EN
2.03.2022, 09:09 Wersja do druku

Warszawa. W sobotę prapremiera „Barona Münchhausena dla dorosłych” w Narodowym

Maciej Wojtyszko reżyseruje swój dramat o Księciu Łgarzy. Prapremiera Barona Münchhausena dla dorosłych 5 marca na scenie przy Wierzbowej. W roli tytułowej – Jan Englert. W roli Jakobiny, żony Barona Münchhausena – Ewa Wiśniewska.

fot. Maciej Landsberg, projekt: Elipsy; Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

Trzecią premierą sezonu 2021/2022 w Teatrze Narodowym będzie Baron Münchhausen dla dorosłych Macieja Wojtyszki.

„JAKOBINA: Nerwy, napięcie, teatr, szarpanina. W imię czego?
BARON: W imię prawdy, kochana. Nawet jeśli świat nie istnieje”.

(Maciej Wojtyszko, Baron Münchhausen dla dorosłych)

Baron Münchhausen – Hieronymus Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen – istniał naprawdę. Żył w XVIII wieku, wiódł żywot awanturnika, miał żonę Jakobinę, brał udział w wojnach rosyjsko-tureckich i nade wszystko kochał opowieści. W towarzystwie przyjaciół snuł niestworzone historie o swoich wyczynach wojennych, polowaniach czy dalekich wyprawach. Zaczęły one krążyć po całych Niemczech, przeradzać się w pogłoski, a te z kolei – w legendy, do których dopisywano własne wątki. Wkrótce niemal każdy chociaż raz usłyszał o strzelaniu do jelenia pestkami wiśni, podróży na księżyc czy też wystrzeleniu się z armaty. Sława barona stała się jednak kłopotliwa, gdy opowieści te ukazały się drukiem. Nie wydał ich oczywiście sam zainteresowany, a – wtedy jeszcze anonimowo – pisarz Gottfried August Bürger. Münchhausen z niewinnego fantasty stał się symbolem łgarza i megalomana.

Maciej Wojtyszko w swoim dramacie Baron Münchhausen dla dorosłych w ironiczny sposób zmierzył się z tym symbolem bajecznej mistyfikacji. Ukazuje Münchhausena jako człowieka teatru, egocentryka, marzyciela i filozofa, który najważniejsze przygody życia ma już za sobą, ale dalej brawurowo docieka prawdy za pomocą wyrafinowanych kłamstw. Jest performerem – nieustannie prowadzi grę z samym sobą i ze światem.

W przedstawieniu autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki scenografię przygotowuje Wojciech Stefaniak, projektantką kostiumów jest Martyna Kander, autorką muzyki – Irina Blokhina, za reżyserię światła odpowiada Karolina Gębska.
Na scenie w roli tytułowej zobaczymy Jana Englerta jako Barona Karola Hieronima Fryderyka von Münchhausena. Żoną Barona Jakobiną jest Ewa Wiśniewska, ich córką Emilią – Patrycja Soliman, synem Ernestem – Hubert Paszkiewicz. W roli urzędnika Tomasza Millera – Grzegorz Kwiecień; Henrykiem Kramerem, prokuratorem generalnym elektoratu Hanoweru jest Ireneusz Czop. Na scenie także Fryderyk Schiller junior (***).

Maciej Wojtyszko
Baron Münchhausen dla dorosłych

prapremiera: scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego, 5 marca, godz. 19.00

Źródło:

Materiał nadesłany