europejskiej polegała między innymi na podniesieniu różnic kulturowych, które kiedyś dzieliły narody, do rangi wartości" - zastanawiał się.

"Współpraca z Ukrainą jest współpracą w rodzinie. My naprawdę mamy poczucie bardzo silnego sensu wspólnego losu, a także podobną wrażliwość i pragnienie tego - w języku słowiańskim wyobrażonego - lepszego świata, na rzecz którego działamy, w szczególności my ludzie kultury" - powiedział.

Sprawując urząd Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2003 roku Waldemar Dąbrowski ustanowił program stypendialny Gaude Polonia, przeznaczony dla młodych twórców z krajów Europy Środkowowschodniej, z pierwszeństwem dla Ukrainy i Białorusi.

Również w tym samym roku wraz z Ministrem Kultury i Sztuki Ukrainy powołał do życia projekt dotyczący współpracy polsko-ukraińskiej na rzecz poszerzania oraz zwiększania jakości i efektywności kontaktów państwa polskiego i ukraińskiego w dziedzinie kultury i sztuki.

Z inicjatywy Waldemara Dąbrowskiego w maju 2017 roku w Kijowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Teatralna Stowarzyszenia Opera Europa, w ramach projektu kulturalno-artystycznego "Sztuka, która łączy".

Po wybuchu wojny na Ukrainie, Dąbrowski, w geście solidarności z jej ofiarami wraz z dyrektorem Metropolitan Opera w Nowym Jorku – Peterem Gelbem, zainspirowani ideą kanadyjskiej dyrygentki ukraińskiego pochodzenia Keri-Lynn Wilson, powołali do życia Ukrainian Freedom Orchestra. Zespół składa się z ukraińskich muzyków z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych części kraju. Muzycy przed tournee zatrzymali się w Warszawie, gdzie otrzymali zakwaterowanie, a TW-ON udostępnił im pomieszczenia do odbywania prób. Tutaj zespół miał także koncert rozpoczynający ich światowe tournee, które zaowocowało kolejnymi trasami koncertowymi w 2023 i 2024 roku. Planowana jest też trasa w 2025 roku.

TW-ON poinformował PAP, że "w ramach nieustającego wsparcia dla Ukrainy Teatr Wielki – Opera Narodowa pod dyrekcją Waldemara Dąbrowskiego wraz z Metropolitan Opera w Nowym Jorku przystąpiły do współpracy nad nowym dziełem operowym, ukazującym dramat wydarzeń, jakich doświadczyły podczas inwazji rosyjskiej ukraińskie rodziny, a zwłaszcza matki, które wyruszyły w żmudną podróż za liniami wroga do Rosji, by ratować swoje dzieci przymusowo przetrzymywane przez rosyjskie władze".

"Na zamówienie warszawskiego i nowojorskiego teatru operowego, muzykę do spektaklu, o tytule roboczym +Matki z Chersonia+ skomponuje Maxim Kolomiiets. Libretto napisane będzie przez wielokrotnie nagradzanego, amerykańskiego dramaturga - George'a Branta. Warszawska publiczność będzie mogła usłyszeć tę operę w 2026 roku" - podano.

Źródło:

PAP